240 tys. użytkowników
681476 zdjęć, 903246 komentarzy
136 osób online

Czy ogród zimowy sprawdza się przez cały rok?


Na budowę ogrodu zimowego decyduje się coraz więcej osób. Nie jest to dziwne, bo w czasach gdy pracuje się coraz więcej, często zdalnie z domu, mamy coraz mniej czasu na relaks. Przychodzi wtedy potrzeba, żeby zorganizować sobie własną zieloną przestrzeń, w której będziemy się cieszyć się spokojem i ciszą. Może to też być doskonałe miejsce do pracy - wszystko zależy jak taki ogród zimowy przygotujemy.


Od czego zacząć budowę? 

Na początku musisz zdecydować, do czego będzie Ci służył ogród zimowy. Dla jednych jest to miejsce wypoczynku lub pracy, a inni przeznaczają je tylko i wyłącznie na oranżerię. Jeśli chcesz mieć komfortowe pomieszczenie do pracy i odpoczynku, zdecyduj się na ogród z termoizolacją.

Ogrzewany ogród to podstawa do całorocznego użytkowania oraz hodowli wielu egzotycznych kwiatów. Taki budynek gwarantuje swobodne użytkowanie w każdych warunkach pogodowych. Szczególnie jeśli mieszkasz blisko lasu lub pól, spoglądanie na przyrodę przez przeszklone szyby będzie wspaniałym rytuałem. Do budowy takiego ogrodu trzeba użyć profili z termoizolacją oraz pakietów 2 lub 3 szybowych, których współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,1 a 0,6 do 0,7. Takie materiały i odpowiednia konstrukcja zapewniają utrzymanie w ogrodzie stałej, pokojowej temperatury.

Jeśli zdecydujesz się na ogród tzw. zimny, wtedy wystarczą pojedyncze hartowane klejone szyby. Docelowo można dogrzewać takie pomieszczenia, ale nigdy nie spełnią one zadań ogrodu ogrzewanego. Natomiast oranżeria bez termoizolacji to świetne rozwiązanie dla osób, którym wystarczy wiosenno-letni relaks w miłym otoczeniu przyrody.


Ogród zimowy z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Ogrodosfera.pl


Zabudowany taras i weranda czy osobne pomieszczenie?

Przemyśl też kwestię sposobu budowy ogrodu. Jeśli stanie się przedłużeniem salonu, wtedy automatycznie będzie stanowił z mieszkaniem integralną całość. Oprócz komfortowego użytkowania zyskasz znacznie więcej. Poprawisz też bilans energetyczny budynku mieszkalnego oraz zabezpieczysz go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli marzysz o powiększeniu przestrzeni użytkowej swojego domu, takie rozwiązanie to bardzo praktyczny pomysł. Natomiast, gdy chcesz zachować odrębność ogrodu, zbuduj osobny budynek. Na pewno będzie on elegancką ozdobą każdego ogrodu lub działki. Niezależnie od tego, gdzie budujemy naszą oranżerię jej konstrukcja jest podobna. Składa się oczywiście przede wszystkim z dużych okien oraz profili. Popularne ostatnio są ogrody zimowe wykonane z aluminium i paneli poliwęglanowych, które można zobaczyć na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/ogrody-zimowe. Są to produkty przeznaczone do samodzielnego montażu. Jeżeli budujemy ogród zimowy jednocześnie z domem możemy oczywiście zdecydować się na murowaną lub drewnianą konstrukcję oraz tradycyjne szkło. 


Metalowa altana z panelami z poliwęglanu może służyć za oranżerię lub miejsce spotkań, fot. Ogrodosfera.pl

Jak umeblować i udekorować ogród zimowy?

Podstawą są wygodne i odpowiednio dobrane meble. Jeśli ogród jest ocieplany, nie musisz martwić się o meble wykonane z drewna czy z weluru - możesz spokojnie umeblować taką przestrzeń meblami przeznaczonymi do wnętrz. Jeżeli jednak nie zamontowaliśmy całorocznego ogrzewania lepiej się zdecydować na meble ogrodowe, które lepiej sprawdzą się w niskich temperaturach i ewentualnej wilgoci. Wybór mebli ogrodowych jest ogromny - od klasycznych drewnianych zestawów obiadowych, przez nowoczesne meble metalowe do wygodnych i eleganckich kompletów z technorattanu. Popularnym elementem wystroju w strefie rekreacyjnej sa też ostatnio fotele wiszące lub bujane fotele "kokonki" na jednej nóżce.



Technorattanowy fotel wiszący, fot. Ogrodosfera.pl

Oprócz mebli w ogrodzie zimowym nie powinno zabraknąć dobrego oświetlenia. Spełnia ono ważne zadania – wspiera rozwój poszczególnych gatunków roślin oraz dekoruje przestrzeń. Umożliwia też korzystanie z uroków ogrodu po zmroku. Co wybrać? Masz bardzo szerokie pole manewru. Możesz założyć girlandy sufitowe, taśmy LED, minimalistyczne kinkiety i inne punkty świetlne.

Oczywiście w ogrodzie zimowym nie może zabraknąć roślinności. Wybór jest naprawdę duży. Wystarczy wejść na stronę dobrze zaopatrzonego sklepu ogrodniczego, aby skorzystać z bogatej oferty. To, czy wybierzesz kwiaty egzotyczne, czy rodzime, nie ma tak dużego znaczenia, jak stworzenie im odpowiednich warunków od wzrostu. Liczy się też ciekawa aranżacja i wstawienie atrakcyjnego dekoru. Dopasowanie dekoracji do roślinności i stylu aranżacji to klucz do sukcesu. Kamienne lub betonowe rzeźby, urokliwe girlandy, mostki, fontanny czy lampiony – to wszystko tworzy klimat zimowego ogrodu.

artykuł partnera
Wiosenne porządki w ogrodzie to moment na przygotowanie roślin do nowego sezonu. Usuwanie zimowych resztek, przycinanie drzew i krzewów oraz nawożenie gleby zapewniają zdrowy wzrost i bujne kwitnienie. To idealny czas na sadzenie nowych roślin i odświeżenie przestrzeni po zimie.
więcej
artykuł partnera
Toaleta to jedno z najważniejszych urządzeń w każdej łazience. Choć często nie poświęcamy jej wiele uwagi, odpowiedni wybór może znacząco wpłynąć na komfort korzystania z łazienki oraz estetykę wnętrza.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.