240 tys. użytkowników
680723 zdjęć, 903432 komentarzy
204 osoby online

Klamki jako funkcjonalny element aranżacji wnętrza. Czym kierować się przy ich wyborze?


Drzwi wewnętrzne w każdym domu i mieszkaniu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także zdobią pomieszczenia, a niekiedy dodają im także dodatkowych, cennych walorów ozdobnych. Podobnie sytuacja wygląda także w przypadku klamek, które również mogą stać się istotnym elementem dekoracyjnym naszego mieszkania. Jest to jednak możliwe do uzyskania tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie klamki, prawidłowo dopasowane do estetyki drzwi oraz klimatów panujących w poszczególnych pomieszczeniach.Klamki i ich rola w każdym domu i mieszkaniu 

Klamki to niezbędne dodatki, aby możliwe było wygodne i sprawne zamykanie oraz otwieranie drzwi. Są zarazem jednym z najważniejszych detali wyposażenia domowych wnętrz, które od razu zwracają na siebie uwagę. Muszą być więc nie tylko funkcjonalne i sprawnie działające, ale także wykończone w estetyczny, atrakcyjny wizualnie sposób. Na szczęście, dawno już minęły czasy, kiedy klamki dostępne były w sprzedaży w zaledwie kilku, mało estetycznych wersjach. Dziś znajdziemy je w szerokiej palecie kolorystycznym, zróżnicowanym, mniej lub bardziej oryginalnym designie oraz w doskonałej jakości wykonaniu z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal.

Aby zainwestować swoje pieniądze w dobrej jakości klamki do drzwi wewnętrznych, warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Najbardziej opłaca się wybierać rozwiązania znanych i cenionych producentów pamiętając, że zakup klamek to często wieloletnia inwestycja. Klamki drzwiowe muszą być także prawidłowo dopasowane do estetyki drzwi oraz klimatów panujących w pomieszczeniu. Do mieszkania urządzonego w stylu retro lub vintage warto wybierać klamki wprost nawiązujące do takich klimatów. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej odnajdą się natomiast rozwiązania o geometrycznych kształtach i nowoczesnych, minimalistycznych w odbiorze formach, których również nie brakuje w sprzedaży.

Jakie klamki są najlepsze? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Mimo tego, że drzwi bez klamki są całkowicie niefunkcjonalne, oba te rozwiązania są sprzedawane osobno. Kupując to niezbędne do korzystania z drzwi rozwiązanie, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego design i walory estetyczne, ale także na jakość wykonania oraz wykorzystane w tym celu przez producenta materiały. Klamki do drzwi mogą być bowiem wyprodukowane z wielu, bardzo zróżnicowanych materiałów – w sprzedaży znajdziemy modele stalowe, aluminiowe, tytanowe, a także z elementami drewnianymi, szklanymi i plastikowymi.

Dobrej jakości klamki na lata muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, trwałe i solidne. Ma to szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi oraz posiadaczy zwierząt domowych. Dobrym wyborem będą także rozwiązania posiadające tzw. wspomaganie sprężynowe, które sprawia, że klamka po zwolnieniu nacisku samoczynnie powraca do pozycji wyjściowej. Alternatywą dla klasycznych klamek posiadających rączkę mogą być także gałki do drzwi. Rozważając ich wybór warto jednak mieć świadomość, że mogą być one sterowane wyłącznie za pomocą dłoni – wyposażonych w gałki drzwi nie otworzymy natomiast samym naciśnięciem łokcia czy przedramienia, co jest z kolei możliwe w przypadku klasycznych klamek.Artykuł powstał we współpracy z Partnerem

artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
artykuł partnera
Idzie wiosna, a więc przed nami dłuższe i cieplejsze dni, które chętnie spędzimy na świeżym powietrzu. Posiadacze domów z ogrodem, mieszkań z balkonem lub tarasem chętnie korzystają z dobrodziejstw przydomowej przestrzeni wypoczynkowej.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.