240 tys. użytkowników
677047 zdjęć, 906092 komentarzy
119 osób online

Etapy budowy domu - harmonogram prac budowlanych

Etapy budowy domu - harmonogram prac budowlanych


budowaBudowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wiąże się nie tylko z dużym nakładem finansowym, ale również z olbrzymim nakładem siły. Proces wymaga odpowiedniego zaplanowania wszelkich prac oraz możliwości. Odpowiednio zaplanowany harmonogram prac pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków, obciążeń i kłopotów.


Od czego zacząć budowę domu? - prace przygotowawcze

Pierwszy etap budowy jest tak naprawdę kluczowy. Wszelkie prace przygotowawcze, pozwolenia, wykonawcy to czynności mające wpływ na dalszy przebieg budowy domu. Wybór projektu i jego ewentualna adaptacja to dopiero początek. Należy zebrać całą niezbędną dokumentację, uzyskać pozwolenia i wykonać odpowiednie przyłącza. Warunki takie określone są indywidualnie w zależności od przepisów i wymagań w danym urzędzie. Należy zamówić projekty przyłączy, podpisać umowy, zgłosić ich budowę, odbiór i oczywiście podpisać stosowne umowy z dostawcami. Następnie można przejść do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych. Tutaj konieczni są wykonawcy: geodeta, architekt, geotechnik, projektanci i wykonawcy przyłączy. Ponadto należy wybrać odpowiedniego inspektora nadzoru i kierownika budowy. Ostatni etap stanu początkowego to wybór firmy wykonawczej.

Stan zero - fundamenty

Stan zero, czyli fundamenty wymagają również odpowiedniego przygotowania. Teren budowy powinien zostać ogrodzony i należy odpowiednio wytyczyć budynek w terenie. Następnie można przejść do rozpoczęcia prac fundamentowych i ewentualnego podpiwniczenia. Należy zaizolować część podziemną i rozprowadzić całą kanalizację. Na koniec całość zalewana jest betonem. Tutaj należy pamiętać o zamówieniu koparki i odpowiednich szalunków. To już etap, kiedy na budowie pojawi się ciężki sprzęt i należy gromadzić odpowiednie materiały do budowy domu.


budowa domuStan surowy otwarty

Stan surowy to już stawianie ścian, kominów, stropów, schodów, więźba, pokrycie dachu i montaż rynien. Należy więc znaleźć odpowiednich wykonawców. Konieczna jest ekipa murarsko - ciesielska i dekarz. Na tym etapie należy zakończyć już wybór wszelkich materiałów do wykonania stanu surowego i zamówić wszystko, by uniknąć przestoju w pracach z powodu braku materiałów.


Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to dopiero półmetek. Oznacza to wstawienie okien, drzwi i ewentualnie bramy garażowej. Budowa domu na takim etapie oznacza, że prace konstrukcyjne zostały już zakończone i można przejść do fazy ostatecznej i z reguły najdroższej.


Wykończenie pod klucz

Wykończenie pod klucz to najwyższy standard wykończenia i oznacza, że pomieszczenia są już zaprojektowane i urządzone. Są już gotowe podłogi, drzwi wewnętrzne, aneks kuchenny, biały montaż i szafy wnękowe. To również etap, kiedy należy zadbać o kolor na ścianach. Wybór farb jest obecnie tak szeroki, że warto dokładnie przemyśleć całą aranżację. Na tej stronie możecie sprawdzić ranking najpopularniejszych farb i zobaczyć, która z nich będzie dla was najlepsza https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-farby-do-scian/.

Budowanie domu nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednio zaplanowane prace, wybór sprawdzonego wykonawcy i dobór odpowiednich materiałów zapewniają prawidłowy przebieg wszystkich prac i spokój inwestora.

artykuł partnera
Szeroki wachlarz zalet okien drewnianych sprawia, że ich popularność nigdy nie gaśnie. Na przestrzeni lat zmienił się sposób obróbki drewna, udoskonalono maszyny produkcyjne, nieustannie powstają też kolejne, coraz to lepsze preparaty do impregnacji.
więcej
artykuł partnera
Dzieciństwo to szczęśliwy i magiczny okres kształtowania się małego umysłu, który większość rzeczy widzi i przeżywa po raz pierwszy. Wystrój pokoju nie może więc być dziełem przypadku, a przemyślaną i odpowiedzialnie podjętą decyzją.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.