240 tys. użytkowników
681123 zdjęć, 903610 komentarzy
181 osób online

Tanie, ekologiczne i szybkie w budowie – domy z modułowe


Wysoka inflacja, drożejące kredyty i materiały budowlane sprawiają, że ceny nieruchomości systematycznie rosną. W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy z prefabrykatów. Dlaczego?




W Polsce ponad 90% nowopowstałych budynków powstaje w technologii murowanej, cegła po cegle. Pozostali inwestorzy stawiają na bardziej nowoczesne rozwiązania, jakimi są prefabrykaty. Domy modułowe, które z nich powstają, mają szereg zalet: krótki czas budowy, nowe technologie budowlane i ekologiczne rozwiązania. Do tego atrakcyjna cena i masz komfortowy dom, który powstanie w kilka dni lub tygodni Zamieszkaj na swoim. To szybsze niż Ci się wydaje.


Ogromna drukarka 3D wyprodukuje Twój dom

Choć technologia drukowania 3D nie jest jeszcze w każdym z domów, to jest już stosowana w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest budownictwo modułowe. Poszczególne elementy domu jak strop czy ściany powstają w fabryce. Być może nie jest to dosłownie drukowanie 3D, ale nowe technologie sprawiają, że powstają gotowe do montażu kompozyty. 

Po przyjeździe na plac budowy rozpoczyna się montaż elementów domu. Potrzebny będzie wylany fundament, o który warto zadbać odpowiednio wcześniej. W zależności od typu konstrukcji, jaką wybrałeś, może ona zostać złożona nawet w jeden dzień. Dotyczy to domów z kontenerów morskich. Z kolei dom całoroczny można złożyć już w 2-3 tygodnie. Szybkie w budowie, a do tego energooszczędne domy z prefabrykatów to atrakcyjna alternatywa dla typowych domów murowanych.


Zalety domów modułowych

Domy modułowe często uważa się za obiekty tymczasowe. Swojego czasu dużo ich pojawiło się na działkach rekreacyjnych lub służyły w sezonie jako domki letniskowe. Jednak obecnie to rozwiązanie, które w krótkim czasie da Ci schronienie i prawdziwy dom. Warto podkreślić, że domy z prefabrykatów mają więcej zalet.

Największe zalety domów modułowych:

  • krótki czas budowy – od 2-3 tygodni do 3 miesięcy,
  • dom powstaje niezależnie od warunków pogodowych,
  • wysokiej jakości, starannie wykonane moduły – zminimalizowane straty ciepła,
  • wytrzymałe i długowieczne materiały,
  • energooszczędność,
  • do budowy używa się ekologicznych materiałów.


Wady domów modułowych

Poza zleceniem zaprojektowania, stworzenia, a następnie zbudowania domu modułowego, jako inwestor masz kilka obowiązków. Jednym z nich jest wylanie fundamentów pod Twój przyszły dom. Ich parametry techniczne dostaniesz od firmy projektowej. Następnie zlecasz ich zbudowanie, a kiedy będą już gotowe, na miejsce przyjadą elementy domu. Warto zaznaczyć, że trzeba zapewnić dogodny dojazd do działki, aby transport mógł bezpiecznie przewieźć materiały. Zadania są proste i łatwo sobie z nimi poradzisz.


Z jakich materiałów powstają domy modułowe?

Budynki wykonane są z prefabrykatów, czyli gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. Wyróżnia się dwa rodzaje domów ze względu na ich wielkość i stopień wykończenia.


Domy modułowe powstają w:

  • Technologii szkieletowej – w fabryce powstaje szkielet domu, a pozostałe elementy takie jak warstwy izolacyjne czy wypełnienie ścian montuje się na placu budowy. Na miejscu docelowym odbywa się także wykończenie budynku;
  • Technologii modułowej – w fabryce powstają kompletne komponenty budynków np. całe ściany z zainstalowanymi oknami czy panele stropowe. Dzięki temu czas złożenia domu znacznie się skraca.

Domy z prefabrykatów możesz zamówić w stanie surowym, zamkniętym lub deweloperskim. Oczywiście na rynku znajdziesz także domy pod klucz, a wtedy wystarczy przywieźć meble i możesz mieszkać na swoim.


Do produkcji domów modułowych używa się:

  • drewna,
  • stali,
  • keramzytobetonu,
  • paneli SIP.

Od rodzaju materiału zależy tempo budowy domu i jego parametry techniczne. Każde rozwiązanie znajduje swoich sympatyków. Sprawdź, jakie są pomiędzy nimi podobieństwa i różnice.


Domy modułowe z drewna

Często określa się je mianem domów skandynawskich lub kanadyjskich. To z racji tego, że właśnie w tych regionach świata cieszą się największą popularnością. Szkielet domu powstaje w fabryce, a następnie montuje się go na placu budowy. Również na nim konstrukcje uzupełnia się o pozostałe elementy składające się na Twój dom.

Ściany budynku są wielowarstwowe i łączą płyty drewnopochodne z warstwą izolacyjną, którą może być wełna mineralna. W wewnątrz nieruchomość wykończona jest płytami gipsowo-kartonowymi. Wszystkie te elementy przywożone są z fabryki w paczkach, a dzięki temu złożenie domu przebiega bardzo sprawnie. Dom pod klucz powstaje w około 3 miesiące.


Domy modułowe ze stali

Budynki modułowe ze stali wykonuje się w technologii szkieletowej lub z kontenerów morskich. W pierwszym przypadku w fabryce powstaje konstrukcja wykonana z profili stalowych. W takim stanie dojeżdża ona na plac budowy, gdzie następnie uzupełniana jest o pozostałe elementy, które docierają w paczkach. Również w tym wypadku zapewnia to szybkość działania i widoczne postępy budowy, dosłownie i każdego dnia.

Domy z kontenerów morskich powstają głównie do celów rekreacyjnych np. jako domki letniskowe. Powstają z gotowych modułów, których bazą są kontenery morskie. Konstrukcje są przystosowane na pomieszczenia mieszkalne. Mają ocieplenie i wykończone są np. płytami gipsowo-kartonowymi. Dom modułowy z kontenerów można złożyć w miejscu docelowym nawet w jeden dzień.


Domy modułowe z keramzytobetonu

Komponenty z keramzytobetonu wyjeżdżają z fabryki jako gotowe elementy. Konstrukcja budynku to rama, którą wypełnia się keramzytobetonem, a następnie ociepla się wełną mineralną. Z zewnątrz ściany wykończone są oblicówką drewnianą lub tynkiem. Poszczególne elementy mają otwory okienne, drzwiowe i te ułatwiające montaż. Po przywiezieniu na plac budowy można od razu przystąpić do składania domu.

Mieszanka do budowy domu to połączenie betonu i keramzytu, czyli kruszywa, które pochodzi z wypalanej gliny ilastej. Tworzywo jest lekkie i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jednocześnie ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a więc dobrze izoluje i jest szczelny.


Domy modułowe z paneli SIP

Domy drewniane i te wykonane z paneli SIP powstają bardzo podobnie. Konstrukcja powstaje z dwóch płyt osłonowych zewnętrznych i wewnętrznej warstwy izolacyjnej z wełny skalnej, pianki poliuretanowej lub styropianu. Po przywiezieniu na plac instaluje się okna, drzwi i wykonuje prace wykończeniowe. Montaż domów z paneli SIP zajmuje około 2-3 tygodni.

Domy modułowe to szybkie w budowie, ekologiczne i atrakcyjne rozwiązanie. Już w kilka tygodni, a najdłużej w około 3 miesiące możesz zamieszkać w swoim nowym domu. Komfortowe i atrakcyjne cenowo rozwiązani, a także dobra alternatywa dla budynków murowanych.

artykuł partnera
Bateria do umywalki powinna być niezawodna i służyć przez wiele lat. Używana wiele razy w ciągu dnia, oprócz nowoczesnego designu, wpasowującego się idealnie w zamysł jednakowych dodatków w łazience, musi być także praktyczna. Jak wybrać baterię do umywalki nablatowej? Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę!
więcej
artykuł partnera
Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych to ważna kwestia, która wpływa na komfort i estetykę. Dylemat może dotyczyć rolet zewnętrznych elewacyjnych i podtynkowych. Na pewno zastanawiasz się, które z nich wybrać, jeśli właśnie budujesz lub modernizujesz swój dom
więcej
artykuł partnera
Systemy przesuwne cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza we współczesnym, nowoczesnym budownictwie. Drzwi przesuwne są dostępne w różnych opcjach i wariantach otwierania, dlatego można je dopasować do specyfiki nawet najbardziej wymagającego wnętrza. Jak to zrobić? Co sprawdzi się w Twoim domu?
więcej
artykuł partnera
Proces budowy domu to konieczność przejścia przez wiele etapów. Gdy już kupiłeś gotowy projekt, pora na jego adaptację. Sprawdź, jak dostosować plan do działki i warunków zabudowy w kilku prostych krokach.
więcej
artykuł partnera
Gewerbe to jedna z najczęściej wybieranych form działalności gospodarczych w Niemczech, z której licznie korzystają przedsiębiorcy działających w branży budowlanej, w tym także Polacy emigrujący za zachodnią granicę.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.