5 mitów o magazynach energii do fotowoltaiki
Magazyny energii wciąż są dość nowym rozwiązaniem, które dopiero co zyskuje popularność w naszym kraju. Pomimo to zdążyło już powstać na ich temat wiele mitów, które zniechęcają posiadaczy instalacji fotowoltaicznych do ich montażu. Postanowiliśmy więc zebrać 5 najpopularniejszych z nich i obalić je za pomocą faktów dotyczących domowych magazynów energii.
Mit pierwszy — magazyny energii generują duże straty prądu
Pierwszym mitem, który zniechęca posiadaczy instalacji fotowoltaicznych do zainwestowania w magazyn energii, dotyczy niskiej sprawności zastosowanych w nich akumulatorów, która ma wpływ na to, ile skumulowanej w nich energii elektrycznej są one w stanie faktycznie oddać do instalacji w budynku.
Faktem jest więc, że obecnie sprzedawane i montowane baterie do magazynowania energii to najczęściej modele litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforanowe (Li FePO4), które wyróżniają się sprawnością na poziomie ponad 90%, a nie tak jak akumulatory kwasowe ołowiowe ze sprawnością około 75%. Oznacza to więc, że z 1 kWh skumulowanej w nich energii można odzyskać z powodzeniem około 0,9 kWh prądu.
Mit drugi — moc magazynu energii powinna być taka sama jak moc instalacji fotowoltaicznej
Poszukując informacji na temat tego, jak dobrać odpowiednią moc magazynu energii do swoich potrzeb można natknąć się na wskazówki, że powinna być ona taka sama jak moc instalacji fotowoltaicznej. Jest to oczywiście nieprawda. To jaka moc magazynu energii będzie najbardziej odpowiednia, zależy bowiem od wielu czynników, takich jak, chociażby zapotrzebowanie energetyczne budynku, czy też rodzaj zastosowanych w nim urządzeń elektrycznych. Dlatego też zawsze powinna być ona dobierana przez specjalistów.
Mit trzeci — magazyn energii wymaga specjalnego pomieszczenia
Magazyny energii do fotowoltaiki nie wymagają wcale specjalnych, oddzielnych pomieszczeń. Wystarczy jedynie, aby panująca w miejscu ich montażu temperatura oscylowała w granicach od 10 do 25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka. W związku z tym magazyn energii do fotowoltaiki z powodzeniem może być zamontowany nawet w garażu. Dodatkowo nieprawdą jest także to, że magazyny energii zajmują dużą powierzchnię. Ilość potrzebnego miejsca do ich zamontowania najczęściej nie przekracza natomiast około 2 metrów kwadratowych.
Mit związany z koniecznością umieszczania magazynów energii w specjalnych pomieszczeniach wynika z tego, że jeszcze kilka lat temu stosowane były w nich akumulatory ołowiowe, które ze względu na emisję szkodliwych gazów wymagały ich montażu w dobrze wentylowanych miejscach. Obecnie, kiedy magazyny energii bazują na akumulatorach litowo-jonowych lub litowo-żelazowo-fosforanowych problem ten został całkowicie rozwiązany.
Mit czwarty — magazyn energii nie może zostać podłączony do istniejącej już instalacji fotowoltaicznej
Baterie do magazynowanie energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem mogą być montowane zarówno w przypadku kiedy dopiero ona powstaje, jak i w sytuacji, kiedy jest już ona zamontowana i działa od pewnego czasu. W drugim przypadku montaż magazynu energii będzie wymagał jedynie zastosowania dodatkowego konwertera AC, do którego będzie trafiał prąd z instalacji fotowoltaicznej. Kiedy magazyn energii jest montowany od razu wraz z instalacją PV stosuje się natomiast najczęściej specjalne hybrydowe inwertery DC.
