240 tys. użytkowników
675824 zdjęć, 905361 komentarzy
336 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Minimalna wielkość działki budowlanej 2021 – co warto wiedzieć na ten temat?


Wybór działki pod budowę domu to nie lada wyzwanie. Zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest powierzchnia działki budowlanej. Sprawdź, jaka powinna być minimalna wielkość działki budowlanej 2021!
  1. Czym jest działka budowlana?
  2. Minimalna powierzchnia działki budowlanej 
  3. Minimalna wielkość działki budowlanej 2021
  4. Działka budowlana – ile arów?

Decydując się na budowę wymarzonego domu, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej działki. Działka o dużej powierzchni to spory wydatek, dlatego warto dowiedzieć się, jaka powinna być jej minimalna wielkość. Jeżeli zastanawiasz się, jaką wielkość powinna mieć działka przeznaczona pod budowę domu, to koniecznie przeczytaj ten tekst do końca!

Czym jest działka budowlana?

Istnieją pewne warunki, które musi spełniać działka, aby mogła zostać uznana za działkę budowlaną. Po pierwsze, działka musi być zabudowana. Dodatkowo musi ona posiadać cechy, które umożliwiają prawidłowe korzystanie z położonych na niej budynków i urządzeń. Są to określone cechy geometryczne, odpowiednia wielkość, urządzenia infrastruktury technicznej oraz dostęp do drogi publicznej.

Minimalna powierzchnia działki budowlanej 

Aktualnie nie istnieją regulacje określające minimalną powierzchnię działki budowlanej. Jednak przy wyznaczaniu powierzchni działki do budowy domu warto pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Należy przede wszystkim wspomnieć, że minimalna powierzchnia działki jest zależna od projektu budynku oraz jego odległości od granic działki. Jeżeli budynek jest zwrócony ścianą z drzwiami lub oknami w stronę granicy działki, to powinien on być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 4m od granicy działki. Jeśli z kolei dom jest zwrócony do granicy działki ścianą bez drzwi i okien, powinna być to odległość nie mniejsza niż 3m od granicy działki. W sytuacji, gdy pozwalają na to zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, istnieje możliwość usytuowania domu w odległości 1,5 m od granicy działki.

Minimalna wielkość działki budowlanej 2021


Nie istnieją przepisy, które ściśle regulowałyby powierzchnię działek budowlanych. Istnieją jednak pewne tendencje nabywców. Działka powinna być na tyle duża, aby pozwalała na wygodne użytkowanie usytuowanego na niej domu i jego otoczenia. Minimalna wielkość działki budowlanej 2021 różni się na wsiach, terenach miejskich i podmiejskich. Minimalna wielkość działek na wsiach i terenach podmiejskich to 1000 m2, natomiast na terenach miejskich – 300 m2. Warto również wspomnieć, jakie są optymalne wielkości działek budowlanych. W przypadku działki wiejskiej będzie to powierzchnia 3000 m2, dla działki podmiejskiej – 1500 m2, natomiast optymalna wielkość działki miejskiej to 600 m2. Należy przy tym pamiętać, że minimalna wielkość działki budowlanej 2021 w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj budynku ma zostać na niej wybudowany.

Działka budowlana – ile arów?


Przepisy prawne nie określają minimalnych powierzchni działek budowlanych. Jednak warto wziąć pod uwagę pewne czynniki, dzięki którym mieszkanie w Twoim wymarzonym domu będzie maksymalnie komfortowe. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tendencje nabywców. Na ich podstawie można przyjąć, że minimalna powierzchnia działki budowlanej w przeliczeniu na ary powinna wynosić:

W przypadku działki na terenie wiejskim – 10 a;

Dla działki podmiejskiej – 10 a;

Dla działki usytuowanej na terenie miejskim – 3 a.

Budowa domu to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Dlatego należy dobrze przemyśleć zakup działki, na której będzie znajdował się dom. Powyższe wskazówki ułatwią Ci wybór działki o odpowiedniej powierzchni.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.