240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
149 osób online

Jak prawidłowo położyć fototapetę?


Fototapety to znakomity sposób na efektowną metamorfozę wnętrza. Wielkoformatowe przedstawienie w oka mgnieniu zmieni dotychczasowy wygląd salonu, sypialni, a nawet łazienki. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przyklejenie brytów. Dlatego przed przystąpieniem do montażu, warto poznać praktyczne wskazówki i informacje. 




Kiedyś fototapety na ścianę robiono tylko z papieru, przez co była to bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne ozdoba. Dzisiaj mamy do wyboru wiele rożnych wariantów – lateksowe, winylowe czy na podkładzie flizelinowym – dzięki czemu fototapeta jest nie tylko odporna na rozdarcia i zabrudzenia, ale nawet wodoodporna. Każdy z tych rodzajów wymaga jednak innej procedury podczas montażu i warto o tym wiedzieć.  

Istotnym elementem całej procedury jest właściwe przygotowanie podłoża i od tego zaczniemy. 

Jak położyć fototapetę? Oto garść niezbędnych wskazówek! 


Fototapeta na ścianę będzie nam służyć przez lata w doskonałej formie, jeśli zadbamy o to, by podczas klejenia wszystko poszło tak, jak powinno. Nie jest to proces skomplikowany, ale jeśli pominiemy któryś z etapów, najlepsze nasze starania mogą pójść na marne!

  • Przygotowanie podłoża
Połowa sukcesu przy klejeniu fototapety to odpowiednie przygotowanie ściany. Musimy zadbać o to, by powierzchnia była równa, sucha i czysta. Jeśli wcześniej znajdowała się tutaj tapeta, należy usunąć bryty za pomocą przeznaczonego do tego preparatu. Jeśli ściana jest stara i popękana, wówczas musimy wyrównać nierówności. Rysy, ubytki czy dziury po gwoździach najlepiej wypełnić masą szpachlową. Jeśli odpada nam tynk, wówczas musimy go skuć i wyrównać ścianę zaprawą szpachlową.

Idealna sytuacja jest wówczas, gdy dekorujemy mieszkanie w nowym budownictwie o gładkich i świeżo otynkowanych ścianach. Wtedy możemy pominąć wymienione wcześniej procedury i od razu przejść do zagruntowania ścian. To właśnie odpowiedni grunt sprawi, że: po pierwsze, fototapety na wymiar będą się mocno trzymać podłoża, po drugie, przy odklejaniu brytów w przyszłości nie uszkodzimy ściany. Gruntowanie najlepiej przeprowadzić dzień przed planowanym klejeniem fototapety. 

  • Przyklejanie brytów
Jak kłaść fototapetę? To zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj ściennej dekoracji wybraliśmy. W związku z tym, że fototapety papierowe są obecnie coraz rzadziej wykorzystywane, bo mamy w zasięgu ręki mocniejsze i lepszej jakości materiały, skupimy się na dwóch rodzajach – lateksowych i winylowych na flizelinie.
Najlepiej zacząć od przeczytania instrukcji załączonej do fototapety, bo producent może mieć własne wskazówki dotyczące montażu. Z zasady są jednak pewne podstawowe metody klejenia obu tych fototapet, a zaczynamy od rozrobienia kleju zgodnie z opisem na opakowaniu. 

Przy montażu lateksowej fototapety bardzo ważne jest to, że klejem smarujemy jedynie bryty, a nie ścianę. Praktyczną wskazówką jest to, by w jednym czasie posmarować tylko jeden bryt i dopiero po przyklejeniu go, pokryć klejem kolejny. W przeciwnym razie klej może za bardzo podeschnąć i nie trzymać się ściany. Montaż zaczynamy od sufitu, dzięki czemu bryty opadają w dół, co ułatwia cały proces. Dopiero co przyklejony bryt warto wygładzić wałkiem malarskim, by pozbyć się ewentualnych pęcherzyków powietrza. 

Klejenie fototapety winylowej na flizelinie przebiega podobnie. Jedyną różnicą jest to, że nie smarujemy klejem brytów, lecz ścianę i do niej przykładamy suchą fototapetę, wygładzając malarskim wałkiem.

  • Wybierz fototapety na wymiar idealne dopasowane do mieszkania
Fototapety mają to do siebie, że przedstawiają zamkniętą kompozycję – malowniczy pejzaż, panoramę miasta, roślinną kompozycję czy słynny budynek. Dlatego wielkość wzoru i ilość brytów muszą być dopasowane do pomieszczenia, które zdobimy. Nie może bowiem dojść do sytuacji, że część wzoru nie zmieści się na ścianie. Dlatego przed zakupem fototapety, by nie doszło do przykrej niespodzianki podczas klejenia, warto poprosić o pomoc obsługę internetowego sklepu. 

Łatwiejszą sytuację mamy w przypadku tapet, które prezentują powtarzający się wzór. Gdy przedstawienie składa się z rytmicznego motywu, nie ma znaczenia, jaka ilość brytów pojawi się na ścianie, bo niezależnie od tego wzór będzie kompletny.   

  • Fototapety na ścianę – poznaj bogactwo zachwycających wzorów! 
Skoro wiemy już, jak przykleić fototapetę, na sam koniec warto powiedzieć o tym, jak szeroki wachlarz motywów przedstawieniowych znajduje się na wyciągnięcie naszej ręki. Doskonałym przykładem jest asortyment sklepu Redro.pl

Do wyboru są tutaj nie tylko dobrze wszystkim znane pejzaże, panoramy miast, abstrakcyjne kompozycje czy typograficzne wzory, ale także unikalne autorskie kolekcje inspirowane na przykład sztuką czy przyrodniczymi rycinami. Wyjątkowym rozwiązaniem są także fototapety robione na zamówienie z własnego zdjęcia. To przepis na oryginalną dekorację mieszkania o naprawdę niepowtarzalnym charakterze.

Montaż fototapety nie jest procesem skomplikowanym. Ważne jest natomiast to, by postępować krok po kroku, realizując kolejne etapy przedsięwzięcia. Wówczas możemy być pewni, że bryty dobrze zespoją się ze ścianą, a wybrany wzór będzie się pięknie prezentował przez lata. 

Artykuł powstał we współpracy z Parnerem.
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.