240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
103 osoby online

Stoły rozkładane – funkcjonalne rozwiązanie dla każdej przestrzeni


Na co dzień, prosty i klasyczny, a od święta mieszczący wielu biesiadników – taki właśnie jest stół rozkładany. Co w sobie skrywa? Nowoczesne mechanizmy i przemyślane rozwiązania, pozwalające w mgnieniu oka powiększyć jego powierzchnię. Dzięki temu fantastycznie sprawdzi się w dużym salonie, jak i niewielkim pokoju dziennym. Przemieni zwykły kąt w kolebkę życia rodzinnego i towarzyskiego. Stanie się miejscem, w którym toczą się gorące dyskusje i kuszą pyszne posiłki. Pozwoli rodzinie zagrać w grę planszową albo odrobić lekcje czy dokończyć zaległe zadanie z pracy. Brzmi niewiarygodnie? Być może! W końcu stół rozkładany to jeden z najbardziej niezwykłych mebli, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.



Rozkładany stół – kompaktowy na co dzień, duży od święta


Rozkładany stół ma w zasadzie same zalety. Być może właśnie dlatego wciąż zyskuje uznanie wśród miłośników funkcjonalnych przestrzeni. Co jest jego największym atutem? Przede wszystkim elastyczność. Przemyślane projekty pozwalają powiększyć rozkładany stół nawet dwukrotnie. A to oznacza, że mebel, który na co dzień zajmuje niewiele miejsca, podczas wizyt gości pozwala bez problemu pomieścić wszystkich biesiadników. W ten sposób z jednej strony oszczędza przestrzeń, z drugiej – zapewnia komfort podczas spotkań z rodziną czy znajomymi. Tworzone obecnie stoły rozkładane w niczym nie przypominają jednak swoich topornych poprzedników sprzed wielu dekad. Nowoczesne mechanizmy pozwalają błyskawicznie powiększyć powierzchnię blatu i nie nastręczają przy tym żadnych trudności. Działają lekko, cicho i płynnie. Do wyboru są stoły rozkładane z tradycyjnymi wkładkami, które po rozsunięciu dwóch połówek blatu umieszcza się pośrodku, albo modele na szynach. Te drugie posiadają specjalne prowadnice, pozwalające błyskawicznie wysunąć dodatkowe elementy spod głównego blatu stołu. Ciekawym rozwiązaniem są także stoły z dostawkami. Warto przy tym podkreślić, że rozkładane stoły nie nastręczają problemów podczas przestawiania ich w inne miejsce. Modele od wiodących firm posiadają zwykle konstrukcję i nogi wykonane z drewna, gwarantujące stabilność oraz blat z płyty laminowanej, pozwalający zmniejszyć ich całkowity ciężar.

Stół rozkładany – jaki kształt sprawdzi się najlepiej?


Wybierając stół rozkładany, warto zwrócić uwagę na jego kształt. Do wyboru są modele okrągłe i prostokątne. Zarówno pierwsze, jak i drugie mają swoje zalety. Okrągłe stoły rozkładane pozwalają zapewnić wszystkim biesiadnikom równorzędną pozycję. Zgromadzone przy nich osoby, są zwrócone twarzami do siebie, co sprzyja rozmowom i pozwala zacieśniać więzi. W przypadku okrągłych stołów nie dochodzi do hierarchizacji gości. Bez obaw można ustawić także nieparzystą liczbę krzeseł. Okrągłe stoły nie posiadają ostrych rantów, dzięki czemu są bezpieczne dla najmłodszych domowników. Z aranżacyjnego puntu widzenia ich atutem jest to, że wnoszą do wnętrza lekkość. Jeśli zachodzi potrzeba doświetlenia stołu, można uporać się z nią, montując jedną lampę centralnie zawieszoną nad stołem.
Alternatywą dla okrągłych modeli są prostokątne stoły rozkładane. To rozwiązania, które znakomicie sprawdzają się w każdej przestrzeni – bez względu na jej metraż. Wspaniale prezentują się ustawione na środku dużego salonu. W małym mieszkaniu można natomiast na co dzień dostawić je do ściany i w ten sposób oszczędzić miejsce. Symetryczny charakter prostokątnych stołów sprawia, że są niezrównane w otwartej przestrzeni. Pozwalają łatwo podzielić ją na strefy. Jednocześnie wprowadzają poczucie ładu i uporządkowania. Stoły prostokątne wyróżniają się także wyjątkową stabilnością, a różnorodność modeli oferowanych przez renomowane firmy meblarskie sprawia, że bez problemu można optymalnie dopasować wariant stołu do potrzeb domowników i możliwości przestrzeni.

Jak dużo miejsca należy przeznaczyć na rozkładany stół?


Wiele osób zastanawia się, ile miejsca potrzeba na rozkładany stół. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim komfort biesiadników. Wybierając określony mebel, należy zastanowić się, jak wiele osób będzie musiał pomieścić zarówno na co dzień, jak i w czasie spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Przyjmuje się, że aby móc wygodnie zasiąść przy stole, każda osoba potrzebuje około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Przeliczając te wartości przez ilość biesiadników, można uzyskać wymiary stołu. Warto też pamiętać, że odległość stołu od ścian czy innych elementów przestrzeni powinna być nie mniejsza niż 80 cm, tak aby każda osoba mogła wygodnie wstać i ominąć pozostałych gości. Co ciekawe, okrągłe stoły o tych samych wymiarach pozwalają pomieścić większą ilość osób, niż ich prostokątne odpowiedniki. Łatwiej też dostawić do nich dodatkowe krzesło, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Rozkładany stół – jaki model wybrać dla klasycznego wnętrza?


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając rozkładany stół? Na jego design. Do wyboru są klasyczne i nowoczesne modele. Wśród tych pierwszych prym wiodą zarówno okrągłe, jak i prostokątne stoły na toczonych nóżkach i posiadające blat elegancko wykończony żłobieniem. Rozwiązania te wspaniale komponują się z komodami i przeszklonymi witrynami. Pasują też do przestrzeni, w których główną rolę grają meblościanki, welurowe komplety wypoczynkowe i fotele utrzymane w duchu retro. Z kolei dla przestrzeni urządzonych z pałacowym zacięciem strzałem w dziesiątkę są rozkładane stoły na kabriolowych nóżkach. To rozwiązania pięknie komponujące się z wnętrzami glamour czy aranżacjami angielskimi bądź francuskimi. Doskonale harmonizują z antykami, pikowanymi sofami czy rodzinnymi pamiątkami albo okazałymi bibelotami. Na uwagę zasługują także okrągłe rozkładane stoły w kolorze bieli, będące synonimem stylu prowansalskiego oraz shabby chic.

Rozkładane stoły dla nowoczesnych aranżacji – jakie wybrać?


A jakie rozkładane stoły sprawdzą się w nowoczesnej przestrzeni? Przede wszystkim prostokątne modele o minimalistycznym, prostym designie. To rozwiązania, które znakomicie komponują się z meblami o prostej, czystej bryle, zdobionymi przeszkleniami i metalowymi detalami. Obok stołów w jasnych kolorach, warto także zwrócić uwagę na modele w odcieniach szarości, które znakomicie podkreślają elegancki charakter aranżacji. W modnych, skandynawskich wnętrzach świetnie sprawdzają się z kolei rozkładane stoły – prostokątne i okrągłe, z blatem w odcieniach drewna i białymi nogami. Wystarczy dopasować do nich krzesła scandi na statywie, aby uzyskać spójny, oryginalny zestaw, pozwalający stworzyć przytulną przestrzeń sprzyjającą chwilom odpoczynku. Na uwagę zasługują także nowoczesne stoły rozkładane na metalowych nogach lub postumencie. Rozwiązania te są wprost stworzone dla przestrzeni industrialnych, chociaż równie dobrze odnajdują się w modernistycznych, a nawet rustykalnych aranżacjach. Połączenie różnych materiałów sprawia, że fantastycznie komponują się z betonem, cegłą i wyeksponowanymi przewodami instalacyjnymi, charakterystycznymi dla wnętrz zaaranżowanych w poprodukcyjnym duchu.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.


artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.