240 tys. użytkowników
676873 zdjęć, 905977 komentarzy
250 osób online

Wymienniki ciepła, zasobniki i bufory ciepła – różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń


Wykorzystanie odnawialnych źródeł stało się podstawą nowego budownictwa opartego na proekologicznych instalacjach, w tym tych opartych o panele solarne czy fotowoltaiczne. Termomodernizacja z kolei to proces, w którym tradycyjne piece c.o. wymienia się na nowocześniejsze i przyjaźniejsze naturze rozwiązania. Dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej ze słońca na znaczeniu zyskały kotły elektryczne, które stanowią doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Do poprawnego funkcjonowania takiego systemu konieczne są jednak dodatkowe elementy, takie jak zasobniki czy wymienniki ciepła, a podłączenie zbiornika buforowego pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania i cieszyć się nim przez dłuższy czas. Dowiedz się więcej o sposobach przygotowania c.w.u. w układach z kotłem elektrycznym i przekonaj się, jak wiele można zyskać, dołączając do układu wymienniki, zasobnik i bufor ciepła.Funkcjonalny wymienniki ciepła – zyskaj łatwy dostęp do c.w.u. wtedy, kiedy masz na to ochotę

Popularność kotłów elektrycznych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację w swoich nowo wybudowanych domach. Równie popularna stała się termomodernizacja, czyli wymiana tradycyjnego pieca na nowocześniejszy, proekologiczny system ogrzewania budynku. Niezależnie od wybranego rozwiązania, układ z kotłem elektrycznym odpowiada nie tylko za ogrzewanie budynku, ale również przygotowanie c.w.u.

Służą do tego różnego rodzaju urządzenia, których wspólna nazwa to zbiorniki – jednym z nich są wymienniki ciepła zwane również bojlerami. W zależności od zapotrzebowania domowników na c.w.u. dostępne na rynku urządzenia mają pojemność od 100 do nawet 1000 litrów. Wielkość wymiennika to jednak nie jedyne kryterium doboru – kluczowa jest również technologia wykorzystywana do podgrzewania wody. Tradycyjnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wężownica, czyli system rurek, przez które przepływa gorący czynnik roboczy, ogrzewający wodę znajdującą się wewnątrz zbiornika. Takie wymienniki dopasowane są do montażu pionowego, ale na rynku znaleźć można również konstrukcje, które mogą być ustawione poziomo.

Zasobnika ciepła w instalacjach grzewczo-hydraulicznych

W zbiornikach pionowych nie stosuje się jednak wężownic, tylko tzw. technologię płaszczową (warstwową), która pozwala na przygotowanie większej ilości c.w.u. w krótszym czasie. Zarówno konstrukcje wężownice, jak i płaszczowe znaleźć można na rynku pod nazwą zasobnika ciepła – czy czymś różnią się one od wymienników? W przypadku układów z kotłem elektrycznym czy ogólnie instalacji grzewczo-hydraulicznych można powiedzieć, że oba urządzenia spełniają dokładnie tę samą rolę – podgrzewanie wody, a następnie jej przechowywanie. Sprawdzone wymienniki i zasobniki ciepła, które dopasowane są do różnych rodzajów instalacji, znaleźć można w sklepie Kospel.pl.

Warto pamiętać jednak, że zasobnik i wymiennik ciepła nie są dokładnie tymi samymi urządzeniami – pierwsze z nich służy jedynie do przygotowania i przechowywania c.w.u. Wymiennik z kolei może mieć różne kształty i oprócz ogrzewania może również chłodzić, co jest powszechnie wykorzystywane w chłodnicach samochodowych.

Zbiornik buforowy – wygodny system kumulowania energii cieplnej

Bufory ciepła były stosowane powszechnie jeszcze w tradycyjnych układach grzewczych, ale szybko odkryto, że sprawdzą się one również w instalacjach z kotłem elektrycznym. Ich sposób działania czy zakres zastosowań nie zmienił się – dalej służą do kumulowania energii cieplnej, by móc ją wykorzystać w chwilach, w których najbardziej będzie to konieczne. Kocioł elektryczny z dołączonym do niego zbiornikiem buforowym cechuje się niższym zużyciem energii przy jednoczesnym wzroście efektywność urządzenia. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest również wielofunkcyjność – bufor ciepła może pracować jako zbiorniki c.w.u., zbiornik solarny czy wymiennik ciepła (wówczas urządzenia ma wewnątrz wężownicę.

Zalety stosowania zbiornika buforowego w instalacji z kotłem elektrycznym

Bufor ciepła nie tylko pozwala na skumulowanie pewnej ilości energii uwalnianej w odpowiednich monetach, ale przede wszystkim umożliwia magazynowanie nadmiaru ciepła pochodzącego z instalacji grzewczej czy solarnej. Dotyczy to również innych źródeł ciepła wchodzących w skład systemu – poziom złożoności zbiornika buforowego zależeć będzie od liczby potencjalnych odbiorników oraz tego, jak wiele urządzeń dostarcza energię cieplną do układu.

Urządzenie to pozwala na efektywniejsze zarządzanie dostępnym ciepłem, zmniejszając tym samym koszty związane z ogrzewaniem budynku. Sam bufor ciepła przypomina standardowy zbiornik na wodę i montowany jest obok zasobnika czy wymiennika na c.w.u. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć oba te urządzenia w jedną, większą konstrukcję, co z pewnością sprawdzi się w domach z ograniczoną przestrzenią montażową.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Dzieciństwo to szczęśliwy i magiczny okres kształtowania się małego umysłu, który większość rzeczy widzi i przeżywa po raz pierwszy. Wystrój pokoju nie może więc być dziełem przypadku, a przemyślaną i odpowiedzialnie podjętą decyzją.
więcej
artykuł partnera
Budowa domu to zawsze bardzo ważny i doniosły moment w życiu człowieka, który dosłownie i w przenośni ugruntowuje jego stabilność. Nikt nie chce, aby po kilku latach, a może nawet i wcześniej, znalazły się oznaki niedociągnięć w budowie. Właśnie po to powstał zewnętrzny nadzór budowlany. Pozwoli on zadbać, aby budowa przebiegała (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.