240 tys. użytkowników
674043 zdjęć, 905101 komentarzy
231 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Dofinansowanie na termomodernizację domu – czy warto?


Czy termomodernizacja domu ma sens? Na pytanie to odpowie twierdząco każdy, kto ją już przeprowadził. Obiektywnie patrząc, działania w tym kierunku pozwalają na zdecydowanie poprawienie komfortu życia oraz ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynku. Co jednak jasne, inwestycje w zakup nowego pieca, wymianę okien i drzwi czy ocieplenie ścian wiążą się z poważnymi kosztami. Sposobem na ich zmniejszenie może być jednak pozyskanie odpowiedniego dofinansowania. Czy to możliwe?


źródło zdjęcia: stock.adobe.com

Jakie dofinansowanie do termomodernizacji


Temat termomodernizacji domów wraca co roku jak bumerang – z reguły zimą i przy okazji dyskusji o smogu. Połączenie tych tematów nie jest zresztą dziwne, gdyż tzw. niska emisja odpowiada za bardzo duży procent zanieczyszczeń powietrza w Polsce, a niska efektywność energetyczna zainstalowanych pieców i brak ocieplenia dodatkowo pogarszają tę sytuację – wymuszając zużywanie większych ilości paliwa. Dlatego też już kilka razy podejmowano działania, mające na celu zachęcenie ludzi do zainwestowania w termomodernizację. Obecnie wabikiem takim mają być bonusy oferowane przez program Czyste Powietrze 2.0. Co trzeba wiedzieć na jego temat?

  1. Program Czyste Powietrze działać ma do 2029 roku (nabór wniosków do 2027) i w ramach niego rozdysponowane mają być 103 miliardy złotych.
  2. Do udziału w programie zgłosić się może każdy właściciel domu jednorodzinnego lub lokalu w takim budynku z oddzielną księgą wieczystą.
  3. Podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia jest posiadanie rocznego dochodu niższego niż 100 tysięcy złotych.
  4. Osoby niezamożne mogą liczyć na uzyskanie podwyższonego dofinansowania. Aby je uzyskać, dochód na jedną osobę musi wynosić maksymalnie 1400 złotych w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub 1960 zł w przypadku osób mieszkających samotnie.
  5. Wielość dofinansowania zasadniczego i podwyższonego jest uzależniona od zakresu prowadzonych prac i wybranych rozwiązań. Może być to od 10 do nawet 37 tysięcy złotych.
  6. Dotacje przyznawane są w wielkości odpowiadającej procentowi wartości danej inwestycji i mogą pokryć od 30 do 70% poniesionych wydatków.
  7. Z programu Czyste Powietrze można pokryć wydatki na wymianę źródła ciepła, montaż fotowoltaiki, ocieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację wentylacji z odzyskiem ciepła, a także przeprowadzenie audytu i wykonanie dokumentacji projektowej.
  8. Oprócz dofinansowania, w najbliższym czasie uruchomiona zostanie też możliwość uzyskania wsparcia w spłacie kapitału kredytu przeznaczonego na termomodernizację. Dodatkowo też poniesione koszty można też odpisać od podatku – do kwoty 53 tysięcy złotych.

Dofinansowanie na termomodernizację domu – jak się ubiegać?


Na papierze program Czyste Powietrze 2.0 prezentuje się więc niezwykle korzystnie. A jak jest w praktyce? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy Krispol, która oferuje swoim klientom wsparcie w przygotowaniu dokumentów.

Mówiąc o Czystym Powietrzu, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że w praktyce mamy teraz do czynienia z drugą edycją tego programu. Bynajmniej nie znaczy to jednak, że jego pierwotna wersja okazała się kompletną klapą – wręcz przeciwnie, zainteresowanie tym projektem było całkiem spore. W trakcie realizacji zwracano jednak uwagę na szereg problemów i możliwości, które uwzględniono w obecnej wersji Czystego Powietrza. Mamy więc już wnioski online, do programu włączono gminy i instytucje finansowe, zasady rozliczeń są jaśniejsze, a czas oceny wniosków skrócił się z 90 do 30 dni. Wszystko to sprawiło, że korzystanie z dofinansowań do wymiany okien, drzwi i pieców jest obecnie jeszcze prostsze – warto więc skorzystać z tej możliwości!

Wnioski o termomodernizację – co musisz wiedzieć?


Przed złożeniem wniosku o dotację na zakup i montaż nowego źródła ciepła, stolarki okiennej czy ocieplenia warto jednak wiedzieć, jak się do tego przygotować. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że wsparcie otrzymać można na działania już rozpoczęte, jednak nie dawniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów. Dlatego też, jeśli już zaczęliśmy pracę, to absolutnie nie należy zwlekać w tej kwestii. Sam wniosek musi zostać złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedniego dla miejsca inwestycji. Musi być on także uzupełniony o audyt energetyczny oraz dokumentację projektową. Co nie mniej ważne, wybrana przez nas stolarka okienna czy drzwi muszą też spełniać standardy dotyczące stopnia przenikania ciepła.
Czy warto postarać się o dotację na termomodernizację domu? Z całą pewnością tak! Szczególnie że przyniesie ona nie tylko korzyści dla Ciebie, ale też najbliższego otoczenia!