Jak zabezpieczyć drewniany płot - 5 sprawdzonych porad

Drewniane ogrodzenia wyglądają naturalnie, pięknie zmieniają odcień z upływem czasu, wkomponowują się w ogród. Jednak o płot trzeba dbać i systematycznie konserwować drewno. Czym najlepiej to robić?


Najskuteczniejszą metodą jest impregnacja drewna. Nie trzeba do tego ani specjalistycznych narzędzi, ani umiejętności. Potrzebny będzie przede wszystkim odpowiedni impregnat oraz papier ścierny, pędzle i ewentualnie szlifierka. Mamy kilka porad, które pomogą skutecznie i prawidłowo zaimpregnować płot.


Zawsze szlifuj elementy drewniane przed impregnacją


- Jeżeli odnawiamy malowane wcześniej ogrodzenie, trzeba je przeszlifować papierem ściernym (o gradacji 150-200). - By uzyskać jednolitą kolorystykę, trzeba dokładnie przeszlifować cały element. - Przygotowana do malowania powierzchnia musi być sucha i czysta. Plamy i zatłuszczenia można usunąć benzyną ekstrakcyjną.


Wybieraj impregnaty ochronne przeznaczone do drewna na zewnątrz


Na przygotowane podłoże nanosimy impregnat przeznaczony do elementów drewnianych będący na zewnątrz, na przykład Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który zawiera Teflon® surface protector. Chroni drewno nie tylko przed warunkami atmosferycznymi (promieniowaniem UV, wodą i wilgocią), ale i przed zagrożeniami biologicznymi, jak grzyby, owady czy pleśń.


Nie maluj podczas upałów


Impregnować powinno się przy temperaturze między 5° a 25°C. Jeżeli jest goręcej, nie należy wykonywać tych prac, ponieważ impregnat będzie się źle wchłaniał.


Maluj zgodnie z zasadami
- Do nanoszenia impregnatu najlepsze są pędzle do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli mamy pędzel uniwersalny, to jego włosie przeszlifujmy papierem ściernym, by zmiękczyć jego końcówki i usunąć luźne włosy, które mogłyby zostać na impregnowanej powierzchni. - Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. - Gdy powłoka impregnatu zaczyna matowieć (po około 10 minutach od nałożenia), rozcieramy ją półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. - Elementy zaimpregnowane pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin. - Po całkowitym wyschnięciu pierwszej powłoki impregnatu, wykonujemy tzw. szlifowanie międzywarstwowe (papierem o gradacji około 320), które wyrównuje podniesione włókna drewna i zwiększa przyczepność następnej warstwy. - Drugą warstwę nanosimy tak jak pierwszą i pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.


Drewno surowe zabezpiecz dodatkowo


W przypadku impregnowania ogrodzenia z surowego drewna, najpierw należy zabezpieczyć je bezbarwnym Impregnatem Ochronnym Gruntującym VIDARON. Głęboko wnika w drewno i zabezpiecza je przed biologicznymi zagrożeniami drewna - grzybami, owadami, sinizną, pleśnią. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy dwie warstwy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego VIDARON w wybranym kolorze. Zastosowanie obydwu preparatów gwarantuje 6-letnią skuteczną ochronę drewna.

Najaktywniejsi blogowicze:
statystyka ostatniego miesiąca
1. 
wichrowewzgorza offline
- HOMEKONCEPT-13
2. 
budowajablonkig2 offline
- DOM W JABŁONKACH (G2)
3. 
keradzik offline
- DOM W ZIELISTKACH G
4. 
szkieleeeciak offline - Z119
5. 
mariemil2018 offline
- NEO II G1 ENERGO
6. 
jahu11 offline
- DOM W ISMENACH 2 (G2)
7. 
nowoczesnakostka offline - KOSTKA
8. 
marchos87 offline
- DOM W NERINACH 4
9. 
zremba offline - PROJEKT AUTORSKI
10. 
kasiaimichal offline
- ATREUSZ NOWY
Obserwowane blogi:
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.