240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
146 osób online

Ubezpieczenie nieruchomości. O czym warto pamiętać przed zawarciem polisy?


Odpowiedź na to pytanie jest powiązana z innym zagadnieniem. Na czym nam najbardziej zależy i od czego chcemy się ubezpieczyć? Odpowiadając na to pytanie, pod uwagę powinniśmy wziąć ważne kryterium wyboru polisy jakim niewątpliwie jest zakres ochrony i możliwości jej rozszerzenia w ramach ubezpieczeń dodatkowych. 




Wybierając ubezpieczenie mieszkania pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Jednym z nich jest właśnie zakres ochrony. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie,  w przypadku jakich zdarzeń będziemy potrzebować wsparcia finansowego i co właściwie chcemy objąć ochroną? Szukając odpowiedzi na to natrafimy z pewnością na termin: ubezpieczenie all risk i ubezpieczenie ryzyk nazwanych (od ognia i innych zdarzeń losowych).

All risk czy ryzyka nazwane?

Wybierając ubezpieczenie w formule all risk jesteśmy ubezpieczeni od wszystkich ryzyk, czyli nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Szukając więc precyzyjnej definicji należałoby powiedzieć, że w przypadku all risk jesteśmy ubezpieczeni od wszystkiego, co nie zostało wyłączone z zakresu ochrony.

Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych to z kolei dokładne wyliczenie zdarzeń losowych, które są objęte zakresem ubezpieczenia. Może to być np. pożar, powódź, zalanie, uderzenie pioruna, katastrofa budowlana. Lista tych ryzyk może być różna. Dlatego warto porównać ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dokładnie sprawdzić zakres ochrony i zestawić ze sobą ubezpieczenie ryzyk nazwanych z ubezpieczeniem all risk. Możliwe, że to drugie będzie dla nas korzystniejsze, zarówno pod względem zakresu, jak i  wysokości składki ubezpieczenia.

Od czego można ubezpieczyć mieszkanie?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Lista zdarzeń losowych, które może obejmować polisa jest długa. Nagły pożar, zalanie w wyniku awarii instalacji hydraulicznej, uderzenie pioruna czy inny rezultat działań pogodowych. Liczba szkód , jakie mogą zdarzyć się w mieszkaniu można wyliczać w zasadzie w nieskończoność. Od tych bardziej prawdopodobnych, jak zalanie w wyniku awarii instalacji hydraulicznej do z pozoru abstrakcyjnych, jak upadek statku powietrznego.

Część z powyższych zdarzeń może wchodzić w podstawowy zakres ochrony polisy ubezpieczenia mieszkania. Inne mogą być opcją dodatkową. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą konkretnego towarzystwa ubezpieczeń i sprawdzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny

W przypadku posiadania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, bank może wskazać listę ryzyk, które muszą znaleźć się w zakresie ochrony. W takim przypadku, poszukując najlepszego ubezpieczenia mieszkania na rynku, pod uwagę trzeba wziąć te wymagania jako punkt wyjścia. To, co dobierzemy do tej bazy ryzyk wymaganych przez bank jest już naszą indywidualną decyzją.

Bank może też zaoferować zawarcie ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym współpracuje. Warto jednak zestawić to ubezpieczenie (zakres i wysokość składki) z ofertą innych ubezpieczycieli. Może się okazać, że oferta przedstawiona przez bank nie będzie najbardziej korzystną opcją. Pomocą w wyborze najlepszej polisy mogą być liczne opcje dodatkowe.

OC w życiu prywatnym

OC to ważny element kompleksowej ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. W jakich sytuacjach przyda się takie OC? Na przykład w przypadku zalania mieszkania sąsiadów z Twojej winy, wystąpienia pożaru w budynku, którego źródło jest w Twoim mieszkaniu czy szkody wyrządzonej osobie trzeciej lub jej mieniu przez Ciebie, Twoje dziecko lub zwierzę domowe. W każdym z tych zdarzeń musielibyśmy liczyć się z dużymi kosztami rekompensaty za zniszczenia mieszkania sąsiadów. Posiadając OC w życiu prywatnym zyskujesz niezbędne wsparcie finansowe na pokrycie wyrządzonych szkód.

Na ile lat zawieramy polisę ubezpieczenia mieszkania?     

Wszystko zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeń. Na rynku są dostępne oferty ubezpieczenia mieszkania na 12 miesięcy lub na 3 lata. Warto zwrócić uwagę na ewentualne zniżki i możliwość opłaty w ratach lub z góry za cały okres trwania polisy. W tym drugim przypadku jest zazwyczaj przewidziana pewna ulga. Dlatego tak istotne jest dokładne zapoznanie się z ofertą i dopytanie agenta ubezpieczeniowego o wszystkie te elementy. Przed podjęciem decyzji o zawarciu polisy ważne jest dokładne zapoznanie się z zakresem ochrony, sprawdzenie wyłączeń, opcji dodatkowych i zestawienie tych wszystkich informacji z wysokością składki.  

Sprawdź ubezpieczenie mieszkania Compensa.


artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.