240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
168 osób online

Garaż w domu drewnianym


Drewniany dom typu skandynawskiego lub wybudowany w ramach techniki Steico wyróżnia się wyjątkową estetyką. Warto dopasować do niego inne elementy mieszczące się na posesji, takie jak altana w ogrodzie czy niezwykle funkcjonalny dodatek do budynku mieszkalnego - garaż drewniany. Czym charakteryzuje się taki garaż, jakie są jego zalety oraz rodzaje oraz dopełnienia jakich formalności wymaga budowa? Zapraszamy do lektury.



Kwestie formalne

Decydując się na budowę garażu drewnianego można dostrzec szereg zalet tego rozwiązania. W przypadku tradycyjnej murowanej konstrukcji trzeba postarać się bowiem o uzyskanie pozwolenia na budowę składając w starostwie odpowiedni wniosek, dołączając do zatwierdzenia projekt oraz inne dokumenty. Decyzja przychodzi dopiero po około 2 miesiącach. Natomiast garaż drewniany o metrażu do 35m2 może być postawiony już po zgłoszeniu zamiaru budowy w urzędzie miasta (lub gminy). Taka przestrzeń jest wystarczająca na pomieszczenie dwóch pojazdów, lub jednego oraz kreatywne wykorzystanie pozostałej przestrzeni. Jeśli potrzebny jest większy garaż (co zdarza się rzadko) to trzeba postarać się jednak o zezwolenie na budowę - jednak w tym wypadku czas oczekiwania nie przekracza miesiąca.

Wybór typów garaży

Drewniane konstrukcje garażowe mogą przybierać różnorodne formy. Odmienne mogą być także techniki, w jakich dany garaż będzie stawiany. Najpopularniejszy rodzaje to garaże oparte na konstrukcji szkieletowej oraz budowane z bali. Garaż taki oczywiście pokrywa się gontem lub dachówką. Wśród podstawowych typów można wybierać spośród: garaży wolnostojących, garaży z wiatą, garażu kilkuosobowego lub dwustanowiskowego. Garaże często łączone z pomieszczeniami gospodarczymi. Praktycznym rozwiązaniem jest zbudowanie garażu drewnianego z wiatą.

Główne zalety garażu drewnianego:

Pisząc o drewnianych garażach nie sposób nie wspomnieć o wyróżniających je zaletach. Znajdują się wśród nich takie cechy, jak:

  • prostota i szybkość montażu;
  • energooszczędność i izolacyjność cieplna konstrukcji - podobnie jak w przypadku domów drewnianych, garaże z tego surowca nie wymagają dużo dodatkowego dogrzewania;
  • korzystna cena - zarówno w przypadku projektów, jak i samych materiałów budowlanych;
  • trwałość - konserwacja drewna nie jest problematyczna, natomiast znacząco wydłuża możliwość użytkowania takich obiektów;
  • pasujący do drewnianego domu efekt wizualny;

Podsumowując, przy domu drewnianym, np. typu skandynawskiego doskonale sprawdzi się garaż z tego samego materiału. Drewniane garaże pozostawiają wiele możliwości w zakresie funkcjonalności, jak i estetyki. Dodatkowo metraż do 35m2 nie wymaga załatwiania szeregu formalności.

Firma Skand House posiada bogate doświadczenie w budowaniu domów drewnianych wraz z garażami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie www.skandhouse.pl

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.