240 tys. użytkowników
676873 zdjęć, 905977 komentarzy
250 osób online

Zewnętrzny nadzór budowlany - dlaczego warto?

Budowa domu to zawsze bardzo ważny i doniosły moment w życiu człowieka, który dosłownie i w przenośni ugruntowuje jego stabilność. Nikt nie chce, aby po kilku latach, a może nawet i wcześniej, znalazły się oznaki niedociągnięć w budowie. Właśnie po to powstał zewnętrzny nadzór budowlany. Pozwoli on zadbać, aby budowa przebiegała pomyślnie i zgodnie z wszelkimi oczekiwaniami. Czym dokładnie się zajmie? 

Nadzór budowlany - czym jest?

Inwestor, a możliwe, że równocześnie przyszły właściciel i mieszkaniec domu, inwestuje w jego budowę duże pieniądze. Począwszy od zakupu działki, przechodząc przez projekty i pozwolenia, a kończąc na samej budowie - musi zaufać on wielu ludziom. Oczywiście, gdy wybierze się profesjonalistów, najczęściej nie ma problemu.

Jednak zdarza się, szczególnie podczas ostatniego etapu, a więc budowy, że robotnicy pomyślą o sposobie zaoszczędzenia czasu bądź materiałów, aby szybciej i taniej wykonać całą robotę. Nawet gdy poinformują o tym inwestora, bardzo trudno wiedzieć, że coś może zaszkodzić, kiedy nie ma się żadnej wiedzy w danym zakresie. Skończyć to się może bardzo niekorzystnie, afektując funkcjonalność całego domu. Właśnie dlatego tak ważny jest zewnętrzny nadzór budowlany we Wrocławiu, mniejszych miastach, a nawet poza nimi - zawsze warto mieć kogoś, kto skontroluje całą sytuację.
Czym zajmie się nadzór budowlany?

Tak naprawdę wszystkim, czego dotyczy budowa. Nie będzie jedynie odpowiadał tak, bądź nie na pytania o zmiany w projekcie, które mogłaby zaproponować firma budowlana. Zewnętrzny nadzór budowlany zajmie się nawet sprawdzaniem jakości materiałów, jak i samych robót, które są wykonywane. Nigdy nie dopuści do wykorzystania wadliwych materiałów, które mogłyby w przyszłości przysporzyć wielu problemów. Nie pozwoli też na jakiekolwiek błędy w robociźnie.

Jednak to nie wszystko. Nadzór budowlany zajmie się też nadzorem wykonywania projektu dokładnie tak, jak został on sporządzony. Będzie również uważał na przepisy, aby nic nie było niezgodne z prawem budowlanym. Nie może pozwolić też na jakiekolwiek niedociągnięcia techniczne - czy to przy montażu urządzeń technicznych, przewodów kominowych czy instalacji elektrycznej.

Jakie prawa ma nadzór?

Prawo budowlane mówi jasno, że nadzorca może wydawać polecenia kierownikowi budowy. Przecież właśnie po to tam jest - aby kontrolować firmę budowlaną. Wszystko jest dokładnie spisywane - informacje nie mogą przechodzić jedynie formą werbalną. Nadzorca może wstrzymać całą budowę, jeśli tylko zauważy problem, który może zagrażać całej konstrukcji bądź wybiega poza prawo.


artykuł partnera
Dzieciństwo to szczęśliwy i magiczny okres kształtowania się małego umysłu, który większość rzeczy widzi i przeżywa po raz pierwszy. Wystrój pokoju nie może więc być dziełem przypadku, a przemyślaną i odpowiedzialnie podjętą decyzją.
więcej
artykuł partnera
Budowa domu to zawsze bardzo ważny i doniosły moment w życiu człowieka, który dosłownie i w przenośni ugruntowuje jego stabilność. Nikt nie chce, aby po kilku latach, a może nawet i wcześniej, znalazły się oznaki niedociągnięć w budowie. Właśnie po to powstał zewnętrzny nadzór budowlany. Pozwoli on zadbać, aby budowa przebiegała (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.