240 tys. użytkowników
678295 zdjęć, 907066 komentarzy
58 osób online

Etapy budowy domu - harmonogram prac budowlanych

Etapy budowy domu - harmonogram prac budowlanych


budowaBudowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wiąże się nie tylko z dużym nakładem finansowym, ale również z olbrzymim nakładem siły. Proces wymaga odpowiedniego zaplanowania wszelkich prac oraz możliwości. Odpowiednio zaplanowany harmonogram prac pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków, obciążeń i kłopotów.


Od czego zacząć budowę domu? - prace przygotowawcze

Pierwszy etap budowy jest tak naprawdę kluczowy. Wszelkie prace przygotowawcze, pozwolenia, wykonawcy to czynności mające wpływ na dalszy przebieg budowy domu. Wybór projektu i jego ewentualna adaptacja to dopiero początek. Należy zebrać całą niezbędną dokumentację, uzyskać pozwolenia i wykonać odpowiednie przyłącza. Warunki takie określone są indywidualnie w zależności od przepisów i wymagań w danym urzędzie. Należy zamówić projekty przyłączy, podpisać umowy, zgłosić ich budowę, odbiór i oczywiście podpisać stosowne umowy z dostawcami. Następnie można przejść do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych. Tutaj konieczni są wykonawcy: geodeta, architekt, geotechnik, projektanci i wykonawcy przyłączy. Ponadto należy wybrać odpowiedniego inspektora nadzoru i kierownika budowy. Ostatni etap stanu początkowego to wybór firmy wykonawczej.

Stan zero - fundamenty

Stan zero, czyli fundamenty wymagają również odpowiedniego przygotowania. Teren budowy powinien zostać ogrodzony i należy odpowiednio wytyczyć budynek w terenie. Następnie można przejść do rozpoczęcia prac fundamentowych i ewentualnego podpiwniczenia. Należy zaizolować część podziemną i rozprowadzić całą kanalizację. Na koniec całość zalewana jest betonem. Tutaj należy pamiętać o zamówieniu koparki i odpowiednich szalunków. To już etap, kiedy na budowie pojawi się ciężki sprzęt i należy gromadzić odpowiednie materiały do budowy domu.


budowa domuStan surowy otwarty

Stan surowy to już stawianie ścian, kominów, stropów, schodów, więźba, pokrycie dachu i montaż rynien. Należy więc znaleźć odpowiednich wykonawców. Konieczna jest ekipa murarsko - ciesielska i dekarz. Na tym etapie należy zakończyć już wybór wszelkich materiałów do wykonania stanu surowego i zamówić wszystko, by uniknąć przestoju w pracach z powodu braku materiałów.


Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to dopiero półmetek. Oznacza to wstawienie okien, drzwi i ewentualnie bramy garażowej. Budowa domu na takim etapie oznacza, że prace konstrukcyjne zostały już zakończone i można przejść do fazy ostatecznej i z reguły najdroższej.


Wykończenie pod klucz

Wykończenie pod klucz to najwyższy standard wykończenia i oznacza, że pomieszczenia są już zaprojektowane i urządzone. Są już gotowe podłogi, drzwi wewnętrzne, aneks kuchenny, biały montaż i szafy wnękowe. To również etap, kiedy należy zadbać o kolor na ścianach. Wybór farb jest obecnie tak szeroki, że warto dokładnie przemyśleć całą aranżację. Na tej stronie możecie sprawdzić ranking najpopularniejszych farb i zobaczyć, która z nich będzie dla was najlepsza https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-farby-do-scian/.

Budowanie domu nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednio zaplanowane prace, wybór sprawdzonego wykonawcy i dobór odpowiednich materiałów zapewniają prawidłowy przebieg wszystkich prac i spokój inwestora.

artykuł partnera
Beton jest powszechnie wykorzystywanym – od lat – spoiwem oraz materiałem budowlanym, bez którego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek inwestycję.
więcej
artykuł partnera
Nasz salon pełni najczęściej wiele różnych funkcji. To miejsce wypoczynku, a w małych mieszkaniach nawet sypialnia, to również gabinet z biurkiem, jadalnia, a także główne miejsce przyjmowania gości. Jak zatem funkcjonalnie oddzielić poszczególne przestrzenie w salonie?
więcej
artykuł partnera
Z chwilą upowszechnienia się nowoczesnych, całkowicie szczelnych okien pojawił się problem niedziałającej wentylacji tradycyjnej (tj. grawitacyjnej). Na szczęście dość szybko znaleziono proste rozwiązanie - nawiewniki powietrza.
więcej
artykuł partnera
Wszelkie remonty, które będą dotyczyły nieruchomości mieszkalnych lub firmowych, powinny być analizowane z dużą pieczołowitością. Jedną z ważniejszych rzeczy będzie wykorzystanie odpowiednich materiałów, które będą gwarantować właściwe zabezpieczenie, a także izolację.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.