240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
426 osób online

Ogrzewanie domu - ile kosztuje i skąd wziąć pieniądze? Podpowiadamy!


Jednym z największych wydatków związanych z utrzymaniem domu jest koszt jego ogrzania w sezonie zimowym. Sytuacji nie poprawiają rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu, a coraz więcej osób z tego powodu zastanawia się nad tym, która metoda ogrzewania jest najbardziej opłacalna. Czym więc ogrzewać dom, aby nie sięgać głęboko do kieszeni? Z czego sfinansować rachunki? 


Eksperci przekonują, aby przed wyborem metody ogrzewania dokonać szczegółowej analizy zapotrzebowania domu na energię. Kolejnym krokiem jest wycenienie kosztów budowy instalacji, a następnie podjęcie decyzji co do konkretnego paliwa, którym nieruchomość będzie ogrzewana. Na jakie opcje można liczyć w obliczu odchodzenia od palenia węglem?

Czym ogrzewać dom - najpopularniejsze sposoby

Obecnie mamy do wyboru wiele różnego typu metod ogrzewania domu, a wśród najpopularniejszych można wyróżnić: gaz, energia elektryczna, ekogroszek, pellet oraz pompa ciepła. Przyglądając się z bliska opłacalności każdego z rozwiązań należy wziąć pod uwagę m.in. to, w jakiej jednostce miar jest sprzedawane dane paliwo oraz przelicznik wartości energetycznych na jednostkę opałową. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest wydajność konkretnej instalacji grzewczej. Dla przykładu najwyższą sprawność, bo wynoszącą aż 400% osiąga obecnie pompa ciepła, a najniższą, czyli 75% - piec na ekogroszek. Pośrodku plasuje się więc instalacja gazowa oraz energia elektryczna przekazywana za pomocą grzejników.   

Koszt ogrzania domu - od czego zależy?

Na ostateczny koszt ogrzewania domu duży wpływ ma ponadto poziom jego ocieplenia oraz jakość izolacji poszczególnych elementów, w tym głównie dachu oraz piwnic. Szacuje się, że ogrzanie nieocieplonego domu jest nawet trzy razy droższe niż tego, który został poddany termomodernizacji. Nie jest zaskoczeniem także fakt, że najmniej opłacalną obecnie opcją jest ogrzewanie nieruchomości za pomocą prądu, chyba że z wykorzystaniem efektywnej pompy ciepła. Dobrym wyjściem jest użycie ekogroszku. Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli domów jest jednak połączenie tradycyjnego ogrzewania z nowoczesnym systemem fotowoltaicznym, dzięki któremu można znacznie obniżyć wysokość rachunków. Pamiętajmy o tym, że często większy wydatek związany z budową instalacji i odpowiednią izolacją budynku to dobra inwestycja, która zwróci się w przyszłości z nawiązką!  

Skąd wziąć pieniądze na ogrzanie domu?

Ogrzewanie domów to lwia część miesięcznych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Własny dom to oczywiście spora oszczędność pieniędzy na wielu polach, ale nie można tego powiedzieć właśnie o ogrzewaniu i to niezależnie od rodzaju paliwa. Warto więc dokładnie przeanalizować wszelkie koszty z tym związane i uwzględnić je z odpowiednim wyprzedzeniem w domowym budżecie. W razie konieczności można także sięgnąć po szybką pożyczkę, ale należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i starać się o dodatkowy zastrzyk gotówki tylko wtedy, gdy ma się pewność, że posiada się zdolność spłaty tego zobowiązania.   


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.