240 tys. użytkowników
681149 zdjęć, 903598 komentarzy
542 osoby online

Oświetlenie elewacji – 10 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć


Marzysz o stworzeniu efektownej iluminacji wokół budynku? Zamontowanie wyłącznie lampy przed wejściem nie wystarczy. Oświetlenie elewacji to ważny element zewnętrznej architektury domu. Sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli planujesz taką ozdobę fasady.




Zanim oświetlisz budynek

Podkreślenie detali światłem nadaje elewacji wyjątkowy charakter. Nie tylko zdobi, ale zapewnia także komfort i bezpieczeństwo po zmroku. Dobór odpowiedniej zewnętrznej lampy oświetleniowej jest istotny, ale o wiele ważniejsze jest zastosowanie bezpiecznego zasilania ogrodowego. Rozważ też wybór takiej temperatury światła, która spójnie połączy się z kolorem ścian budynku. W kreowaniu świetlnej dekoracji liczy każdy szczegół, nawet struktura tynku. 
 

Oświetlenie elewacji – zasady, o których należy pamiętać 

Dekoracje świetlne zaplanuj już na etapie projektowania całej instalacji elektrycznej budynku. Żeby oświetlenie elewacji domu było praktyczne, dobrze się prezentowało i służyło bezawaryjnie przez wiele lat, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.
 
1. Zasilanie
Do pobierania energii w ogrodzie należy zainstalować zewnętrzny, osobno wydzielony obwód. Zabezpiecz go wyłącznikiem:
  • nadmiarowo-prądowym – do ochrony przed przeciążeniem i skutkami zwarć,
  • różnicowo-prądowym – do ochrony przed porażeniem.
Z reguły w ogrodzie wykorzystuje się prąd sieciowy (230 V). Jeśli jednak zdecydujesz się na instalację niskiego napięcia (12 lub 24 V) będziesz potrzebował także transformatora redukującego.
 
2. Sterowanie światłem
Najprościej będzie, jeśli zastosujesz wyłącznik zmierzchowy, który sam mierzy natężenie światła naturalnego, a następnie automatycznie włącza lub wyłącza podświetlenie elewacji domu. Doskonale sprawdza się także programator astronomiczny, który można dostosować do własnych potrzeb, oszczędzając zużycie światła np. późno w nocy. 
 
3. Lokalizacja oświetlenia
Rozmieść lampy tak, by odpowiedni kąt padania światła uwypuklił strukturę budynku i zamaskował jego nierówności. Strumień nie powinien wpadać przez okna do wnętrza budynku. Elewacja może być podświetlona z wykorzystaniem opraw znajdujących się bezpośrednio na ścianie lub w niewielkim oddaleniu, np. umieszczonych w kostce lub na trawniku.
 
4. Klasa szczelności lamp
Zewnętrzne oświetlenie potrzebuje odpowiedniej klasy szczelności. Zgodnie z zaleceniami lampy z oznaczeniem IP23 mogą być stosowane pod zadaszeniem. Światło na elewacji budynku powinno spełniać wymagania klasy IP44. Lampy zlokalizowane przy gruncie muszą mieć wyższą szczelność – IP65 lub IP67.
 
5. Rodzaj lampy zewnętrznej 
Do oświetlenia elewacji stosuje się oprawy zewnętrzne takie jak np. oświetlenie elewacji LED w podbitce. Możesz zdecydować się też na gruntowe lampy najazdowe montowane w podjeździe lub chodniku. 

Oświetlenie wejścia oraz ścieżek umożliwia korzystanie z przestrzeni również po zmroku. W tym celu możesz zastosować lampy solarne lub halogeny. Światło na ścieżce nie powinno razić i oślepiać, lepiej więc, by słupki znajdowały się poniżej lub powyżej linii wzroku.

Kinkiety fasadowe to nowoczesne oświetlenie elewacji, które po zmroku tworzy ciekawe strumienie światła góra-dół. Naświetlacze zapewnią Ci z kolei oświetlenie elewacji z ziemi. 
 
6. Kolor oprawy
Obudowa lampy powinna być spójna z elewacją. Dobrze sprawdzą się barwy neutralne – czerń, biel i szarość lub srebro. Stonowana oprawa w dzień wtopi się w kolorystykę fasady, a po zmroku utworzy iluzję świetlną, wydobywając mocne strony budynku.

Intensywną kolorystykę lamp wybierz tylko wtedy, kiedy Twoja posesja jest urządzona w żywych barwach lub zawiera elementy wyróżniające się odcieniem. Lampa o kontrastowym kolorze może stanowić ciekawy element aranżacyjny powierzchni, na której jest zamontowana. Zastanów się jednak, czy będzie pasowała do Twojego pomysłu na urządzenie posesji.
 
7. Styl budynku
Zimne światło dobrze koresponduje z nowoczesną architekturą budynku, czyli prostymi bryłami, dachem w kolorze antracytu i jasną elewacją. Wybierz je, jeśli Twój dom ma białe ściany. Klasyczne dworki, pałacyki czy nawet fasadę z cegły lepiej jest połączyć z miękkim, ciepłym odcieniem światła. Barwa neutralna sprawdza się w każdej sytuacji – zarówno w oświetleniu nowoczesnych domów, jak i klasycznych. Neutralne światło można spokojnie łączyć z innymi barwami. 
 
8. Struktura tynku 
Elewacja dekoracyjna z nierównomierną strukturą tynku, np. wykończona kamieniem lub cegłą, nabierze charakteru, jeśli nakierujesz na nią światło od góry ku dołowi. W takich przypadkach stosowane są również lampy dwukierunkowe, zamontowane np. na wysokości ¾ ściany, które oświetlają jednocześnie górny i dolny fragment powierzchni. Oświetlenie elewacji z ziemi np. halogenami skierowanymi ku górze pięknie wysmukli gładkie powierzchnie elewacji.
 
9. Jasność światła
Zadbaj o to, by dobrze oświetlić wejście do budynku i przestrzeń, która będzie użytkowana najczęściej. Możesz zamontować dodatkowe lampy, które wykorzystasz tylko w konkretnych sytuacjach, np. podczas rozładunku zakupów w późnojesienny wieczór, kiedy zmierzch zapada szybciej. W czysto dekoracyjnym celu sprawdzi się stonowane oświetlenie, które podkreśli kształty budynku, ale nie uwidoczni jego mankamentów.

10. Sposób serwisowania 
Lampy zewnętrzne wystawione na długotrwałe działanie czynników zewnętrznych mogą zmieniać kolor lub pękać, dlatego należy je regularnie czyścić i konserwować. Inwestuj wyłącznie w dobrej jakości oprawy lamp od sprawdzonych producentów. Plastikowe można przemywać wodą z delikatnym detergentem. Przed czyszczeniem sprawdź jednak w instrukcji obsługi, jaki sposób konserwacji zaleca producent. Zbyt silny środek może trwale odbarwić lub zniszczyć lampę. 

Czym się różni oświetlenie elewacji domu i lokalu użytkowego 

Firmy i biura oświetla się raczej światłem o chłodnym odcieniu. Należy pamiętać przede wszystkim o podświetleniu nazwy instytucji. Restauracje i kawiarnie w starych kamienicach, które charakteryzują się ozdobnymi fasadami, dobrze będą się prezentować w ciepłym świetle. To przyjazna barwa, która w połączeniu z lampami w stylu retro stworzy domowy, przytulny klimat wnętrza już przy wejściu. Często w lokalach użytkowych stosuje się także wielobarwne oświetlenie elewacji LED, które w miastach staje się nawet nocną atrakcją turystyczną.

Naturalna barwa światła jako najbardziej uniwersalna sprawdzi się w większości przypadków. To dobry wybór do domów prywatnych. Inaczej niż w przypadku np. lokali gastronomicznych, tu prym wiodą rozwiązania, które podkreślają wygląd budynku, ale nie wyróżniają go za bardzo na tle innych.

Pamiętaj, by jakość i intensywność oświetlenia elewacji zawsze dostosować do otoczenia. Nie „zaśmiecaj” niepotrzebnym światłem sąsiadującej z Twoim budynkiem przestrzeni. Odpowiednio dobrane oświetlenie elewacji pomoże Ci podkreślić charakter budowli, niezależnie od tego, czy jest to prywatna posiadłość, czy lokal użytkowy.

artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.