Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania?
Chcesz ubezpieczyć mieszkanie? Zastanawiasz się, z jakimi kosztami powinieneś się liczyć? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej, kiedy i na czym możesz zaoszczędzić, a kiedy nie warto tego robić.
Koszt ubezpieczenia a zakres ochrony
Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania? Dużo zależy od zakresu ochrony, na jaką się zdecydujesz. W praktyce na zakres ubezpieczenia składa się lista ryzyk, czyli sytuacji, w których polisa zadziała, a Ty otrzymasz odszkodowanie. Podstawowy zakres polisy (ubezpieczenie murów oraz elementów stałych) będzie oczywiście najtańsze, ale może okazać się zwyczajnie nieopłacalne (więcej ubezpieczeń). Jeśli decydujesz się już na ubezpieczenie mieszkania, wybierz rozszerzenia, które zapewnią Ci realną ochronę, a nie tylko koszty w postaci opłacanej składki. Najszerszy zakres polisy, czyli tzw. ubezpieczenie all risk. Jak sama nazwa wskazuje jest to polisa, która uwzględnia wszystkie ryzyka, oprócz tych, które OWU wymienione są jako wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Suma ubezpieczenia
Na koszt polisy wpływa także suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel wypłaci Ci w ramach wykupionej polisy. Wiadomo, że im większa suma ubezpieczenia, tym koszt polisy będzie wyższy.
Lokalizacja
Wpływ na koszt ubezpieczenia mieszkania, choć nie bezpośrednio, mają również: lokalizacja, metraż i wykończenie. Czynniki te decydują bowiem o cenie nieruchomości, a to z kolei przekłada się na cenę ubezpieczenia mieszkania.
Historia ubezpieczeniowa
Warunki, na jakich będziesz mógł ubezpieczyć mieszkanie, zależy także od Twojej historii ubezpieczeniowej. Jeśli w przeszłości odszkodowanie było już wypłacane, koszt ubezpieczenia mieszkania będzie wyższy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ubezpieczenie takiej nieruchomości to duże ryzyko dla ubezpieczyciela, który go udziela
Położenie mieszkania, jego metraż i rok budowy
Z oczywistych przyczyn ubezpieczenie mieszkania, które znajduje się na parterze, będzie droższe niż takiego zlokalizowanego na trzecim czy czwartym piętrze Z punktu widzenia ubezpieczyciela ryzyko włamania, kradzieży czy zalania jest wtedy bardzo duże. Jeśli dodatkowo nieruchomość znajduje się na terenach zalewowych albo w obszarze, w którym często dochodzi do różnych kataklizmów, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie bez znaczenia jest także wielkość mieszkania oraz rok, w którym blog został wybudowany. Ubezpieczenie nowego mieszkania będzie tańsze niż polisa dla wiekowej nieruchomości.
Wynajem lub prowadzenie działalności gospodarczej
Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania? Dużo zależy od jego przeznaczenia. Jeśli kupiłeś nieruchomość pod wynajem lub planujesz prowadzić w mieszkaniu działalność gospodarczą, musisz liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku klasycznego wariantu polisy.
Dodatkowa ochrona
Powiedzenie: strzeżonego Pan Bóg strzeże, sprawdzi się także w przypadku ubezpieczenia mieszkania. Jeśli sam odpowiednio zabezpieczysz swoje mieszkanie, np. stosując odpowiedni system antywłamaniowy, solidne drzwi, podwójne zamki, istnieje duża szansa, że rata ubezpieczenia nie zrujnuje Twojego domowego budżetu. Na plus ubezpieczyciel zaliczy również inne okoliczności, np. lokalny monitoring (ubezpiecz mieszkanie).
Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania - podsumowanie
Składka na ubezpieczenie nieruchomości waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jak opisaliśmy powyżej, koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu czynników, dlatego przeanalizuj dokładnie kilka ofert, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Pamiętaj o tym, by zapoznać się wcześniej dokładnie z OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.