240 tys. użytkowników
676269 zdjęć, 905470 komentarzy
225 osób online

Dom tani w budowie – na czym warto oszczędzać?


Zapadła decyzja: czas na własne cztery ściany! Już na samym początku warto zastanowić się nad sposobami na tanią, lecz prawidłową budowę domu. Sprawdź nasze wskazówki!Wybierz działkę poza miastem – sposób na oszczędności

Zanim zbudujemy dom musimy zakupić działkę. To niezwykle duży wydatek, szczególnie jeżeli chcemy budować w mieście. Chcąc zaoszczędzić na gruncie, działka poza aglomeracją będzie najlepszym pomysłem. Taki zakup wiąże się z niewątpliwymi zaletami (czyste powietrze, stały kontakt z naturą, unikanie korków i gwaru miasta) i niemałą sumą w portfelu, którą będziemy mogli zainwestować np. w aranżację domu.

Dla wielu inwestorów lokalizacja jest ważniejsza niż cena, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy kupując grunt poza miastem, będziemy mieć łatwy dojazd do pracy. Niektórzy używają również argumentów związanych z odległością od sklepów czy lokali usługowych.

Jeżeli chcemy wiedzieć więcej na temat budowy, formalności i technologii, warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Jednym z nich jest blog budowlany – szczegółowe informacje o każdym etapie budowy, od wyboru projektu po wykończenia wnętrz.


Gotowy projekt domu – tańszy niż projekt indywidualny

Gotowy projekt domu jest tańszą opcją niż ten wykonany na indywidualne zamówienie. Wiąże się on również z pakietem korzyści, np. darmową zgodą na zmiany czy kosztorysem. Pozwala więc zaoszczędzić nie tylko nasz czas, który mogliśmy poświęcić na załatwianie formalności, ale również pieniądze. Dodatkowo, zakup gotowego projektu często nadzoruje Doradca Projektowy, który rozwiewa wątpliwości i udziela cennych wskazówek.


Ceny materiałów budowlanych

Na pewno chcemy, by wybudowany przez nas budynek służył całej rodzinie przez długie lata. Dlatego powinien być przede wszystkim trwały i bezpieczny. Żeby można było opisać go tymi słowami, powinniśmy wykorzystać materiały, które posiadają certyfikaty oraz atesty. Korzystajmy tylko z legalnie dopuszczonych do sprzedaży towarów – ze sprawdzonych źródeł, których oferta nie budzi wątpliwości! Legalność sprzedaży gwarantuje, że mamy do czynienia z pełnowartościowym produktem. Bezpieczeństwo dla naszej rodziny, a najpierw pracowników budowlanych, powinno być dla nas najważniejsze.

Materiały budowlane są niezbędną częścią każdej budowy, lecz przestrzegamy przed szukaniem tanich opcji i niepewnych zamienników. Pocieszenie może stanowić informacja, że kapitalny remont domu po użyciu złej jakości materiałów będzie droższy, niż pierwotna inwestycja w sprawdzone materiały z certyfikatami. Warto zwracać uwagę na promocje, ponieważ często zdarza się, że dzięki nim zakupimy dobrej jakości produkty w znacznie niższych cenach.


Projekt domu – jakich rozwiązań lepiej unikać?

Powróćmy jeszcze raz do projektu domu. Na żadnym innym etapie nie zaoszczędzimy tak, jak na wyborze oszczędniejszego rozwiązania. Zacznijmy od wielkości domu. Większy budynek to wyższa cena, a odpowiednio zagospodarowane 100 m2 może stać się wygodną przestrzenią dla nawet pięcioosobowej rodziny. Nie warto inwestować w rozbudowywanie nieruchomości o pomieszczenia, które nie są nam niezbędne, np. dodatkową łazienkę czy kolejną garderobę. Warto zwrócić uwagę na opcje z niewielkimi przedpokojami czy mniejszym salonem. Również garaż dwustanowiskowy nie będzie nam potrzebny, jeżeli mamy tylko jedno auto. Jednostanowiskowe rozwiązanie bez problemu pomieści również nasze rowery, hulajnogi czy narzędzia ogrodnicze. Jeżeli nie potrzebujemy garażu, warto zastanowić się nad wiatą garażową.

Ekonomiczna bryła budynku jest prosta i zwarta, oparta na planie prostokąta. Decydując się na nią, znacząco ograniczymy występowanie mostków cieplnych, przez które ogrzane wewnątrz powietrze ucieka z domu bezpowrotnie. Wybór prostej bryły to oszczędność nie tylko podczas budowy, ale również później – gdy będziemy ponosić koszty ogrzewania.

Dodatkowo, lepiej zrezygnować z piwnicy, co obniży koszty o nawet 30%! Również wybór domu bez dodatkowych kondygnacji ma znaczenie, ponieważ pozwala oszczędzić na stropach oraz schodach. Jeszcze jedną ważną kwestią jest dach, najtańsza jest dwuspadowa opcja nachylona od 30 do 45 stopni.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Ceny pomp ciepła różnią się od siebie, ponieważ zróżnicowane są warunki i cel ich montażu. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła wraz z zainstalowaniem jej przez fachowców - oto kilka przydatnych informacji, które pozwolą oszacować wydatki.
więcej
artykuł partnera
Bardzo szybki rozwój technologii oraz panująca od dłuższego czasu na świecie pandemia sprawiły, że coraz bardziej powszechną formą staje się paca zdalna.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.