240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
111 osób online

Dom szkieletowy – ile lat wytrzyma?


Domki szkieletowe to konstrukcje drewniane, które wykorzystują naturalne mechanizmy wsporcze, ale nie mają fundamentów. Wykorzystywane są jako domki letniskowe, domki do ogrodów działkowych, jak i jako pełnometrażowe domy jednorodzinne. Przyciągają oko natychmiast ze względu na urok prawdziwego drewna, ale pozostają też bardzo funkcjonalne. Przy decydowaniu się na takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na aspekty związane z żywotnością. Jak długo jest w stanie służyć właścicielom domek szkieletowy z drewna?



Dom szkieletowy – charakterystyka konstrukcji

Domki szkieletowe to zazwyczaj mniejsze konstrukcje, które zbudowane są w całości z drewna. Charakteryzują się bardzo szybkim procesem budowy, jednak wymagają precyzji i fachowości, ponieważ nie tolerują błędów wykonawczych. Konstrukcja jest lekka, a dom może być wznoszony także w trakcie jesieni i zimy.

Nazwę zawdzięczamy właśnie konstrukcji szkieletowej, składającej się z desek i wsporników drewnianych. W takim wariancie przestrzeń pomiędzy głównymi osiami konstrukcji jest wypełniana innymi materiałami budowlanymi lub lżejszymi płytami karton-gips. Całość musi być dokładnie uszczelniona za pomocą warstw paroizolacyjnych (od wewnątrz) i wiatro- oraz hydroizolacyjnych (od zewnątrz), dzięki czemu wewnątrz będą panowały komfortowe warunki, całkiem zbliżone do tych w domku murowanym.

Ofertę tego typu domków, które można postawić bez pozwolenia zgodnie z nowymi przepisami 2022 dotyczącymi domków do 75m2 można znaleźć na stronie firmy Sodas - https://domki-sodas.pl/74-domki-szkieletowe która jest jednym z liderów produkcji drewnianych domków w Polsce.

Dom szkieletowy – na ile lat? 

Domy szkieletowe są wbrew pozorom bardzo wytrzymałymi konstrukcjami. Zawdzięczamy to rozkładaniu ciężaru na poszczególne elementy końcowe konstrukcji. Właściwie jedynym czynnikiem, który może przemawiać na niekorzyść takich budowli, jest brak fundamentów. Ten zarzut jednak może dotyczyć nie tylko domków szkieletowych, ale wszelkich mniejszych obiektów budowlanych, powszechnie sytuowanych w ogrodach działkowych i nie tylko.

Ile lat dom szkieletowy jest w stanie bezpiecznie służyć właścicielom? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością domy szkieletowe są w stanie spokojnie przetrwać kilkadziesiąt lat, a konstrukcje z fundamentami – praktycznie tyle samo co alternatywy murowane. 

Na dalsze losy konstrukcji oraz jej ogólną wytrzymałość wpływa również sposób użytkowania i konserwacja. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko postępujących uszkodzeń, będzie nieodpowiednia lokalizacja budowy. W takich przypadkach wina nie leży w ogóle po stronie producenta i dostawcy domku szkieletowego, lecz osoby odpowiedzialnej za zweryfikowanie miejsca docelowego pod kątem parametrów wilgotnościowych i gęstości.

Jak zadbać o długowieczność domu szkieletowego? 

Domy szkieletowe wykonywane są z naturalnego drewna. Wszystkie konstrukcje stworzone z tych materiałów wymagają odpowiednich, okresowych pielęgnacji. Od strony zewnętrznej domek drewniany powinien zostać pokryty farbą (przezroczystą, kolorową) lub substancją zabezpieczającą. Z reguły mają one określony termin skuteczności działania, który wynosi kilkanaście lub dwadzieścia kilka lat. Dlatego zawsze, bazując na informacjach producenta, warto powtarzać te czynności, aby dom zachował pełnię swoich możliwości fizycznych i estetycznych.

Bardzo ważny jest wybór domku pod kątem materiałów budowlanym. Mając na celu otrzymanie miejsca, które służyć będzie rodzinie i bliskim jak najdłużej, dobrze jest zapoznać się z ofertą konstrukcji wykonywanych z jodły i modrzewiu. W porównaniu do popularnych desek sosnowych i świerkowych materiały te gwarantują wyższy poziom wytrzymałości; odporności na zginanie i obciążenia.


artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.