240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903577 komentarzy
389 osób online

Ogrodzenie modułowe, siatka, drewniany płot? Poznaj plusy i minusy każdego z rozwiązań!


Ogrodzenie posesji odgrywa ważną rolę w zabezpieczeniu terenu przed włamaniem i wzrokiem osób postronnych. Jest też dopełnieniem aranżacji ogrodu, domu, miejsca publicznego, np. placu zabaw, boiska, przedsiębiorstwa czy magazynu. Co więcej, wybór płotu może nie być łatwy. Tym bardziej że ogrodzenie stanowi dużą część kosztu budowy. Dlatego podpowiadamy, jakie  będzie najlepsze.




Siatka – jakie są zalety i wady ogrodzenia z siatki oraz gdzie najlepiej się ono sprawdzi?

Klasyczna siatka to popularny sposób na ogrodzenie posesji. Składa się z plecionego drutu (często ocynkowanego lub pokrytego PVC) z oczkami w kształcie rombów. Ten rodzaj ogrodzenia sprzedawany jest w formie elastycznych rolek. Siatkę rozciąga się za pomocą specjalnego drutu i zaczepia o stalowe słupy. Te są zabetonowane w ziemi lub zamocowane za pomocą wbitych kotew.

Najważniejszą zaletą siatki jest jej niski koszt. Jest to z pewnością najtańszy możliwy materiał na ogrodzenie. Niestety, siatka jest mało wytrzymała, nie wygląda zbyt modnie i trudno ją samodzielnie zamontować. Często jest stosowana do grodzenia terenów rekreacyjnych i ogródków działkowych. Jej cena zaczyna się od 10 zł za mb, ale należy doliczyć koszt montażu przez specjalistów.

Zastosowanie płotu drewnianego – wady i zalety ogrodzenia z drewna



Płotem drewnianym najczęściej nazywa się tradycyjny płot sztachetowy. Składa się on z drewnianych, pionowych desek (sztachet) zamocowanych do poziomych wsporników. Są one z kolei przymocowane do słupów wbitych w ziemię. Czasami stosuje się wyłącznie poziome, grube wsporniki lub przybija sztachety z obu stron. W ten sposób tworzy się szczelną powierzchnię, zapewniającą maksymalny poziom prywatności.

To tradycyjne ogrodzenie ma szereg zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo tanie i można je łatwo wykonać samodzielnie. Własnoręczna naprawa i wymiana poszczególnych elementów również nie będzie problemem. Gotowe sztachety można kupić lub wykonać z drewna pozostałego po budowie innych elementów. Powoduje to zmniejszenie kosztów.

Kolejną zaletą jest estetyka: płot sztachetowy to eleganckie i uniwersalne rozwiązanie. Takie ogrodzenie będzie pasować nie tylko do wiejskiego domku, ale również do nowoczesnych budynków. Warto również dodać, że taki płot daje dużą prywatność (przerwy między sztachetami zwykle są stosunkowo wąskie). Jest to też najbardziej ekologiczny sposób ogrodzenia działki.

Niestety płot drewniany ma również swoje wady. Są związane przede wszystkim z zastosowaniem naturalnego materiału. Drewno może się odbarwiać, pękać lub pokrywać się żywicą. Naturalna, nierównomierna kolorystyka i blaknięcie są nieodłącznymi cechami tego surowca. Drewno wymaga też regularnej konserwacji (przede wszystkim malowania lub impregnowania).

Ogrodzenie modułowe – co to jest i jakie ma właściwości?




Płotem modułowym można nazwać każdy rodzaj ogrodzenia, który stawia się z prefabrykowanych, gotowych elementów. Ogrodzenia modułowe to zarówno płot ze stalowych przęseł, drewniany płot lamelowy, jak i mur z prefabrykatów betonowych. Wspólną cechą tego typu rozwiązań jest szybka i łatwa budowa.

  • Prefabrykaty betonowe

Ogrodzenie betonowe to wysoki, szczelny mur z prefabrykowanych bloczków betonowych. Zwykle jest pozbawiony elementów ażurowych (lub są one niewielkie), co zapewnia prywatność na posesji. Jest to istotna kwestia, gdy działka graniczy z drogą lub nieruchomościami komercyjnymi. Ogrodzenie betonowe jest bardzo wytrzymałe i nie wymaga konserwacji. W dodatku dobrze chroni przed wiatrem lub zwierzętami gospodarskimi.

Wadą prefabrykatów betonowych może być charakterystyczny surowy wygląd (co nie musi mieć znaczenia w przypadku grodzenia np. zabudowań przemysłowych). Aby płot betonowy prezentował się lepiej, warto obsadzić go bluszczem lub dzikim winem, bo pnącza łatwo przyczepiają się do porowatej powierzchni. Ze względu na bardzo dużą wagę elementów betonowych postawienie ogrodzenia własnoręcznie nie jest możliwe.

  • Ogrodzenie stalowe

Ogrodzenie modułowe stalowe może składać się zarówno z lekkich, ogrodowych paneli , jak i bardzo wytrzymałych kutych przęseł . Różnią się ceną, jak i właściwościami, ale część cech mają wspólnych. Stal to wytrzymały i lekki materiał budowlany, więc płoty z metalu zwykle są ażurowe i nie zapewniają prywatności. Drugą cechą jest ich długowieczność: jeśli tylko będą odpowiednio konserwowane, posłużą przez wiele lat. Warto dodać, że ogrodzenia z lekkich paneli będą łatwe do samodzielnego montażu. Te cięższe natomiast wymagają udziału zawodowej ekipy. Płoty stalowe są dość uniwersalne i pasują do prawie wszystkich aranżacji działki.

  • Płot lamelowy

Drewniany płot panelowy składa się z cienkich drewnianych listew, zszytych ze sobą i połączonych ze sztywniejszą ramą. Drewniane panele zwykle są pełne, a więc zapewniają dużą prywatność. Umożliwiają także samodzielny montaż. Drewno jest uważane za elegancki materiał, a ogrodzenie lamelowe tworzy przyjemny klimat podmiejskiej działki. Niestety, drewniane panele są cienkie i cechują się dość niską wytrzymałością. Dodatkowo wymagają regularnej konserwacji.

Co wybrać – siatkę, drewniany płot czy ogrodzenie modułowe?

Klasyczna siatka bez wątpienia sprawdzi się, jeśli potrzebujemy  ogrodzenia tymczasowego, np. w przypadku budowy domu. Ze względu na swoją niską cenę jest alternatywą dla innych rodzajów płotu. Siatka będzie też odpowiednia, gdy nie chcemy wydawać dużej kwoty na ogrodzenie stałe, a mimo wszystko zależy nam na estetycznym oddzieleniu działki. Co więcej, możemy też połączyć ją z innym typem płotu i zamontować wyłącznie w oddalonej, a przez to mniej widocznej części posesji.Z kolei drewniany płot, w odróżnieniu od siatki, zapewnia większą prywatność i wpisuje się w niemal każdą estetykę elewacji. Z czasem może jednak pękać – zwłaszcza kiedy nie jest odpowiednio konserwowany. To rozwiązanie dla majsterkowiczów lub osób, które lubią prace wokół domu.

Ogrodzenie modułowe to pojęcie szerokie – jest nim niemal każdy rodzaj ogrodzenia (stalowe, drewniane, panelowe), jeśli tylko składa się z części do samodzielnego montażu. Łączy funkcjonalność (zapewnia prywatność) i estetykę – jego konstrukcja może spajać np. dwa materiały, co nadaje mu efektowny wygląd i stanowi wizytówkę domu. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają odpowiednich umiejętności czy chęci, by regularnie impregnować płot.

artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.