Jak oddzielić kuchnię od pokoju?
Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie stosowane w wielu domach i mieszkaniach. By wnętrze było ciekawsze i bardziej funkcjonalne warto zaznaczyć granicę między pomieszczeniami. Co zrobić żeby oddzielić, choćby umownie, nasze wnętrze? Spośród wielu rozwiązań wybraliśmy dla Was te najlepsze, które efektownie i funkcjonalnie pozwolą oddzielić kuchnię od pokoju.
Najprostsze rozwiązanie, najlepsze rozwiązanie
Najprostsze rozwiązania często okazują się najlepsze. Tak jest w przypadku rozdzielenia kuchni od pokoju za pomocą stołu z krzesłami. Rozwiązanie szalenie praktyczne i ciekawe pozwala wykreować jadalnię pomiędzy kuchnią, a salonem. Możemy dostosować aranżację do własnych upodobań oraz metrażu, którym dysponujemy. Dodatkowo sam stół może również posłużyć jako dodatkowa przestrzeń robocza. Jak więc ustawić stół by pomieszczenie nie traciło na użyteczności i przy okazji prezentowało się gustownie? Standardowe ustawienie zakłada dosunięcie stołu do jednej ze ścian i ustawienie krzeseł po obu jego stronach. W przypadku sporej przestrzeni warto pokusić się o przesunięcie mebla w centralny punkt, by przejście znajdowało się po obu stronach. Taki zabieg jednakże odrobinę rozmywa granicę pomiędzy dwiema strefami, zyskujemy zaś otwartą aranżację, która pozwoli nam wyeksponować pożądaną przestrzeń, ciekawe meble kuchenne, kafelki czy designerską armaturę.
Niby ścianka
Kolejnym coraz popularniejszym rozwiązaniem jest nowoczesne przeszklenie przypominające industrialne, loftowe wnętrza. Idealne do dużych i małych mieszkań. Niewątpliwym plusem tej koncepcji jest fakt, że pomimo bardzo wyraźnej granicy między dwoma pomieszczeniami wnętrze nie staje się optycznie mniejsze oraz dostęp i przepływ światła nie zostają ograniczone.
Umowna granica – podłoga
Jeśli metraż nie pozwala nam na stosowanie gabarytowych rozwiązań warto wydzielić przestrzeń za pomocą innego rodzaju podłogi. Najczęściej wybór pada na kafelki do kuchni i panele lub drewno w salonie. Często, z obawy przed zaburzeniem harmonii i spójności pomiędzy pomieszczeniami, płytki kładzie się tylko przy meblach kuchennych, co ma również spory wpływ na funkcjonalność.
Puzzle z mebli
Stosunkowo prostym i tanim rozwiązaniem jest odpowiednie ustawienie mebli pokojowych większych rozmiarów. Kanapa ustawiona tyłem do kuchni stworzy umowną granicę i nada wnętrzu przytulności. Jeśli chcemy zyskać przestrzeń na przechowywanie warto w strategicznym miejscu ustawić regał lub stylizowany kredens. Praktyczne i gustowne rozwiązanie. Warto jednak mieć na uwadze brud i wilgoć unoszące się z kuchni. Meble powinny być zatem odporne na szkodliwe czynniki. Również rzeczy, które pragniemy w nich przechowywać powinny być odpowiednio zabezpieczone. Wybierzmy zatem przeszkloną, zamykaną witrynę w stylu retro. Ustawione w niej książki, szkło czy alkohol będą nie tylko należycie wyeksponowane ale również bezpieczne.
Wyspa
Równie modnym rozwiązaniem będzie kuchenna wyspa, która spełnia szereg funkcji oprócz oczywistego rozdzielenia przestrzeni. Może stać się miejscem spożywania posiłków, a także ich przygotowywania. Nieco śmielszym rozwiązaniem będzie montaż płyty grzewczej czy zlewu. Część wyeksponowana na salon może pełnić funkcję biblioteczki, przeszklonej witryny lub barku.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.