240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
424 osoby online

Pianka pur – optymalny sposób na ocieplenie domu


Pianka PUR jest materiałem termoizolacyjnym o bardzo szerokim zastosowaniu, wytrzymałym i nietrudnym w obróbce. Wykorzystuje się ją zarówno do ocieplania domów jednorodzinnych czy budynków wielorodzinnych, jak i innych konstrukcji – silosów, rur ciepłowniczych, ścian i sufitów w halach fabrycznych itp. Jest to materiał bezpieczny i samogasnący.




Jak powstaje pianka PUR?

Pianka PUR (poliuretanowa) jest wbrew pozorom bardzo popularnym materiałem. Na przykład zwykła gąbka do mycia naczyń czy wysokoelastyczna pianka, którą wypełnia się materace, są zbudowane z poliuretanów. Nietrudno się jednak domyślić, że nie są to dobre materiały termoizolacyjne, chociażby ze względu na fakt, że bardzo łatwo nasiąkają wodą.

Co się jednak stanie, jeżeli proces polimeryzacji, podczas którego powstaje piana, zostanie poprowadzony tak, aby na końcu otrzymać zwartą i dość sztywną strukturę? W ten sposób uzyskamy produkt, który będzie miał doskonałe właściwości termoizolacyjne, wysoką odporność na działanie wilgoci, a niekiedy również na wielotonowe obciążenia. Czyli natryskową piankę PUR.

Tego rodzaju piana natryskowa powstaje – w ogromnym uproszczeniu – ze zmieszania żywic poliolowych z izocyjanianowym utwardzaczem. Obydwa składniki są podgrzewane, a następnie w odpowiednich proporcjach aplikowane na powierzchnię roboczą. Piana powstaje w momencie aplikacji. Natychmiast po tym, jak znajdzie się na ocieplanej powierzchni, zwiększa swoją objętość, szczelnie wypełniając wszelkiego rodzaju nierówności czy szczeliny.

Oczywiście proces powstawania piany można modyfikować, na przykład zmieniając proporcje poszczególnych składników lub stosując odpowiednie dodatki. Dzięki takim działaniom możemy otrzymać produkty o odmiennych właściwościach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej dwóm najpopularniejszym odmianom pianki PUR – otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej – na przykładzie produktów sygnowanych marką Purios.



Najpopularniejsze odmiany pianki PUR

Pianka otwartokomórkowa PUR Purios swoją strukturą przypomina sztywną gąbkę – wiatroszczelną, paroprzepuszczalną, niepalną i w zasadzie nienasiąkliwą. Jej lambda zawiera się w przedziale od 0,033 do 0,039 W/(m·K) i jest zbliżona do lambdy wełny mineralnej. Materiał ten jest stosowany przede wszystkim do międzykrokwiowej termoizolacji poddasza, umieszcza się go również na ścianach wewnętrznych czy sufitach.

Piana zamkniętokomórkowa PUR Purios jest zdecydowanie bardziej wytrzymała na nacisk czy uszkodzenia mechaniczne, niż piana otwartokomórkowa. Ma lepsze właściwości termoizolacyjne (lambda od 0,020 do 0,022 W/(m·K), jest niepalna i praktycznie nienasiąkliwa, a do tego doskonale znosi trudne warunki atmosferyczne lub obecność wody. Można nią ocieplać poddasze, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie tego materiału do ocieplenia płyty fundamentowej, dachu płaskiego, stóp, ścian oraz ław fundamentowych itp.



Pozostałe zalety pianki PUR

Pomijając kwestie dotyczące termoizolacji, pianka PUR jest materiałem, po którym nie zostają żadne śmieci. Ekipa wykonawcza posiada własny sprzęt i przeprowadza wszystkie konieczne prace we własnym zakresie. Poza tym aplikacja piany przebiega dość szybko – sprawna ekipa jest w stanie ocieplić ponad 200 m2 powierzchni w jeden dzień. Nic zatem dziwnego, że piany PUR Purios są obecnie uznawane za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy materiał ociepleniowy dostępny na rynku.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.