240 tys. użytkowników
676269 zdjęć, 905470 komentarzy
250 osób online

Kominek wolnostojący typu koza – stare rozwiązanie, nowe możliwości


Piecyki wolnostojące kojarzą się głównie z garażami i budowami. Jeszcze kilka dekad temu były to urządzenia ogrzewające głównie pomieszczenia robocze. Wynikało to głównie z mobilności i wysokiej funkcjonalności kozy.  Minęło kilka lat a rozwój technologii nie ominął kominków wolnostojących. Producenci urządzeń grzewczych zrobili z piecyków typu koza doskonałą alternatywę dla wkładów kominkowych. Dobrze znane cechy (mobilność, funkcjonalność) nadal stanowią główna charakterystykę tego typu urządzeń. Oprócz tego, inżynierowie wzbogacili piecyki wolnostojące o nowe rozwiązania. Kozy są coraz bardziej popularne ponieważ inwestorzy szukają niekonwencjonalnych technologii, które poprawią efektywność energetyczną budynku. Piecyki wolnostojące dają porównywalne możliwości do wkładów kominkowych, włącznie z ich specyfiką związaną z wpływem na środowisko. W tym przypadku prym wiodą urządzenia z certyfikatem Ecodesign. Ekoprojekt to rozporządzenie, które narzuca na urządzenia grzewcze restrykcyjne normy emisyjne i sprawnościowe.Czynnikiem , który zdeterminował przejście kominków wolnostojących z garaży do salonów jest również ich design. Obecnie to nie tylko wydajne źródło ciepła ale również efektowny element wystroju wnętrza. Pasują zarówno do pomieszczeń w stylu klasycznym jak i do tych bardziej modernistycznych.

W taki sposób, kominki wolnostojące (m.in. Defro Home) umacniają swoją pozycję na rynku i są w stanie konkurować z liderującymi wkładami kominkowymi. Jakie korzyści oferują piecyki typu koza? Poniżej przedstawiamy ich główne zalety, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

Możliwości grzewcze


Piece kominkowe są doskonałym, dodatkowym źródłem ciepła. Mogą efektywnie wspomóc system grzewczy naszego domu, jednocześnie generując oszczędności. Ogrzewanie domu może być realizowane za pomocą np. systemu dystrybucji gorącego powietrza lub kominka wolnostojącego z płaszczem wodnym. Należy dodać, że piec wolnostojący jest nawet w stanie całkowicie zastąpić główne źródło ciepła. Szczególnie dobrze się to sprawdza w okresach przejściowych (wiosna, jesień), kiedy temperatury zewnętrzne nie spadają poniżej 0 stopni Celsjusza.

Mobilność i prosty montaż


Mobilność to jedna z cech, którą kominki wolnostojące górują nad wkładami kominkowymi. Oczywiście piecyk typu koza potrzebuje dostępu do przewodu kominowego, jednak jego montaż jest bardzo ułatwiony. Koza nie jest obudowywana dlatego też, poleca się ją m.in. osobom, które często zmieniają miejsce zamieszkania. W takich przypadkach, źródło ciepła można zabrać ze sobą. Niestety, przy wkładzie kominkowym nie jest to możliwe.

Łatwy montaż piecyka wolnostojącego to również duża zaleta w kontekście urządzania domu, który już jest w eksploatacji. Znalezienie optymalnego miejsca na wkład kominkowy może być trudne, natomiast piecyk wolnostojący (największy wybór kominków: https://www.defrohome.pl/) potrzebuje niewiele więcej niż jeden metr kwadratowy wolnej powierzchni.

Dodając do powyższych cech niepowtarzalny design oraz ekologiczność urządzenia, otrzymujemy źródło ciepła, które spełnia wszystkie wymagania współczesnego budownictwa i energetyki. Jest to doskonale zrównoważona opcja, która już niedługo może stać się standardem zarówno w powstających jak i eksploatowanych już domach.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.
artykuł partnera
Ceny pomp ciepła różnią się od siebie, ponieważ zróżnicowane są warunki i cel ich montażu. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła wraz z zainstalowaniem jej przez fachowców - oto kilka przydatnych informacji, które pozwolą oszacować wydatki.
więcej
artykuł partnera
Bardzo szybki rozwój technologii oraz panująca od dłuższego czasu na świecie pandemia sprawiły, że coraz bardziej powszechną formą staje się paca zdalna.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.