240 tys. użytkowników
682065 zdjęć, 903202 komentarzy
54 osoby online

Klej do płyt GK – o czym pamiętać przy jego wyborze


Płyty gipsowo-kartonowe stosowane są jako podkładka pod tapety czy płytki. Korzysta się z nich w domach i obiektach użytkowych. Zanim ułożysz na ich równej powierzchni konkretny element wykończeniowy, musisz je zamontować. Z pomocą przyjdą kleje do płyt GK, jak jednak postawić na ten odpowiedni? Czym kierować się przy jego wyborze?



Jaki rodzaj kleju do płyt GK wybrać?

Do klejenia płyt gipsowo-kartonowych możesz wybrać piankę poliuretanową, która jest szybka i wygodna w aplikacji, odznacza się dobrymi właściwościami, ale jednak nie może równać się z klejami gipsowymi. To one są powszechnie wykorzystywane, czemu jednak nie można się dziwić. Ich nakładanie nie jest skomplikowane, wystarczy, że będziesz pamiętał o odpowiednim rozmieszaniu roztworu. Ponadto zapewnią najwyższą trwałość i skuteczność wiązania, co bez dwóch zdań jest kluczowym czynnikiem podczas zakupu. 

Wiesz już, że warto postawić na klej gipsowy, pamiętaj, że kupisz go prawdopodobnie pod postacią proszku do rozrobienia. Dlatego, gdy wybierasz preparat, sprawdź opinie użytkowników, którzy już z niego korzystali. Wybierz ten produkt, który był łatwy w rozrabianiu. Niektóre kleje są trudne do rozrobienia mimo swoich świetnych właściwości, jeśli jesteś osobą początkującą, mógłbyś mieć wtedy problem z przygotowaniem odpowiedniej mieszanki.

Czas wiązania kleju do płyt GK – ważny parametr

Bardzo ważną kwestią jest także czas wiązania kleju do płyt GK, ten parametr podawany jest przeważnie na opakowaniu przez samego producenta. Wbrew pozorom produkty o krótkim czasie wiązania wcale nie muszą być najlepszym wyborem. Stosują je przede wszystkim profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, jak klej nakładać, szybkość schnięcia wcale im nie przeszkadza. Jeśli Twoja przygoda z klejeniem płyt gipsowo-kartonowych dopiero się zaczyna, wybierz sprawdzony klej do płyt GK o dłuższym czasie wiązania, może on wynosić nawet godzinę. Wtedy nie będzie się dla Ciebie liczyło tempo prac, a dokładność ich wykonania. Zdążysz nawet nanieść poprawki, jeśli będą one konieczne.

Postaw na sprawdzonych producentów

Kleje do płyt gipsowo-kartonowych oferowane są przez wielu producentów, wybór jest więc ogromny. Najlepiej jednak postawić na znane marki, często opiniowane i testowane przez ekspertów. Masz wtedy pewność, że kupujesz produkt najwyższej jakości, gwarantujący przede wszystkim skuteczność wiązania. Kupując klej o wysokiej trwałości i odpowiednim czasie wiązania, stawiaj także na jego wydajność, czyli zużycie w kilogramach na metr kwadratowy. Nie zastanawiaj się również długo nad kosztami, wysokiej jakości klej do płyt GK nie będzie najtańszy, ale za to doskonale spełni swoje najważniejsze zadanie.


Jak przygotować klej do nałożenia?

Przed nałożeniem kleju do płyt GK na ścianę, musisz go rozrobić. Oczywiście pianka poliuretanowa w tym przypadku wygrywa z klejem gipsowym, mimo wszystko pozostałe właściwości są na korzyść opisywanej dziś mieszanki. Aby stworzyć odpowiedni roztwór, rozrób proszek w wodzie. Warto stosować się do zaleceń producenta zapisanych na opakowaniu, tylko wtedy klej uzyska pożądaną konsystencję. Nie możesz także zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu ściany do całego przedsięwzięcia. Nawet najlepszy klej nie będzie trzymał się zanieczyszczonego podłoża. Musisz więc odpowiednio wyczyścić, odtłuścić, a następnie osuszyć ścianę. 

Kupując klej do płyt GK, wybieraj sprawdzone produkty cenionych producentów. Stawiaj na rozwiązania o stosunkowo długim czasie wiązania, jeśli jesteś osobą początkującą. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie roztworu i ściany, a wszelkie prace przebiegną prawidłowo!

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Aranżacja ogrodu to coś więcej niż tylko posadzenie i pielęgnacja odpowiednio dobranych roślin – to proces tworzenia przestrzeni, która staje się przedłużeniem Twojego domu. Ogród może być miejscem spotkań, relaksu, zabawy z dziećmi i źródłem codziennej inspiracji. W tym artykule podpowiemy, jak zadbać o ogród, by stał się harmonijną przestrzenią, zarówno funkcjonalną, jak i pe (...)
więcej
artykuł partnera
Czysty podjazd, zadbana kostka, równo przycięta trawa – ogród nie musi być miejscem, które wymaga całych weekendów pracy. Jeśli masz pod ręką odpowiedni sprzęt, większość zadań da się wykonać szybko i bez wysiłku. Sprawdź, co warto mieć, by pielęgnacja przestrzeni wokół (...)
więcej
artykuł partnera
Wielu inwestorów podczas budowy domu skupia się głównie na dachu i ścianach, tymczasem ocieplenie fundamentów jest równie ważnym elementem, który wpływa na trwałość konstrukcji i koszty eksploatacji budynku. Prawidłowe ocieplenie fundamentu, łączące izolację termiczną z przeciwwilgociową, zapobiega ucieczce ciepła ..
więcej
artykuł partnera
Kiedy inwestor staje przed wyborem materiału do wykończenia elewacji, kryteria są jednoznaczne: trwałość, funkcjonalność i parametry techniczne. Wśród dostępnych rozwiązań, tynki cienkowarstwowe zyskały ugruntowaną pozycję.
więcej
artykuł partnera
Budowa własnego domu to jedno z największych życiowych marzeń. Ale kiedy przychodzi co do czego, pojawia się mnóstwo pytań, decyzji i… stresu. Jak znaleźć dobrą ekipę? Kiedy zamawiać materiały? Co jeśli ktoś coś zawali, a prace utkną na miesiąc?
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.