240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
324 osoby online

Powietrzna pompa ciepła - jak kształtują się ceny wraz z montażem?


Ceny pomp ciepła różnią się od siebie, ponieważ zróżnicowane są warunki i cel ich montażu. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła wraz z zainstalowaniem jej przez fachowców - oto kilka przydatnych informacji, które pozwolą oszacować wydatki.




Pompa ciepła – ceny

Zanim zaczniesz porównywać ceny pomp ciepła, należy wiedzieć, że aby je oszacować, konieczna jest znajomość trzech parametrów: mocy cieplnej, ilości pobieranej energii oraz zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Kluczową rolę w obliczeniach gra również jej rodzaj. Pompy ciepła, które stosuje się dziś do ogrzewania domów jednorodzinnych, różnią się zazwyczaj wykorzystaniem jej dolnego źródła. Co to oznacza? Otóż pompa ciepła może być powietrzna, gruntowa albo wodna. Właśnie to przekłada się na cenę pompy wraz z montażem. Można również zakupić samą pompę ciepła ciepłej wody użytkowej, która będzie współpracowała z kotłem grzewczym lub panelami fotowoltaicznymi. Wiele zależy też od rodzaju budownictwa - by ogrzać pomieszczenie o dużych stratach ciepła, np. wieloletni budynek, stosuje się raczej pompy ciepła wysokotemperaturowe w opozycji do tych niskotemperaturowych, które ogrzewają np. instalację ogrzewania podłogowego. 

Można powiedzieć, że nie ma jednej ścisłej kwoty, jakiej należy się spodziewać. Ceny pompy ciepła są mocno zróżnicowane w różnych rejonach Polski, zależą też od oczekiwań klientów. Można jednak oszacować - za portalem KB.pl - że średnia cena pompy powietrznej to ok. 30 tysięcy złotych. Ogromny wpływ na kwotę zakupu będzie miała też sama instalacja – a więc elementy, z których składa się urządzenie oraz jego moc grzewcza. Warto dodać, że kompletna instalacja pompy powietrznej będzie znacznie tańsza niż gruntowej – średnio o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. 


Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem

Szacuje się, że pompa ciepła jest najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, aby ogrzać dom jednorodzinny. Ciężko znaleźć urządzenie, które dawałoby takie możliwości ogrzewania, jak właśnie pompa ciepła. Ceny montażu zależą od zapotrzebowania domu na energię, ale też wielkości budynku, rodzaju oraz funkcji pompy. Warto wyjaśnić jeszcze, dlaczego gruntowa pompa tak bardzo różni się cenowo i dlaczego powietrzna pompa ciepła jest najczęściej wybierana w Polsce. Otóż w przypadku pompy gruntowej trzeba wykonać odwierty lub zastosować kolektory, co przekłada się na konieczność kosztownych prac ziemnych. Należy pamiętać jednak o tym, że pompy powietrzne do prawidłowego działania muszą korzystać ze źródła ciepła uzupełniającego, jak np. grzałka elektryczna. Będzie się to wiązało z większymi kosztami eksploatacyjnymi.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2

Aby oszacować cenę pompy ciepła, jako przykład przedstawmy średni metraż domu jednorodzinnego (150 m2). Koszt pompy ciepła może wynieść dla takiego budynku ok. 30 tysięcy złotych razem z montażem. Jednak równie dobrze może to być nawet ok. 50 tysięcy złotych. Na końcowy koszt urządzenia wpłynie również fakt, czy pompa będzie typu monoblok, czy typu split. Wszystko zależy nie tylko od samego rodzaju pompy, ale też faktu, czy w budynku są grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Jeśli chcesz zainstalować pompę ciepła możliwie najniższym kosztem, najlepiej będzie wykonać w domu ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe. 

Aby pompa mogła działać prawidłowo, konieczna jest oczywiście jej fachowa instalacja. Dzięki niej urządzenie będzie pracować efektywnie, ekonomicznie i bezpiecznie. 


Jak kształtują się ceny powietrznej pompy ciepła z montażem?

Wiele zależy od regionu kraju. Niektóre firmy wliczają koszt montażu w cenę zakupu całej instalacji, a więc czasami można zaoszczędzić na zakupie. Warto jednak poczytać o warunkach proponowanych przez fachowców, zanim zdecydujesz się na usługę. Poniżej zestawienie średnich cen za powietrzną pompę ciepła wraz z jej montażem, w zależności od regionu w Polsce.

  • Warszawa – 10-35 tysięcy złotych;
  • Trójmiasto – 10-40 tysięcy złotych;
  • Wrocław – 20-40 tysięcy złotych;
  • Kraków – 25-45 tysięcy złotych;
  • Rzeszów – 20-30 tysięcy złotych;
  • Łódź – 25-35 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że o pompę ciepła należy też regularnie dbać, aby przynosiła założone korzyści. Właśnie dlatego trzeba ją przynajmniej raz na rok serwisować. Jaki będzie to koszt? Wszystko zależy od producenta. Czasem serwisowanie wliczone jest w cenę montażu, jednak bardzo często trzeba za serwis zapłacić samemu. Będzie to koszt mniej więcej 250-500 złotych za usługę.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.