240 tys. użytkowników
675315 zdjęć, 904871 komentarzy
186 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Budowa domu szkieletowego – ile kosztuje? Czy się opłaca?


Technologia murowana bez zmian jest najpopularniejszą w Polsce. To prawda, jest to rozwiązanie najczęściej wybierane, choć nie brakuje zwolenników innej opcji, jaką jest dom szkieletowy. Czy opłaca się wybudować taki dom? Jaki jest koszt postawienia i ile trwa cały proces? Odpowiadamy w artykule!
Konstrukcja drewniana przez wielu uznawana jest za słabszą i mniej trwałą. Od razu należy powiedzieć, że dom szkieletowy, o ile zostanie solidnie zbudowany, może służyć nam nie gorzej niż dom murowany. Co więcej, na plus rozwiązania drewnianego przemawiają dane o czasie budowy oraz niewielkich kosztach. Jak wygląda to w praktyce?

Koszty budowy domu szkieletowego


Jak wiadomo, koszt budowy domu szkieletowego w dużej mierze zależy od tego, na jaki metraż się zdecydujemy. Nie bez powodu jednym z najważniejszych parametrów, które powinien wziąć pod uwagę przyszły inwestor jest współczynnik cena – m2. Poszukiwania projektu domu warto zacząć od kilku podstawowych pytań: czy wystarczą nam 3 sypialnie dla np. czteroosobowej rodziny? Czy chcemy wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym? Czy wystarczy jedna łazienka, a może potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń, jak spiżarnia, WC i kotłownia?

Zakładając, że zdecydujemy się na dom o powierzchni 100 m2, który może być komfortowym rozwiązaniem dla trzy- a nawet czteroosobowej rodziny, jego koszt będzie wynosić około 150 000 – 250 000 zł w stanie surowym oraz ok. 200 000 – 350 000 zł w stanie deweloperskim. Niskie koszty zapewnia również szybki proces budowy, zazwyczaj trwający od 3 do 6 miesięcy, ale mogący się przedłużyć o dodatkowe 3, jeżeli wybierzemy bardziej skomplikowane rozwiązania i większy metraż.

Wielu inwestorów na etapie szacowania kosztów zadaje sobie pytanie: lepiej wybrać dom z bali czy szkieletowy? Domy szkieletowe powstające na budowie są tańsze i buduje się je szybciej, choć domy z bali również mają wiele zalet, jak np. bardzo wysoki współczynnik izolacji powoduje, że są jednymi z cieplejszych rozwiązań, istnieje też duże prawdopodobieństwo, że dzięki takiemu budynkowi całkowicie zapomnimy o problemach z wilgocią czy grzybicą.Budowa domu szkieletowego – jakie ma zalety?


Zacznijmy od tego, co zostało już powiedziane. Szybki proces budowy to niskie koszty robocizny, co na pewno ucieszy nasze portfele. Dom szkieletowy jest również lekki, co sprawia, że wystarczą niewielkie fundamenty. W ten sposób generujemy kolejne oszczędności – zarówno na wykonawstwie, jak i transporcie materiałów. 


Domy szkieletowe charakteryzują się małą bezwładnością cieplną. Gdy wyłączymy ogrzewanie, szybko się wychładzają, a po ponownym uruchomieniu następuje szybkie ogrzanie wnętrza. Zależnie od upodobań inwestora, może być to wada lub zaleta, jednak nie podlega wątpliwościom, że ogrzewanie domu szkieletowego jest bardzo ekonomiczne w porównywaniu z kosztami ponoszonymi przez właścicieli domów murowanych.

Budując dom szkieletowy nie wykonujemy prac mokrych. Do łączenia konstrukcji używa się wyłącznie metalowych łączników oraz gwoździ. Nie ma potrzeby murowania oraz betonowania. Dzięki temu można stawiać budynki niezależnie od pory roku oraz temperatury, co ma bezpośredni wpływ na czas budowy – przy budowie domów murowanych konieczne jest czekanie na stwardnienie fundamentów lub odparowanie wilgoci w ścianach.

Jakie wady ma technologia szkieletowa?


Dom szkieletowy nie jest rozwiązaniem dla tych osób, które chciały uniknąć kredytu, oszczędzając w trakcie prac budowlanych i na bieżąco spłacając kolejne etapy budowy (dom w technologii murowanej stawia się przeciętnie w dwa sezony). Przez to musimy od razu posiadać całą sumę lub skorzystać z opcji pożyczki albo kredytu. 

Konstrukcja domu szkieletowego często jest niekorzystna. Rozmieszczenie pomieszczeń i ich kształt sprawiają, że możemy mieć problem z ustawieniem mebli oraz odpowiednią aranżacją.

Wadą jest też hałas, który często jest argumentem, by domu szkieletowego nie stawiać. Niewielka grubość ścian powoduje, że słyszymy rozmowy odbywające się w pokoju obok, a w domach piętrowych mogą nam przeszkadzać odgłosy kroków. Rozwiązania, które mają temu zapobiec generują dodatkowe koszty.

Ostatnią rzeczą na liście jest fakt, że dom szkieletowy pozwala na znacznie krótsze użytkowanie bez remontów niż tradycyjne technologie. Jego przeprowadzenie zaleca się już po 50 latach, niezbędne może być też wykonanie wielu poprawek.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.