240 tys. użytkowników
681668 zdjęć, 903281 komentarzy
31 osób online

Jak dobrać zbiornik sprężonego powietrza?


Zbiorniki sprężonego powietrza służą magazynowaniu gazu wytworzonego przez sprężarkę medium, a także utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci. Są niezbędne w układzie ze sprężarką o zmiennej częstotliwości pracy, ale sprawdzają się też z maszynerią pracującą w trybie ciągłym.



Prawidłowe dobranie zbiornika zmniejsza koszty utrzymania układu i pozwala zaoszczędzić energię. Dzieje się tak, ponieważ zbiornik z odpowiednimi parametrami rzadziej się włącza, by wyrównywać zmiany ciśnienia i zwiększone zapotrzebowanie na medium w układzie.

Jak dobrać odpowiedni zbiornik ciśnieniowy do sprężonego powietrza? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Jak dobrać zbiornik sprężonego powietrza?

Przed zakupem zbiornika do sprężonego powietrza koniecznie zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów. Mowa tu o pojemności zbiornika, zakładanym ciśnieniu w układzie, temperaturze magazynowanego medium i materiałach, z których wykonany jest zbiornik ciśnieniowy.

 

Objętość zbiornika sprężonego powietrza

To często kluczowy parametr, którym kupujący kierują się przy dobieraniu zbiornika sprężonego powietrza. Na rynku dostępne są zbiorniki sprężonego powietrza o pojemności od 100 l, przez 500 l, po 2 000 l i większe (https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/zbiorniki-sprezonego-powietrza,109.htm). 

Przy ustalaniu optymalnej objętości trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: maksymalną wydajność sprężarki, liczbę przyłączy, temperaturę medium, ciśnienie wlotowe powietrza i częstotliwość pracy w układzie. Tę skomplikowaną procedurę można jednak uprościć, stosując się do zasady, aby do kompresora o wydajności wielokrotności 3m3/min dobierać zbiornik sprężonego powietrza o adekwatnej wielokrotności objętości 1m3.

 

Ciśnienie pracy

W tym wypadku należy znać maksymalną wydajność podłączonej do układu sprężarki. Ciśnienie pracy zbiornika sprężonego powietrza powinno być co najmniej o 1 bar większe. To wystarczy, by zachować efektywność sieci.

 

Zakres temperatur pracy zbiornika sprężonego powietrza

Im szerszy zakres temperatur, tym większe możliwości pracy zbiornika ciśnieniowego do sprężonego powietrza. Powszechnym standardem są modele pracujące w zakresie od -10°C do 50°C.

 

Wykonanie zbiornika ciśnieniowego

Nie powinno się oszczędzać na materiałach, z których wykonany jest zbiornik sprężonego powietrza. To gwarancja jego trwałości i prawidłowego działania nawet przez wiele lat. Standardem jest stal węglowa malowana proszkowo. Nieco droższym rozwiązaniem (stosowanym m.in. w przemyśle spożywczym) jest też stal nierdzewna.

Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie zbiornika przed korozją. W tym celu pokrywa się go obustronnie warstwą cynku.

Zbiornik sprężonego powietrza powinien być też wyposażony w certyfikowany zawór bezpieczeństwa, który podlega regularnym kontrolom działania. Do zbiorników umieszczonych na zewnątrz montuje się również izolacje układu spustu i grzałki, które niwelują ryzyko zamarznięcia kondensatu.

 

Szukasz zbiorników ciśnieniowych do sprężonego powietrza? Duży wybór wysokojakościowych produktów znajdziesz na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
W obecnych czasach drzwi wejściowe pełnią znacznie bardziej rozbudowaną rolę niż tylko funkcję oddzielającą wnętrze budynku od jego zewnętrznego otoczenia. Spełniają one zadania zarówno o charakterze estetycznym, jak i praktycznym, ochronnym oraz energetycznym.
więcej
artykuł partnera
Łazienka to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu. Każdy dzień rozpoczyna się i kończy na odwiedzinach tego pomieszczenia. Umywalka jest jednym z najważniejszych elementów każdej łazienki, który nie tylko spełnia funkcję użytkową, ale także wpływa na estetykę wnętrza.
więcej
artykuł partnera
Świadectwo energetyczne budynku stało się jednym z kluczowych dokumentów w procesie budowlanym, który wprowadza istotne regulacje prawne dotyczące efektywności energetycznej nowo powstałych budynków.
więcej
artykuł partnera
Straty ciepła tylko poddaszy użytkowych i nieużytkowych, które nie mają odpowiedniej izolacji, sięgają 30%. To tylko jeden przykład na to, ile można zyskać dzięki wełnie mineralnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o dostępnych materiałach!
więcej
artykuł partnera
Integralną częścią każdej sypialni musi być zestaw praktycznych mebli, a szczególnie ważne jest łóżko. Gwarantuje nie tylko komfortowy sen, ale będzie również, a przynajmniej powinno, korespondować wizualnie z wystrojem wnętrza.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.