240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
324 osoby online

Jak urządzić nowoczesny salon?


Salon to wielozadaniowa, wspólna przestrzeń. Służy wszystkim domownikom do odpoczynku, rozrywki i spędzania czasu z przyjaciółmi, ale również (szczególnie w epoce „zdalnej”) do pracy czy nauki. Aby spełniała swoje funkcje, musi zostać odpowiednio zaaranżowana. Śledząc najnowsze, wnętrzarskie trendy, szczególnie lubianym okazuje się być styl nowoczesny. Jako założenia oraz główne zasady są na tyle uniwersalne, że pokonały wiele, dominujących nurtów, nie schodząc z piedestału i nie tracąc na swojej popularności.



Styl nowoczesny — wyższość funkcji nad formą

Styl nowoczesny (czyli modernizm) to nurt architektoniczny, który rozwijał się w latach 1918-1975. Jego głównym założeniem było całkowite odejście od historycznej estetyki – głównie na rzecz poszukiwania form funkcjonalnych. Jego miłośnicy odeszli więc od ozdób i dekorów, zastępując je minimalizmem i elementami, które realnie służą domownikom. W odczuciu przedstawicieli modernizmu (Louisa Sullivana, Miesa van der Rohe’a czy też Adolfa Loosa) meble i budynki stawały się piękne w momencie, gdy spełniały swoje przeznaczenie, a nie gdy ozdobiono je nie służącymi do niczego ornamentami.

Nie oznacza to jednakże, że nowoczesne wzornictwo było pozbawione atrakcyjności i fantazji — wręcz przeciwnie! Najważniejszą ozdobą stała się po prostu forma i jakość materiałów. Meble w stylu art déco, minimalistyczne bauhausowskie projekty czy nasze rodzime ładowskie perełki do tej pory zachwycają miłośników designu. Projektanci odeszli jednak od tzw. zbieraczy kurzu”, wybierając formy, które służyły organizacji drobiazgów, uchwyceniu rodzinnych zdjęć, czy porządkowaniu przestrzeni.


Jak urządzić nowoczesny salon? Kilka wskazówek

Aby osiągnąć efekt nowoczesnego, harmonijnego salonu, wszystkie elementy we wnętrzu powinny być starannie przemyślane.

  • Wybierz meble o prostych, płynnych kształtach – w tym prostokątne i proste sofy (https://amadio.pl/pol_m_Meble_Sofy-i-kanapy-161.html)
  • Postaw na neutralne kolory. Szarości, beże i biel będą świetną bazą dla jednego, mocniejszego akcentu kolorystycznego.
  • Nie dopuść do powstania chaosu. Nie łącz zbyt wielu barw, faktur i materiałów. Zadbaj o właściwą korelację między gniazdkami a sprzętami RTV i oświetleniem. Plątanina kabli zrujnuje nawet najpiękniejsze wnętrze, a przy okazji również będzie psuła Ci humor!
  • Zadbaj o wolną przestrzeń. Unikaj zbędnych dekoracji na półkach, ścianach i podłodze. Jeden obraz lub galeria czarno-białych zdjęć w centralnym punkcie salonu wystarczy. Nadmiar poduszek chowaj do szafek lub zaopatrz się w tapczan, z dodatkową przestrzenią na pościel. W zachowaniu pewnej, aranżacyjnej powściągliwości pomogą Ci meble rozkładane – w tym tapczany (https://amadio.pl/pol_m_Meble_Tapczany-162.html).

A co z przedmiotami sentymentalnymi? W nowoczesnym salonie wcale nie mają marginalnej roli! Jednak zamiast stawiać na półkach wszystkie pamiątki z wakacji, ślubów czy innych rodzinnych wydarzeń, wyeksponuj te najważniejsze – będące symbolem tych chwil. Reszta może się znaleźć w eleganckim pudełku, które wyciągniesz, gdy domowników najdzie ochota na wspominki. To prosty przykład połączenia funkcji i formy.


Dlaczego styl nowoczesny pasuje do salonu?

Idąc za tokiem rozumowania Le Corbusiera, jednego z najsłynniejszych nowoczesnych architektów: Dom jest „maszyną do mieszkania”, a salon stanowi jej „procesor”. Koordynuje pracę wszystkich mieszkalnych podzespołów, aby zaspokoić aktualne potrzeby użytkowników.

Im więcej domowników, tym więcej potrzeb do pogodzenia i zaspokojenia. Na sofie przed TV gromadzą się członkowie rodziny, ciągnący z różnych części domu jak zwierzęta do wodopoju (mama, tata, nastolatki, przedszkolaki, a czasem jeszcze dziadkowie, psy i koty!). Styl nowoczesny, który stawia na prostotę, komfort i praktyczność, to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie w salonie trzeba pomieścić całą tę różnorodność.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.