240 tys. użytkowników
678927 zdjęć, 907441 komentarzy
282 osoby online

Kinkiety – praktyczne i estetyczne oświetlenie do domu


W każdym domu pojawia się wiele, różnych lamp, gwarantujących odpowiednie warunki oświetleniowe. Różne typy opraw przydają się do nieco innych celów, używa się ich w rozmaitych okolicznościach. Szczególnie dużo możliwości dają praktyczne kinkiety.

Gdzie najlepiej je wykorzystać i jak z ich pomocą zbudować funkcjonalne oświetlenie? O tym opowiemy poniżej.
Kinkiet – wygląd i funkcje

Kinkiety to rodzaj lamp naściennych, które montuje się w niemal wszystkich domowych pomieszczeniach. W zależności od wielkości i parametrów oprawy może się ona pojawić w sypialni, jadalni i sypialni, a nawet w przedpokoju i łazience. Najczęściej lampy tego typu pełnią funkcję oświetlenia uzupełniającego, bocznego, choć zwłaszcza w niewielkich wnętrzach niejednokrotnie spełniają rolę oświetlenia głównego, zwłaszcza gdy zamontuje się kilka opraw w rzędzie. W taki sposób bywają choćby używane na korytarzach, przedpokojach lub małych łazienkach. Kinkiety potrafią sprawdzić się jako oświetlenie dekoracyjne. Przyjmują bowiem oryginalne, ozdobne formy, wpisujące się w bieżące trendy. Równocześnie podświetlają szczególnie ciekawe i wartościowe elementy wystroju wnętrza, jak choćby dzieła sztuki lub detale architektoniczne.


Style kinkietów – jakie rozwiązania można znaleźć na rynku?

Można wręcz powiedzieć, że kinkiety są jedną z chętniej wybieranych lamp do modnych wnętrz. Ze względu na duże zapotrzebowanie, producenci tworzą rozmaite oprawy, wpisujące się we wszystkie popularne tendencje. Łatwo zatem znaleźć kinkienty klasyczne, skandynawskie i minimalistyczne. Pojawiają się także oprawy nowoczesne, o mocno zgeometryzowanej, prostej bryle, których szeroki wybór oferuje choćby sklep z lampami Lampy.it. 

Kinkiety występują też w stylach skrajnie surowych (industrialnym lub modern vintage), a także niezmiernie dekoracyjnych – art déco i glamour. Dzięki temu każdy wybierze lampę dopasowaną do swoich domowych potrzeb.


Kinkiety o wysokim współczynniku IP do łazienki i ogrodu

Oprócz zwykłych kinkietów można również znaleźć lampy o wysokim współczynniku ochrony IP. Co to oznacza? Warto zwrócić uwagę na to oznaczenie, w momencie gdy poszukujemy opraw do łazienki. Wyróżnia je bowiem wysoka wodoszczelność, dzięki której lampy działają bez szwanku nawet w trudnych warunkach oraz w miejscach z bezpośrednim ryzykiem zalania wodą. Oprócz łazienek można zatem wykorzystać takie kinkiety do praktycznego oświetlenia elewacji budynków – przy wejściu, wzdłuż głównych ścieżek, w altanie lub na tarasie. Dzięki temu tworzy się bezpieczne warunki do przemieszczania się, buduje oświetlenie przestrzeni do wypoczynku albo wręcz kreuje ciekawą aranżację oświetleniową, która staje się dodatkową dekoracją domu.

Jak wybrać kinkiety do ogrodu? W miejscach osłoniętych przed bezpośrednim zachlapaniem wodą, można zainstalować oprawy o współczynniku ochrony na poziomie IPX4 lub IPX5. Jeżeli natomiast kinkiet ma być zamontowany na ścianie bez zadaszenia, należy sięgnąć po oprawy z większymi zabezpieczeniami, na przykład IPX6 lub IPX7. Pozwoli to uchronić lampy przed zniszczeniem, a użytkowników przed groźnym porażeniem prądem.

Kinkiety – niepozorne a praktyczne i ozdobne


Kinkiety nie należą zdecydowanie do największych opraw oświetleniowych dostępnych na rynku. Wyróżnia je jednak wielka funkcjonalność i olbrzymie zróżnicowanie, dzięki którym ten typ lamp sprawdza się w naprawdę różnych warunkach, co przekonuje do nich szerokie grono użytkowników, szukających sposobu na eleganckie i praktyczne oświetlenie domu.

artykuł partnera
Na co dzień, prosty i klasyczny, a od święta mieszczący wielu biesiadników – taki właśnie jest stół rozkładany. Co w sobie skrywa? Nowoczesne mechanizmy i przemyślane rozwiązania, pozwalające w mgnieniu oka powiększyć jego powierzchnię.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.