240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
53 osoby online

Jak wykończyć ściany w domku letniskowym?


Nasz domek letniskowy ma być miejscem, które przyniesie nam chwilę odpoczynku, spokój i ukojenie. Dlatego nie możemy bagatelizować jego wystroju i materiałów, z których jest zbudowany. W końcu nie chcemy czuć przytłoczenia czy zmagać się z łuszczącą elewacją w trakcie wypoczynku. Jak wykończyć ściany w domku letniskowym, by były estetyczne i praktyczne?




Jak wykończyć ściany w domku letniskowym — wnętrze

Zastanówmy się, jak wyobrażamy sobie naszą oazę spokoju. Dla jednych będzie to minimalistyczna przestrzeń, schludna, stonowana i miła dla oka. Dla innych będzie to miejsce pełne uroczych drobiazgów, kolorowe i o niepowtarzalnym klimacie. Tym właśnie powinniśmy się kierować, jeśli rozważamy, jak wykończyć ściany w domku letniskowym. Powinniśmy również być konsekwentni w tym, co wybierzemy. Na tak małych przestrzeniach zwykle nie sprawdza się mieszanie stylów. Jak zdecydować, co na ścianę w domku letniskowym będzie pasować najlepiej? Należy przeanalizować nasze potrzeby pod względem materiałów, barw i dopasowania do mebli.

Drewno na ścianę w domku letniskowym

W zakresie materiałów zwykle możemy wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwszą jest brak ingerencji w wykończenie ścian we wnętrzu domku letniskowego i pozostawienie drewnianej powierzchni. Dlaczego warto zdecydować się na taki wygląd naszych ścian? Przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny klimat. Dzięki temu poczujemy się tam inaczej niż w każdym innym miejscu wypoczynkowym. Drewniane ściany nadają naszemu domku rustykalnego stylu, który osiągamy bez kosztów i poświęconego czasu. Łatwo jest dopieścić wtedy pomieszczenie meblami, które uzupełnią design. Wiele z nich możemy stworzyć samodzielnie — budując je od zera lub przerabiając stare meble. W ten sposób zaoszczędzimy fundusze, by przeznaczyć je na zakup np. dekoracji czy innych detali, które dopieszczą cały wystrój.

Farba na ścianę w domku letniskowym

Drugą możliwością jest otynkowanie i pomalowanie domku lub nałożenie farby bezpośrednio na drewno. Takie malowanie może stworzyć świetny efekt, lecz jest czasochłonne i kosztowne. Wymaga to również odpowiedniego dopasowania farby do stylistyki domku letniskowego i jego przestronności. Jak wykończyć ściany w domku letniskowym przy użyciu farby, by zrobić to dobrze?

odpowiednia kolorystyka — często wybiera się farby transparentne, lecz warto zwrócić uwagę na jasne barwy. Biele i beże świetnie rozświetlają pomieszczenia i optycznie je powiększają. Często jest to przydatne w domkach letniskowych, które zwykle charakteryzują się niewielką przestrzenią. Takie tonacje również uspokajają i relaksują;

dopasowanie do mebli — aby uniknąć zaburzenia aranżacji, nasze ściany powinny uzupełniać stylistykę dekoracji i umeblowania. Dlatego prostym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o barwie i fakturze farby na samym końcu. Jeśli wciąż nie będziemy pewni co na ścianę w domku letniskowym, najlepiej wybrać uniwersalne rozwiązania;

rodzaj farby — poleca się te, których bazę stanowi woda. Przyczynia się to do oddychania drewna i zapobiega łuszczeniu się farby czy powstawaniu pleśni. Istotne są również ich właściwości impregnujące.

Jak wykończyć ściany w domku letniskowym na zewnątrz

Nie należy zapominać o elewacji, która stanowi fundament prezentacji naszego domku od zewnątrz. Powinniśmy pamiętać, by zadbać nie tylko o świetny wygląd ścian, ale też o jakość. Przede wszystkim podstawową funkcją elewacji jest ochrona. Powinna być też prosta w utrzymaniu, solidna i oczywiście odpowiadać naszej estetyce. Jak sprawić, by nasz budynek wyróżniał się, a jednocześnie kojarzył nam się z wypoczynkiem? Co na ścianę w domku letniskowym wybierają ich właściciele?

Siding na domku letniskowym

Siding to amerykański klimat w czystej postaci. Jak on właściwie wygląda? Są to panele w budowanie warstwowej, przypominające boazerię. Jest to bardzo proste i tanie rozwiązanie. Przy odpowiednim doborze wystroju i dodatków możemy przenieść się dzięki niemu do Ameryki lat 90. Na tym rozwiązaniu zyskamy trochę funduszy, by zainwestować je w np. wykończenie wnętrza. Siding jest solidny, odporny na grzyby oraz łatwo się go czyści i montuje. Ze względu na jego popularność istnieje wiele wariantów kolorystycznych i materiałowych sidingu. Możemy znaleźć go w formie drewnianej, kompozytowej, metalowej czy PVC.

Drewniana szalówka na domku letniskowym

Elewacyjna drewniana deska od zewnątrz naszego domku doda mu klasycznego i przytulnego wyglądu. Jej prawidłowe utrzymanie wymaga regularnej impregnacji, czyszczenia i malowania. Taka elewacja wykonana jest zawsze z wysokiej jakości szalówki. W tym przypadku również możemy wybrać wykończenie w naszym ulubionym kolorze. Jest to wybór miłośników drewna i ciepłego, nastrojowego klimatu.

Jak przygotować się do wykończenia domku letniskowego?

Skutki takich prac remontowych będziemy oglądać przez lata, dlatego trzeba zadbać o to, by odpowiednio się do nich przygotować. Podstawą do rozpoczęcia prac nad ścianami w miejscu naszego wypoczynku jest zebranie podstawowych informacji.

Na początku powinniśmy zdecydować jaka powierzchnia wymaga wykończenia. Na jej podstawie, jak i bazując na informacjach od producenta farby lub materiału elewacyjnego, dobieramy ich ilość. Pilnujmy, by nie przepłacić, jednak wyposażyć się w zapas materiałów i farby. Warto robić to zarówno w celu wykonania poprawek, odświeżenia, jak i w przypadku nagłych uszkodzeń.

Przed malowaniem powinniśmy dowiedzieć się, czy na nasze ściany była już nakładana farba. Jeśli tak — jaka była jej baza? W przypadku farby, której skład opiera się na wodzie, nie musimy się niczym martwić. Natomiast jeśli jej bazą był lakier, nowa warstwa może zacząć się złuszczać. W tym przypadku należy zasięgnąć porady specjalisty.

Trzeci aspekt to nasze możliwości i czas na odświeżanie koloru. Co na ścianę w domku letniskowym, jeśli nie mamy czasu na częste malowania? Rozwiązaniem są farby o wysokiej trwałości. Należy unikać tych, które wymagają odświeżania już po 5 czy nawet 3 latach. Dzięki temu nasz domek letniskowy pozostanie w świetnym stanie przez długi czas.

Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.


artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.