TOP 5 błędów przy wykopie pod fundamenty
Wykopy pod fundamenty muszą być przeprowadzone dokładnie i starannie, ponieważ od nich zależy solidność budynku oraz bezpieczeństwo użytkowników. W przypadku źle posadowionego obiektu, może on nierównomiernie osiadać, pękać czy też podmakać. Dowiedz się jakich błędów należy unikać podczas wykonywania wykopów pod fundamenty.
Wykop pod fundament – co musisz o nim wiedzieć?
Wykop pod fundament jest ostatnim etapem przygotowania działki pod budowę domu. Przed wykopem przeprowadza się wycinkę drzew i krzewów, wyrównanie terenu (zebranie górnej warstwy ziemi oraz składowanie na osobną pryzmę lub jej wywóz), wytyczenie obrysu budynku (budowla stawiana jest zgodnie z projektem budowlanym, a wytyczenia dokonuje geodeta, który wskazuje zewnętrzne krawędzie bądź linie, wzdłuż których tworzy się wykop). Do wykonania wykopu potrzebny jest sprzęt budowlany, najczęściej koparka, minikoparka i wywrotka.
Błędy popełniane przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty
Do najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty zalicza się:
- Brak weryfikacji warunków oraz specyfiki podłoża
Badanie gruntu jest potrzebne do upewnienia się, że podczas wykonania wykopu nie dojdzie do jego podmycia czy też osunięcia się ziemi. Bez analizy warunków i specyfiki podłoża może okazać się, że istnieje wysoki stan wód gruntowych oraz powstają osuwiska. Jeśli nie przeprowadzimy badania, może skutkować to większymi wydatkami związanymi ze zmianami zakresu prac i modyfikacją projektu budowlanego.
- Zbyt wcześnie wykonany wykop
Spotykamy w życiu różne problemy i doprowadzamy do sytuacji, że pomimo braku odpowiedniego budżetu, czy też materiałów chcemy mieć konkretny etap inwestycji za sobą. W tym wypadku wykonanie wykopu. Niestety jest to złe rozwiązanie, gdyż zbyt wcześnie wykonany wykop może się osypywać oraz spowoduje zmianę pierwotnego wyglądu. Doprowadzi to do ponownego wynajęcia sprzętu budowlanego, przeprowadzenia prac na nowo (tuż przed fundamentami) i zwiększy koszt budowy.
- Pozostawienie wierzchniej warstwy ziemi – humusu
Humus jest słabo zagęszczony i osiada pod obciążeniem. Rezultatem pozostawienia ziemi urodzajnej może być pękanie ścian. Dodatkowo zawiera w sobie zarodniki grzybów domowych. Oznacza to, że przy sprzyjających cieplno-wilgotnościowych warunkach mogłyby owocować w pomieszczeniach na parterze.
Aby prawidłowo przygotować teren pod wykop należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi z całej powierzchni terenu, na którym będą przeprowadzana prace budowlane. Jest to zazwyczaj grubość około 20-40 cm. Humus idealnie sprawdzi się w późniejszym etapie do sadzenia roślin. Trzeba go jednak możliwie luźno ułożyć, z dala od terenu budowy, aby powietrze i woda bez problemu docierały do głębszych warstw.
- Przegłębienie wykopu
Zdarza się, że podczas prac związanych z wykopem dojdzie do jego przegłębienia. W konsekwencji trzeba zakupić nowy materiał (piasek) nadający się do wbudowania oraz zagęścić i wyprofilować powierzchnię terenu.
- Niepoprawne zabezpieczenie wykopów
Nieprawidłowe zabezpieczenie wykopów będzie skutkować osunięciem się ziemi. Bardzo ważną kwestią jest spoistość gruntu, a więc wytrzymałość na ścinanie się. Rzutuje to na wybór odpowiednich szalunków, jak i rodzaju wzmocnienia wykopu. Zabezpieczenie wykopu może nastąpić poprzez zabijanie ścianek wykopu oraz obłożenie skarp folią budowlaną.
Wykonanie wykopu na ogół wydaje się prostym procesem, a może okazać się skomplikowane i trudne. Przed przystąpieniem do prac warto wykonać badanie geotechniczne gruntu, które pomoże określić parametry konstrukcyjne domu, a także poinformuje o głębokości wód gruntowych oraz przepuszczalności ziemi. Wykop pod fundament jest szczególnie ważny dla dalszych etapów robót budowlanych. Musi być przygotowany prawidłowo przez profesjonalną firmę zajmującą się robotami ziemnymi.
Artykuł przygotowała firma Szczucki, której specjalizacją są wszelkie wykopy, w tym wykopy pod fundamenty. W celu zapoznania się z ofertą robót ziemnych zapraszamy do odwiedzenia witryny szczucki.pl.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.