240 tys. użytkowników
671674 zdjęć, 902650 komentarzy
265 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu
stwórz własnego bloga

Nowoczesne sposoby sterowania bazują na skomplikowanych algorytmach, których zadaniem jest w taki sposób sterować pracą m.in. wentylatora, pompy CO czy automatycznego podajnika, by wytworzenie energii cieplnej następowało z maksymalną sprawnością przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Sterowanie kotłem grzewczym

Podstawowymi zadaniami układu sterowania pracą kotła są:

  • dostosowywanie parametrów, ilości oraz okresów dostaw czynnika grzewczego do wymagań poszczególnych obiegów grzewczych,
  • dopasowanie chwilowej mocy grzewczej kotła do aktualnego zapotrzebowania na moc.

Najprostszy sposób działania regulatora opiera się na sterowaniu temperaturą wody grzewczej opuszczającej kocioł. Gdy temperatura wody grzewczej obniży się poniżej zaprogramowanego poziomu, następuje załączenie kotła, który pracuje dopóty, dopóki nie zostanie osiągnięta zadana temperatura wody. Najdoskonalsza metoda regulacji opiera się na regulacji pogodowej. Dzięki niej możliwe jest wcześniejsze reagowanie na zmiany temperatury zewnętrznej, a tym samym stabilniejsze utrzymanie wymaganej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Ten sposób regulacji działa z wyprzedzeniem, kontrolując stale temperaturę powietrza na zewnątrz. Regulator pogodowy działa szybciej niż regulatory pokojowe, w przypadku których sygnałem do pracy jest zmiana temperatury w pomieszczeniu. W nowoczesnych metodach regulacji możliwe jest zaprogramowanie cykli grzewczych, które będą zależne od pory dnia, tygodnia. Jest też możliwość obniżenia temperatury, jeżeli przez dłuższy czas nikt nie będzie korzystał z ogrzewanych pomieszczeń.

Nowoczesne sposoby sterowania pracą kotła grzewczego za pomocą sieci internetowej

Nowoczesne rozwiązania stosowane w kotłach CO wykorzystują sieć internetową do zarządzania pracą systemu ogrzewania poprzez sterowanie pracą kotła grzewczego. Moduł internetowy połączony jest za pomocą kabla sieciowego z wtyczką FJ45 lub bezprzewodowej sieci. Dzięki specjalnemu modułowi internetowemu oraz aplikacji, którą można obsługiwać z poziomu telefonu komórkowego, można sterować pracą kotła oraz odczytać m.in. aktualny tryb pracy, temperaturę wody grzewczej czy powietrza zewnętrznego. Przykładem urządzenia, dzięki któremu za pośrednictwem sieci internetowej możliwa jest obsługa, w tym również nadzorowanie pracy kotła, jest urządzenie ht-tronic connect.