240 tys. użytkowników
681149 zdjęć, 903598 komentarzy
522 osoby online

Jak dbać o trawnik? Przydatne wskazówki


Piękny i zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Jeżeli pragniesz cieszyć się gęstą, zieloną trawą przez cały sezon, niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja, która obejmuje koszenie, podlewanie i nawożenie. Niezbędna będzie także odpowiednia aeracja i wertykulacja. Dowiedz się więcej i zadbaj o swój trawnik na wiosnę.



Jak dbać o trawnik - koszenie trawnika przed zimą i na wiosnę


Zawsze powinniśmy dbać o to, by wysokość trawnika była dostosowana nie tylko do naszych preferencji estetycznych, ale i pory roku. Pierwszy raz po zimie powinniśmy ściąć trawę do wysokości najwyżej 3 cm - dzięki temu usuniemy pozostałości starych źdźbeł i zapewnimy odradzającym się roślinom lepsze nasłonecznienie. Latem powinniśmy podnieść ostrze kosiarki nieco wyżej - na wysokość 5 cm. Dłuższe źdźbła będą odporniejsze na upały. Tę samą wysokość powinniśmy utrzymać w sezonie jesiennym. Ostatnie koszenie trawy przed zimą (w połowie października) znów należy obniżyć ostrze kosiarki do wysokości 3 cm, a także dokładnie wygrabić trawnik z mchu i obumarłych roślin. Jeżeli w trakcie koszenia trawnika wiosną i latem pozostają nam niewielkie ścinki - nie dłuższe niż 2 cm - nie musimy ich grabić. Pozostawione na ziemi doskonale sprawdzą się jako naturalny nawóz.




Aeracja i wertykulacja trawnika


Wiele osób, co prawda, dba o regularne koszenie, nawadnianie i nawożenie trawnika, jednak osiąga efekty dalekie od zadowalających. Powodem może być rezygnacja z przeprowadzenia zabiegów takich jak wertykulacja i aeracja.
Wertykulacja - powinna być wykonywana zawsze w pierwszej kolejności na wiosnę. To zabieg, który pozwala przygotować trawy do intensywnego krzewienia, pomaga usunąć mech z trawnika i spulchnić glebę, dzięki czemu uzyskuje ona lepszą strukturę. Wertykulacja eliminuje również ryzyko pojawienia się grzybów i wywoływanych przez nie chorób. W celu wykonania wertykulacji potrzebna jest specjalna maszyna nazywana wertykulatorem. W ten sposób zostanie ściągnięty z trawnika filc - nie nadaje się on na kompost, mogą znajdować się w nim zarodniki chorobotwórcze. Po wykonaniu zabiegu na trawniku powinna pozostać widoczna "szachownica".
Aeracja trawnika jest znacznie delikatniejszym zabiegiem. Polega ona na napowietrzeniu trawnika. W ten sposób możliwe jest wyrównanie darni, pozbycie się mchów i przyspieszenie regeneracji trawy po zimie. Dzięki zabiegowi przepływ wody do korzeni traw zostaje usprawniony, co powoduje ich wzmocnienie. Aerację trawnika można przeprowadzać samodzielnie przy pomocy wideł lub specjalnych butów z kolcami. Najlepsze efekty uzyskamy jednak jednak przy pomocy profesjonalnego sprzętu.



Podlewanie i nawożenie trawnika


Podstawą pielęgnacji trawnika jest regularne podlewanie. Najlepiej robić to przed 10.00 rano lub późnym wieczorem, po zachodzie słońca - wówczas woda nie odparowuje tak szybko. Latem konieczne jest codzienne podlewanie, wczesną wiosną lub późną jesienią można to robić co drugi dzień. Jeżeli na źdźbłach pojawiają się szarawe przesuszenia, jest to pierwszy znak, że trawa jest przesuszona. Jednocześnie należy zadbać o dostarczanie roślinom niezbędnych składników odżywczych. Już na wiosnę warto wykonać pierwsze nawożenie - wybierając nawóz w bogaty w azot. Jesienią należy wybierać nawozy bogate w potas lub fosfor.

W jaki sposób prawidłowo dbać o pielęgnację trawnika?


Dbanie o trawnik, zwłaszcza duży, tak by był on zawsze piękny i zielony, może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie problematyczne może być przeprowadzenie takich zabiegów jak aeracja czy wertykulacja. Warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie ogrodniczej lub zamówić specjalistyczny sprzęt i samodzielnie poszerzać wiedzę. Cenne wskazówki można znaleźć między innymi na portalu Magazyn.Ceneo.pl

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.
artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.