240 tys. użytkowników
681139 zdjęć, 903587 komentarzy
350 osób online

Spawarka nie tylko do spawania.


Gdy zachodzi potrzeba połączenia dwóch metalowych elementów, klej nie zawsze znajdzie zastosowanie. Bywa, że niezbędne okaże się spawanie. Innym razem zajdzie potrzeba przecięcia kawałka blachy lub metalowej rury. Podobnie w jednym, jak i w drugim przypadku konieczna będzie spawarka.


Zdjęcie zgodnie z licencją CC0 Public Domain, autor: kboyd

Już w czasach starożytnych człowiek potrafił łączyć ze sobą różne metale. Jednak spawanie, jakie znamy współcześnie, swym początkiem sięga drugiej połowy XIX wieku. Mowa tu o procesie technologicznym polegającym na nadtopieniu obu części metalowych w obszarze ich złączenia przy pomocy energii uzyskanej w wyniku spalania gazu lub poprzez zajarzenie łuku elektrycznego. W wypadku pierwszym mówimy o spawaniu gazowym, w drugim z kolei o spawaniu elektrycznym. Aby przeciąć stal, wykorzystane zostaje to samo zjawisko i ten sam rodzaj spawarki, ale wtedy występuje już ona w roli przecinarki, choć nie zmienia się zasada jej funkcjonowania. 


Różne metody – jedna spawarka?

Istnieje wiele metod spawalniczych, dlatego też potrzebne są różne rodzaje spawarek. Chyba najbardziej rozpowszechnionymi metodami są MIG i MAG, które odróżnia to, że w MIG (Metal Inert Gas – j. ang.) cały proces spawania przebiega z udziałem elektrody topliwej w osłonie gazu obojętnego chemicznie, natomiast w MAG (Metal Active Gas - j.ang.) spawanie odbywa się przy wykorzystaniu elektrody topliwej w osłonie gazu aktywnego chemicznie, który to gaz bierze aktywny udział w całym procesie. Innymi równie popularnymi metodami są: TIG, gdzie spawanie ma miejsce przy użyciu nietopliwej elektrody z wolframu w osłonie gazu chemicznie obojętnego oraz MMA - tu stosuje się spoiwo w postaci zamocowanego w uchwycie pręta, który pełni jednocześnie funkcję elektrody. Najważniejszą rolę odgrywają tu oczywiście umiejętności, wiedza i doświadczenie spawacza, ale równie istotne znaczenie ma także odpowiednio dostosowany sprzęt.


Uchwyt - ważna rzecz!


Jest przecież najważniejszym elementem urządzenia. Przeznaczona do pracy metodami MIG/MAG czy MMA spawarka powinna mieć uchwyt spawalniczy wyposażony w specjalny podajnik transportujący w sposób nieprzerwany gaz i, mającą postać drutu, elektrodę w trakcie całego procesu spawalniczego. Konstrukcja uchwytu jest więc w pełni zależy od metody, jaką użytkownik zamierza spawać. Można znaleźć bardzo nowoczesne, wyposażone w dodatkowe elementy i wymienne uchwyty, urządzenia wielofunkcyjne, jakie pozwalają na łączenie metali różnymi metodami, przy wykorzystaniu jednego narzędzia. Częściej jednak decydują się na ich zakup profesjonalni spawacze, którzy z racji wykonywania zawodu stosują różne techniki spawania.


Spawarka inwertorowa


Wciąż jeszcze używa się tradycyjnych spawarek transformatorowych, które z powodu przestarzałych rozwiązań technologicznych, topornej budowy, nieporęczności, dużych gabarytów i ciężaru oraz wysokiej awaryjności obecnie traktowane są czasem jak urządzenia archaiczne. Ich miejsce zajmują proste w użytkowaniu, lekkie i poręczne spawarki inwertorowe, które dzięki nowoczesnej konstrukcji gwarantują komfort obsługi i wysoką odporność, a także nie stanowią wielkiego obciążenia dla sieci elektrycznej, co sprawia, że są znacznie tańsze w użytkowaniu.


Co dla profesjonalisty? Co dla amatora?


Inna spawarka przyda się z pewnością zawodowemu spawaczowi, który tego typu działalnością zajmuje się profesjonalnie po kilka godzin dziennie w zakładzie przemysłowym, a inna hobbyście lub weekendowemu majsterkowiczowi, lubiącemu popołudniami samodzielnie naprawić albo zbudować to czy tamto we własnym garażu albo małym warsztacie. Najistotniejsze, aby poza bezpieczeństwem cechowały ją: wydajność, ergonomia, bezawaryjność.


artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.