240 tys. użytkowników
680723 zdjęć, 903432 komentarzy
223 osoby online

Czy proste spawarki MIG-MAG sprawdzą się w domu? Oto kilka przykładowych zastosowań


Spawanie to proces stosowany zarówno w zakładach przemysłowych, jak i w domach jednorodzinnych. Czynność ta znajduje zastosowanie w różnych okolicznościach. Istnieją różne rodzaje spawarek elektrycznych, a ich stosowanie jest zależne od sytuacji. W zakładach produkcyjnych i naprawczych, a także w profesjonalnych warsztatach najpopularniejsze są dzisiaj spawarki MIG MAG. Czy sprawdzą się one również w domu?Jak działają spawarki MIG MAG?

Aby wyjaśnić, czy spawarki MIG MAG sprawdzą się w użytku domowym, warto najpierw wytłumaczyć, czym one tak naprawdę są. Jak działają? Otóż istnieją różne rodzaje spawarek elektrycznych. Różnice dotyczą parametrów pracy i możliwości, ale przede wszystkim stosowanej techniki. 

Spawarki mogą wykorzystywać otulone elektrody lub elektrody nietopliwe. Mowa o metodach MMA i TIG. Jednak najpopularniejsze są dzisiaj spawarki typu MIG MAG, czyli służące do spawania topliwą elektrodą w osłonie gazowej. Spawanie odbywa się poprzez powolne spalanie wysuwanego drutu.

Do spalania dochodzi wskutek emitowania prądu. Powstający tym sposobem łuk elektryczny stapia materiał, tworząc jeziorko spawalnicze. Następnie jeziorko zasycha i w ten sposób elementy zostają ze sobą połączone spoiną. Wszystko to dzieje się w osłonie gazu. Niezawodne, dobre spawarki MIG MAG oferuje firma Cloos. To renomowany producent i dystrybutor rozmaitego sprzętu niezbędnego do spawania.


Czy spawarka inwertorowa do domu to dobre rozwiązanie?

Warto zaznaczyć, że spawarki MIG MAG są bardzo różnorodne. Na rynku można znaleźć tanie spawarki MIG MAG o stosunkowo niskich parametrach, jednak w zupełności wystarczające w użytku domowym. Jednak przy wyborze spawarki do domu najważniejszą kwestią jest to, czy mowa o modelu inwertorowym, czy transformatorowym. Należy zaznaczyć, że oba te rodzaje spawarek elektrycznych mają swoje plusy. Jednak zdecydowanie lepszym wyborem jest spawarka inwertorowa do domu. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o takie jej cechy, jak:

  • wysoka jakość spoin,
  • prosta obsługa,
  • niewielki pobór mocy,
  • lekka konstrukcja,
  • tolerancja na spadki napięcia.

Nie ma wątpliwości, że spawarki MIG MAG inwertorowe to rozwiązanie wygodniejsze. Przy ich użyciu wykonanie jakościowych spoin jest o wiele prostsze niż poprzez stosowanie modeli transformatorowych.


Do czego wykorzystać w domu dobre spawarki MIG MAG?

Dobre spawarki MIG MAG doskonale sprawdzą się w użytku domowym. Można je wykorzystać między innymi do spawania:

  • mebli,
  • ogrodzenia,
  • wyposażenia ogrodu,
  • domowych instalacji metalowych,
  • i wielu innych przedmiotów i konstrukcji.

Warto zaznaczyć, że skuteczne spawanie wymaga nie tylko wykorzystania odpowiedniego sprzętu, ale również pewnej wiedzy. Trzeba na przykład wiedzieć, jak ustawić migomat do spawania blachy, gdy pracuje się z tego typu elementem. Natomiast jeśli obiektem poddawanym spawaniu jest konstrukcja aluminiowa, a nie stalowa, pożądane będą zupełnie inne ustawienia. Skąd wiedzieć, jak ustawiać spawarki MIG MAG w poszczególnych sytuacjach? 

Specjaliści uczą się tego na szkoleniach. Jednak bardzo pomocna może być również tabela określająca właściwe parametry dla różnych materiałów. Stanowi ona pewną podstawę, niemniej niezastąpione jest doświadczenie. Jest ono potrzebne do tego, aby odpowiednio dopasować do siebie poszczególne ustawienia. Wystarczy jednak odrobina wysiłku i kilka prób, aby z powodzeniem wykorzystywać spawarki MIG MAG w domu, ogrodzie i warsztacie.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
artykuł partnera
Idzie wiosna, a więc przed nami dłuższe i cieplejsze dni, które chętnie spędzimy na świeżym powietrzu. Posiadacze domów z ogrodem, mieszkań z balkonem lub tarasem chętnie korzystają z dobrodziejstw przydomowej przestrzeni wypoczynkowej.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.