240 tys. użytkowników
681668 zdjęć, 903220 komentarzy
158 osób online

Ubezpieczenie domu w budowie - ile kosztuje i co obejmuje?

Ubezpieczenie domu w budowie - ile kosztuje i co obejmuje?


ubezpiecznie domu


Polisa mieszkaniowa kojarzy się głównie z zamieszkałą nieruchomością. Warto jednak przypomnieć, że ochroną ubezpieczeniową można objąć także dom w budowie. Budowa domu jest przedsięwzięciem generującym niemałe wydatki, więc zakup odpowiedniego ubezpieczenia jest jak najbardziej uzasadnionym posunięciem. 


Ubezpieczenie domu w budowie nie jest drogie. Kosztuje znacznie mniej niż ubezpieczenie domu zamieszkanego. Można je nabyć już za 100 zł. Dla porównania cena polisy obejmującej dom zamieszkany wynosi średnio 300-500 zł. 


W jakim zakresie można ubezpieczyć dom w budowie?


Od osób zgłaszających do ubezpieczenia dom w budowie wymagany jest plan prac budowlanych oraz kosztorys. Na podstawie informacji zawartych w tych dokumentach ubezpieczyciel ocenia ryzyko ubezpieczeniowe i ustala wysokość składki. Pod uwagę brane są różne czynniki, np. wartość nieruchomości oraz jej lokalizacja i powierzchnia użytkowa.


Budowa domu składa się z kilku etapów. Dom w budowie ubezpieczyć można już na etapie stawiania fundamentów, ale trzeba się liczyć z tym, że taka ochrona nie będzie pełna. W artykule https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-domu-w-budowie-ile-kosztuje-polisa można przeczytać, że najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym. 


Taki budynek ma już wstawione okna i drzwi zewnętrzne zamykane na klucz, w związku z czym da się poszerzyć zakres ochrony. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie ma opcji ubezpieczenia domu w budowie w takim zakresie, jak domu zamieszkanego z uwagi na znacznie mniejszą ilość potencjalnych zagrożeń. 


Polisa w wariancie podstawowym chroni budowaną nieruchomość (a precyzując – mury) od ognia i paru innych zdarzeń losowych jak m.in. powódź, osuwanie się i trzęsienie ziemi, upadek drzew i masztów, huragan i porywisty wiatr, eksplozja i implozja, dym i sadza etc. 


W przypadku nieruchomości w stanie surowym zamkniętym zakres ochrony da się poszerzyć o kradzież z włamaniem czy dewastację. Ważna uwaga: kradzież z włamaniem odnosi się wyłącznie do materiałów budowlanych, narzędzi i elementów składowych, które pozostawiono na terenie domu.


Dom w budowie – nie wszystko ubezpieczysz


Decydując się na ubezpieczenie domu w budowie, trzeba brać poprawkę na wyłączenia odpowiedzialności – czyli sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania. W przypadku domu w budowie zakres ochrony jest ograniczony, dlatego też katalog wyłączeń nie jest tak rozbudowany, jak przy zamieszkanych nieruchomościach. 


Poszczególni ubezpieczyciele określają ograniczenia wedle własnych zasad, lecz zazwyczaj nie przejmują finansowej odpowiedzialności za szkody:


  • spowodowane celowo,
  • spowodowane pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • powstałe wskutek nieprawidłowego montażu lub wad konstrukcyjnych,
  • będące efektem przenikania wód gruntowych czy przemarzania stałych elementów nieruchomości, 
  • powstałe wskutek uderzenia pojazdu mechanicznego należącego do właściciela polisy, domowników lub pracowników.


Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z odpowiedzialności takie zdarzenia jak np. nawalny deszcz, silny wiatr czy napór śniegu. Konieczne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie przedstawione są szczegółowe kwestie związane z funkcjonowaniem polisy. 


Co zrobić z polisą na dom w budowie po zakończeniu inwestycji?


Standardowa umowa ubezpieczeniowa obowiązuje przez 12 miesięcy. Zdarza się, że budowa zostaje ukończona przed upływem tego okresu. W takiej sytuacji można zmienić przedmiot ubezpieczenia umowy (ubezpieczony pokrywa różnicę w wysokości składki) lub wystąpić do ubezpieczyciela z wnioskiem o zwrot niewykorzystanej składki.




Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.