240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
351 osób online

Nawilżacze adiabatyczne - jaki wybrać? Najważniejsze informacje!


Zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w zakładzie pracy to obecnie już nie tylko jedno z zadań, co wręcz obowiązkowe działanie, każdego przedsiębiorcy. Jest to w szczególności istotne jeśli mówimy o firmach, które działają w szeroko pojętym przemyśle. Do kontroli oraz korygowania poziomu zawilgocenia służą specjalne urządzenia takie jak m.in. nawilżacze adiabatyczne. Czym jest ten sprzęt i w jakich warunkach można z niego korzystać? Podpowiadamy!


Prawidłowo przygotowane miejsce pracy jest kluczowe w całym procesie produkcyjnym, ponieważ to od wydajności maszyn, jak i wygody pracowników zależy efekt finalny. Wysuszone powietrze to niestety nadal zmora wielu przedsiębiorstw, w tym zakładów przemysłowych. Utrzymanie dobrego klimatu w pomieszczeniach, niezależnie od ich wielkości, jest jednak możliwe. W jaki sposób? Sprawdźmy to!

Chłodzenie adiabatyczne - co to takiego i jak działa?

W większości obiektów przemysłowych i nie tylko zachodzą procesy, które skutkują pojawieniem się nadprogramowego ciepła. To natomiast powoduje wysuszenie powietrza, co prowadzi m.in. do ryzyka wystąpienia większej liczby wyładowań elektrostatycznych (ESD), pogorszenia jakości wytwarzanych przez firmę produktów, zwiększenia ilości pyłów zawieszonych oraz większej podatności pracowników na wszelkiego rodzaju choroby. Rozwiązaniem tych problemów może być właśnie chłodzenie adiabatyczne, które - w dużym skrócie - polega na konwersji energii jawnej (tj. temperatury) powietrza na energię utajoną, czyli wilgotność. Proces chłodzenia odbywa się poprzez odparowanie wody i odprowadzenie jej do otoczenia za pośrednictwem specjalnych nawilżaczy. Proces adiabatyczny jest w pełni naturalny i energooszczędny.   

Adiabatyczne nawilżacze powietrza - co warto wiedzieć

Nawilżacze adiabatyczne pozwalają na stałą kontrolę zawilgocenia powietrza w danym obiekcie i w razie konieczności dostarczają optymalną ilość wilgoci. Sposób jej wprowadzenia do otoczenia jest uzależniony od wielu czynników, w tym wielkości czy rozkładu pomieszczeń, gdzie system ma być zainstalowany, jak i charakteru działalności danego zakładu. Nawilżacze można polecić dosłownie każdej firmie, niezależnie od jej wielkości, ale w szczególności dużym przedsiębiorstwom przemysłowym. Zaopatrując się w taki system warto postawić na sprawdzone firmy, jak choćby Airtec, której eksperci dokonają indywidualnej i bezpłatnej oceny projektu. 

Nawilżacze adiabatyczne - o czym pamiętać przy wyborze?

System nawilżania powietrza jest zawsze dobierany do warunków panujących w konkretnym zakładzie. Wymaga to dokładnej analizy możliwości oraz potrzeb. Efekt chłodzenia odbywa się poprzez odparowanie lub wprowadzenie pary wodnej do strumienia powietrza. Można wyróżnić dwa główne rodzaje nawilżaczy powietrza w zależności od montażu: bezpośrednio w pomieszczeniach (para dostarczana jest wówczas za pomocą rozpylaczy oraz dysz) albo w kanałach wentylacyjnych. Przyjmuje się, że urządzenia montowane w pomieszczeniach o wiele wydajniej wykorzystują walory chłodzenia adiabatycznego. Nie pozostaje więc nic innego, jak skontaktować się z przedstawicielem firmy Airtec, który rozwieje wszelkie wątpliwości i doradzi, jakie rozwiązanie w danej sytuacji będzie najlepsze. 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.