240 tys. użytkowników
680713 zdjęć, 903429 komentarzy
224 osoby online

Klej do płyt GK – o czym pamiętać przy jego wyborze


Płyty gipsowo-kartonowe stosowane są jako podkładka pod tapety czy płytki. Korzysta się z nich w domach i obiektach użytkowych. Zanim ułożysz na ich równej powierzchni konkretny element wykończeniowy, musisz je zamontować. Z pomocą przyjdą kleje do płyt GK, jak jednak postawić na ten odpowiedni? Czym kierować się przy jego wyborze?Jaki rodzaj kleju do płyt GK wybrać?

Do klejenia płyt gipsowo-kartonowych możesz wybrać piankę poliuretanową, która jest szybka i wygodna w aplikacji, odznacza się dobrymi właściwościami, ale jednak nie może równać się z klejami gipsowymi. To one są powszechnie wykorzystywane, czemu jednak nie można się dziwić. Ich nakładanie nie jest skomplikowane, wystarczy, że będziesz pamiętał o odpowiednim rozmieszaniu roztworu. Ponadto zapewnią najwyższą trwałość i skuteczność wiązania, co bez dwóch zdań jest kluczowym czynnikiem podczas zakupu. 

Wiesz już, że warto postawić na klej gipsowy, pamiętaj, że kupisz go prawdopodobnie pod postacią proszku do rozrobienia. Dlatego, gdy wybierasz preparat, sprawdź opinie użytkowników, którzy już z niego korzystali. Wybierz ten produkt, który był łatwy w rozrabianiu. Niektóre kleje są trudne do rozrobienia mimo swoich świetnych właściwości, jeśli jesteś osobą początkującą, mógłbyś mieć wtedy problem z przygotowaniem odpowiedniej mieszanki.

Czas wiązania kleju do płyt GK – ważny parametr

Bardzo ważną kwestią jest także czas wiązania kleju do płyt GK, ten parametr podawany jest przeważnie na opakowaniu przez samego producenta. Wbrew pozorom produkty o krótkim czasie wiązania wcale nie muszą być najlepszym wyborem. Stosują je przede wszystkim profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, jak klej nakładać, szybkość schnięcia wcale im nie przeszkadza. Jeśli Twoja przygoda z klejeniem płyt gipsowo-kartonowych dopiero się zaczyna, wybierz sprawdzony klej do płyt GK o dłuższym czasie wiązania, może on wynosić nawet godzinę. Wtedy nie będzie się dla Ciebie liczyło tempo prac, a dokładność ich wykonania. Zdążysz nawet nanieść poprawki, jeśli będą one konieczne.

Postaw na sprawdzonych producentów

Kleje do płyt gipsowo-kartonowych oferowane są przez wielu producentów, wybór jest więc ogromny. Najlepiej jednak postawić na znane marki, często opiniowane i testowane przez ekspertów. Masz wtedy pewność, że kupujesz produkt najwyższej jakości, gwarantujący przede wszystkim skuteczność wiązania. Kupując klej o wysokiej trwałości i odpowiednim czasie wiązania, stawiaj także na jego wydajność, czyli zużycie w kilogramach na metr kwadratowy. Nie zastanawiaj się również długo nad kosztami, wysokiej jakości klej do płyt GK nie będzie najtańszy, ale za to doskonale spełni swoje najważniejsze zadanie.


Jak przygotować klej do nałożenia?

Przed nałożeniem kleju do płyt GK na ścianę, musisz go rozrobić. Oczywiście pianka poliuretanowa w tym przypadku wygrywa z klejem gipsowym, mimo wszystko pozostałe właściwości są na korzyść opisywanej dziś mieszanki. Aby stworzyć odpowiedni roztwór, rozrób proszek w wodzie. Warto stosować się do zaleceń producenta zapisanych na opakowaniu, tylko wtedy klej uzyska pożądaną konsystencję. Nie możesz także zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu ściany do całego przedsięwzięcia. Nawet najlepszy klej nie będzie trzymał się zanieczyszczonego podłoża. Musisz więc odpowiednio wyczyścić, odtłuścić, a następnie osuszyć ścianę. 

Kupując klej do płyt GK, wybieraj sprawdzone produkty cenionych producentów. Stawiaj na rozwiązania o stosunkowo długim czasie wiązania, jeśli jesteś osobą początkującą. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie roztworu i ściany, a wszelkie prace przebiegną prawidłowo!

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Oryginalne i kreatywne podejście do urządzania wnętrz staje się coraz bardziej popularne, a jednym z niezwykłych pomysłów na nadanie aranżacji salonu wyjątkowego charakteru, jest zastosowanie muralu na ścianie.
więcej
artykuł partnera
Bezpieczne przechowywanie broni oraz amunicji jest wymagane przez przepisy obowiązujące w Polsce. Zgodnie z Ustawodawstwem osoby z licencją na posiadanie broni palnej są zobowiązane do przechowywania jej w sejfach lub witrynach na broń o klasie bezpieczeństwa co najmniej S1. Czym różni się szafa na broń od sejfu pancernego? Co w (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.