240 tys. użytkowników
681668 zdjęć, 903220 komentarzy
196 osób online

Etapy budowy domu - harmonogram prac budowlanych

Etapy budowy domu - harmonogram prac budowlanych


budowa



Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wiąże się nie tylko z dużym nakładem finansowym, ale również z olbrzymim nakładem siły. Proces wymaga odpowiedniego zaplanowania wszelkich prac oraz możliwości. Odpowiednio zaplanowany harmonogram prac pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków, obciążeń i kłopotów.


Od czego zacząć budowę domu? - prace przygotowawcze

Pierwszy etap budowy jest tak naprawdę kluczowy. Wszelkie prace przygotowawcze, pozwolenia, wykonawcy to czynności mające wpływ na dalszy przebieg budowy domu. Wybór projektu i jego ewentualna adaptacja to dopiero początek. Należy zebrać całą niezbędną dokumentację, uzyskać pozwolenia i wykonać odpowiednie przyłącza. Warunki takie określone są indywidualnie w zależności od przepisów i wymagań w danym urzędzie. Należy zamówić projekty przyłączy, podpisać umowy, zgłosić ich budowę, odbiór i oczywiście podpisać stosowne umowy z dostawcami. Następnie można przejść do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych. Tutaj konieczni są wykonawcy: geodeta, architekt, geotechnik, projektanci i wykonawcy przyłączy. Ponadto należy wybrać odpowiedniego inspektora nadzoru i kierownika budowy. Ostatni etap stanu początkowego to wybór firmy wykonawczej.

Stan zero - fundamenty

Stan zero, czyli fundamenty wymagają również odpowiedniego przygotowania. Teren budowy powinien zostać ogrodzony i należy odpowiednio wytyczyć budynek w terenie. Następnie można przejść do rozpoczęcia prac fundamentowych i ewentualnego podpiwniczenia. Należy zaizolować część podziemną i rozprowadzić całą kanalizację. Na koniec całość zalewana jest betonem. Tutaj należy pamiętać o zamówieniu koparki i odpowiednich szalunków. To już etap, kiedy na budowie pojawi się ciężki sprzęt i należy gromadzić odpowiednie materiały do budowy domu.


budowa domu



Stan surowy otwarty

Stan surowy to już stawianie ścian, kominów, stropów, schodów, więźba, pokrycie dachu i montaż rynien. Należy więc znaleźć odpowiednich wykonawców. Konieczna jest ekipa murarsko - ciesielska i dekarz. Na tym etapie należy zakończyć już wybór wszelkich materiałów do wykonania stanu surowego i zamówić wszystko, by uniknąć przestoju w pracach z powodu braku materiałów.


Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to dopiero półmetek. Oznacza to wstawienie okien, drzwi i ewentualnie bramy garażowej. Budowa domu na takim etapie oznacza, że prace konstrukcyjne zostały już zakończone i można przejść do fazy ostatecznej i z reguły najdroższej.


Wykończenie pod klucz

Wykończenie pod klucz to najwyższy standard wykończenia i oznacza, że pomieszczenia są już zaprojektowane i urządzone. Są już gotowe podłogi, drzwi wewnętrzne, aneks kuchenny, biały montaż i szafy wnękowe. To również etap, kiedy należy zadbać o kolor na ścianach. Wybór farb jest obecnie tak szeroki, że warto dokładnie przemyśleć całą aranżację. Na tej stronie możecie sprawdzić ranking najpopularniejszych farb i zobaczyć, która z nich będzie dla was najlepsza https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-farby-do-scian/.

Budowanie domu nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednio zaplanowane prace, wybór sprawdzonego wykonawcy i dobór odpowiednich materiałów zapewniają prawidłowy przebieg wszystkich prac i spokój inwestora.

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.