240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
188 osób online

Wykładzina dywanowa do sypialni – jaką wybrać?


Wykładzina do sypialni to świetna alternatywa dla dywanu. Wykładzina dywanowa poprawia akustykę wnętrza oraz sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Wykładziny dywanowe są również bardzo miłe w dotyku – to ważna cecha, szczególnie w momencie, gdy wstając o poranku, bosą stopą dotykasz podłogi. Dlaczego warto rozważyć wybór wykładziny dywanowej zamiast dywanu do sypialni?




Czy wykładzina do sypialni to dobry pomysł?

Ze wszystkich pomieszczeń w całym mieszkaniu to właśnie sypialnia jest tym, w którym najczęściej decydujemy się położyć wykładzinę dywanową. Pokrycie podłogowe ułożone na całej powierzchni podłogi wycisza wnętrze oraz niweluje nieprzyjemny pogłos, który często unosi się np. w nowo wyremontowanych, jeszcze częściowo pustych pomieszczeniach. Wykładzina dywanowa to również świetny sposób na ukrycie niedoskonałości podłogi, np. przykrycie starego, zniszczonego parkietu.

Jak wybrać wykładzinę dywanową?

Jaka wykładzina do sypialni sprawdzi się najlepiej? Szukając idealnej wykładziny dla siebie, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Najistotniejsze z nich to rodzaj runa i podkładu oraz kolor i wzór wykładziny. 

Rodzaj runa

Kupując wykładzinę dywanową, będziesz musiał podjąć decyzję, czy wybierasz wykładzinę z runem naturalnym, czy syntetycznym. Wykładziny naturalne to przede wszystkim te, które wykonane są z wełny. Wełna jest bardzo miła w dotyku oraz jest świetnym izolatorem – zarówno akustycznym, jak i termicznym. Wełniana wykładzina może również regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu – gdy będzie zbyt duża, runo wełnianego dywanu pochłonie wilgoć, a gdy powietrze stanie się za suche, wykładzina zacznie oddawać wilgoć. 

Jeśli stawiasz na syntetyczne pokrycia podłogowe, wybierz wykładzinę polipropylenową. Taka wykładzina jest znacznie tańsza niż wełniana. Ogromną zaletą materiałów syntetycznych jest to, że trudno wchłaniają wodę, dzięki czemu ewentualne zabrudzenia nie wnikają w głąb włókien i łatwo je usunąć. 

Rodzaj podkładu

Myśląc o wykładzinie, zastanawiamy się raczej nad jej wyglądem i tym, czy będzie praktyczna i miła w dotyku. Niewiele osób zwraca natomiast uwagę na podkład wykładziny. To błąd, ponieważ to od niego w dużej mierze uzależniony jest komfort użytkowania wybranego pokrycia podłogowego. 

Najczęściej stosowane podkłady to te wykonane z juty i filcu. Juta sprawdzi się lepiej, jeśli w sypialni masz ogrzewanie podłogowe i zależy Ci na tym, by wykładzina przepuszczała ciepło. Filcowy spód stanowi dodatkowe ocieplenie podłogi i dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach z chłodną posadzką.

Wzór i kolorystyka

Kolor i wzór wykładziny, który wybierzesz, będzie miał ogromny wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia. W sypialni, w której pokrycia podłogowe użytkowane są stosunkowo oszczędnie (zwykle do sypialni wchodzimy po to, by się wyspać, a wykładziny w mniejszym stopniu narażone są np. na plamy z jedzenia czy napojów). Bez obaw możesz więc pozwolić sobie na położenie tam jasnej wykładziny z dłuższym, miłym w dotyku włosiem, która zupełnie nie sprawdziłaby się np. w salonie czy w pokoju dziecka. 

Jeśli boisz się zabrudzeń, wybierz wykładzinę dywanową o niejednolitym, melanżowym runie – na takiej powierzchni ewentualne plamy zginą i będą całkowicie niewidoczne. 



Duży wybór wykładzin dywanowych do sypialni znajdziesz w sklepie Arte

Montaż wykładziny dywanowej

Jak zamontować wykładzinę dywanową? Możesz oczywiście zrobić to samodzielnie, jednak szczególnie w przypadku pomieszczeń o nieregularnym kształcie warto zlecić to zadanie specjalistom. Ekipy montażowe współpracujące z salonami dywanowymi przyjadą wykonać profesjonalny pomiar, a po krótkim czasie przyjadą z wymierzoną wykładziną i szybko położą ją na podłodze w Twojej sypialni. 
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto wybrać wykładzinę do sypialni, odpowiadamy: warto! Wybierz taką, która będzie wykonana z trwałych materiałów, przyjemna w dotyku oraz kolorystycznie dopasowana do aranżacji Twojej sypialni. Miękka wykładzina sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, a Twoje poranki będą znacznie przyjemniejsze. 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.