240 tys. użytkowników
681816 zdjęć, 903253 komentarzy
28 osób online

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?


Rustykalność we wnętrzach może przybierać dwojaką formę: stanowić ogólną tendencję występującą w aranżacji, lub być jedynie dopełnieniem innego stylu o podobnym charakterze. Wnętrza rustykalnych domów są w wyrazie surowe i zimne. Łatwo jest przesadzić z nadmiarem tych dwóch cech, dlatego czasem najlepiej oddać sprawy w ręce zdolnego architekta wnętrz. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Jak złagodzić dominację  tego stylu za pomocą dekoracji? Czy w rustykalnym stylu jest miejsce na zasłony do salonu lub kuchni albo firanki gotowe do zawieszenia w sypialni?



Czym charakteryzuje się styl rustykalny?


Chłodne i surowe wnętrza rustykalne bazują na strukturalnych powierzchniach ścian. Widoczne na ścianach: beton, cegła lub drewno sprawiają wrażenie niedopracowanych do końca elementów wykończenia aranżacji. We wnętrzu dominują kolory naturalnego drewna, które uzupełniane są chłodnymi, stonowanymi kolorami, takimi jak: biel, błękit, odcienie szarości. Na sufitach często widać charakterystyczne drewniane belkowanie, które występowało niegdyś w starych chatach wiejskich. Wszystkie te elementy sprawiają, że aranżacja w stylu rustykalnym przypomina wnętrze stare, używane przez długie lata i prowizorycznie zaaranżowane. Na bazie tych cech można stworzyć aranżację kuchni, lecz należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Gotowe firanki, zasłony czy inne elementy aranżacji pomieszczeń


Od czego właściwie zacząć budowę rustykalnego wnętrza? Po pierwsze od stworzenia odpowiedniego tła, którym są ściany pokryte drewnem lub cegłą. W kuchni będą to białe płytki o surowej, uniwersalnej stylistyce. Podłoga w salonie będzie oczywiście wykonana z ciemnego drewna o wyrazistym wzorze słoi. W kuchni będą to białe płytki lub takie naśladujące drewno. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, warto zawiesić w oknach salonu firanki gotowe, kupione w sklepie lub zamówione na wymiar. Taki chłodny akcent w kolorze bieli złagodzi nieco zbyt ciemne wnętrza, stworzy przyjemny kontrast. Meble do kuchni powinny być wykonane z ciemnego drewna lub pomalowane na jeden z chłodnych kolorów - biel, szarość, błękit. Fasony szafek i blatów powinny nawiązywać do przeszłości, stanowić istne odbicie minionych czasów - np. antyki z wiejskiej kuchni babci. Jeśli wnętrze jest typowo klasyczne, można wprowadzić do niego rustykalne detale, które dodadzą mu wyrazistego charakteru, np: firanki gotowe wykonane z surowego lnu, płytki rustykalne, retro dekoracje, meble z przetarciami powierzchni.

Jak ocieplić rustykalne kuchnie?


Jeśli wnętrze kuchni jest połączone z salonem, można pokusić się o ocieplenie aranżacji miłymi akcentami. Mogą to być zasłony do salonu, kominek, wzorzysty dywan, kolorowe poduszki, rośliny... Sielskiego klimatu mogą nadać kuchni kolorowe meble np. krzesła z domu babci, pomalowane na żółto. Romantyczna rustykalność również może być sposobem na przełamanie chłodu, dlatego warto ustawić w kuchni kredens z misternymi zdobieniami wyżłobionymi w drewnie. Ponad to dekoracjami mogą być:

  1. ręcznie malowana porcelana
  2. ceramiczne wazony z kwiatami
  3. suszone zioła lub żywe ich okazy posadzone w doniczkach
  4. serwetki haftowane lub robione na szydełku
  5. żeliwne garnki zawieszone na ceglanej ścianie
  6. plecione makramowe makaty
  7. żyrandole wykonane z metaloplastyki lub drewna.
Ponad to w stylu rustykalnym świetnie czują się dekoracje zaczerpnięte z pokrewnych aranżacji w stylu: industrial, loft, eko, shabby chic.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.
artykuł partnera
Nie musisz od razu zatrudniać fachowca, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele zadań wykończeniowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie – wystarczy trochę czasu, podstawowe narzędzia i dobre przygotowanie. Zobacz, co możesz zrobić własnymi rękami!
więcej
artykuł partnera
Wynajem sprzętu stał się popularnym rozwiązaniem w wielu obszarach rynkowych, w tym w branży budowlanej, eventowej czy informatycznej. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, wynajem sprzętu oferuje elastyczność i oszczędność, co czyni go atrakcyjnym wyborem.
więcej
artykuł partnera
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku – nie tylko chroni przed kapryśną pogodą, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność budynków staje się w Polsce standardem – przepisy prawne w ostatnich latach znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych obiektów. Dotyczy to zarówno przepisów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Materace piankowe oferują szereg korzyści, które znacząco poprawiają jakość odpoczynku. Tego rodzaju modele są wykonane z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na odkształcenia i zachowuje swój unikalny kształt przez wiele lat.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.