240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903577 komentarzy
149 osób online

Co to są projekty domów z poddaszem do adaptacji?


Projekty domów z poddaszem do indywidualnej adaptacji to ciekawa propozycja dla osób, które z różnych względów nie chcą czy nie mogą od razu wykończyć całego budynku lub chcą mieć możliwość powiększenia przestrzeni mieszkalnej w przyszłości. Umożliwiają one bezproblemowe wykonanie takiego manewru w czasie dogodnym dla inwestora, bez konieczności dokonywania zmian w konstrukcji obiektu.
 



Co wyróżnia domy z poddaszem do adaptacji, jakie są możliwości ich wykorzystania oraz jak przebiegają prace w trakcie realizacji takiej inwestycji?

Domy z poddaszem do adaptacji – najważniejsze cechy

Projekty domów z poddaszem do adaptacji to rozwiązania, które trafią w gust wielu inwestorów o odmiennych potrzebach. W katalogu Projektów gotowych znajdziemy niezwykle zróżnicowane propozycje, spośród których bez trudu wybierzemy tę jedną, idealnie spełniającą nasze wymagania. W ofercie mamy do wyboru projekty z dachem dwuspadowym lub wielospadowym o prostej bądź rozbudowanej bryle. Elementy te determinują estetykę, funkcjonalność oraz koszt realizacji inwestycji. 

Powierzchnia użytkowa takiego budynku może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów kwadratowych, zapewniając komfortowe warunki i dla singla i dla wieloosobowej lub wielopokoleniowej rodziny. Ponadto w szerokiej gamie domów z poddaszem do adaptacji nie zabrakło wersji z garażem czy piwnicą, które będą cenną dodatkową przestrzenią do magazynowania zapasów i parkowania pojazdu.

 

Możliwości wykorzystania domów z poddaszem do adaptacji

Dom z poddaszem do adaptacji to budynek, który posiada dwa warianty użytkowania. W początkowym etapie możliwe jest korzystanie z samego parteru, co pozwala na zamieszkanie w nim bez konieczności dysponowania dużymi funduszami, niezbędnymi do wykończenia całego obiektu. W tym okresie strych może służyć nam jako suszarnia lub miejsce do przechowywania naszych rzeczy. W późniejszym czasie, jeżeli potrzeby rodziny spotęgują się (na przykład zwiększy się liczba członków), możliwe będzie łatwe zaadaptowanie poddasza oraz stworzenie na nim komfortowej strefy mieszkalnej. Dzięki temu znacząco zwiększymy powierzchnię użytkową budynku, wykorzystując ją na prywatne sypialnie, miejsce do pracy w domowym zaciszu, czy miejsce relaksu. W niektórych przypadkach możliwe będzie także wygospodarowanie na poddaszu całkowicie osobnego mieszkania, które będziemy mogli przeznaczyć dla dorastających dzieci, a w razie potrzeby – także na wynajem.

 

Przebieg prac w trakcie budowy domu z poddaszem do adaptacji

Inwestorzy planujący zakup projektu domu z poddaszem do adaptacji niejednokrotnie zastanawiają się nad kolejnością prac budowlanych przy takim przedsięwzięciu. 

Specjaliści przygotowujący dokumentację zawczasu uwzględniają wszelkie elementy niezbędne do późniejszego, bezproblemowego zagospodarowania poddasza. Wskazują lokalizację klatki schodowej zwykle pozostawiając we właściwym miejscu otwór w stropie. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa kolizji z konstrukcją samej płyty, więźby dachowej czy z kominami. Projektują też ściankę kolankową o optymalnej wysokości, pozwalającą na zaaranżowanie komfortowych w użytku pokoi. 

Budując dom z poddaszem do późniejszej adaptacji, będziemy mogli sami zdecydować o zakresie prac, jakie wykonamy w pierwszym etapie inwestycji. Zależnie od naszych funduszy i planów, możemy ograniczyć się wyłącznie na wykończenia parteru i wykonać izolację termiczną stropu lub od razu wybudować schody, ocieplić dach oraz wyprowadzić instalacje na górną kondygnację – zmniejszając tym samym ilość prac koniecznych do wykonania w drugiej fazie budowy.

Dom z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez inwestorów. Umożliwia bowiem zamieszkanie bez konieczności wykańczania całego obiektu oraz opcjonalne zagospodarowanie strychu dopiero w momencie, gdy niezbędna będzie większa przestrzeń do życia. Dzięki temu taka propozycja doskonale trafia w gust młodych małżeństw planujących powiększenie rodziny, jak i osób, które w przyszłości chcą przyjąć pod swój dach starzejących się rodziców.

 

Propozycje przykładowych projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji znajdą Państwo pod adresem https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-mozliwoscia-adaptacji-poddasza/

 

Zdjęcie: Projekt M245 - Trafna decyzja (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów z poddaszem od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/


artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.