240 tys. użytkowników
681819 zdjęć, 903256 komentarzy
60 osób online

Rozliczanie usługi budowlanej - o czym warto pamiętać?


Prowadzenie firmy budowlanej to nie tylko pozyskiwanie klientów, ale również konieczność dopełnienia wielu formalności. Najważniejszym elementem jest prawidłowe rozliczenie się zarówno z klientem, jak i z urzędem skarbowym. O czym pamiętać w kontekście rozliczania usług budowlanych?



Rozliczenie zgodne z umową

O tym, w jaki sposób chcemy rozliczyć usługę budowlaną, warto pomyśleć już na etapie konstruowania umowy z klientem. To właśnie w kontrakcie zawieramy wszelkie wytyczne dotyczące na przykład sposobu regulowania płatności czy terminów, w jakich zostaną wykonane poszczególne prace. Warto zawrzeć także informacje odnośnie ewentualnych kar umownych, które mogą dotyczyć zarówno jednej, jak i drugiej strony. Określmy, kiedy można je nałożyć i w jakiej wysokości. Większość firm budowlanych dysponuje pewnym szablonem umów na usługi, jednak zawsze warto sprawdzić, czy kontrakt zawiera wszelkie, niezbędne zapisy.

Kiedy wystawić fakturę za usługi budowlane?

Co do zasady, faktura za usługi budowlane musi zostać wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania tejże usługi - tak mówią przepisy prawa podatkowego. Niemniej jednak problem pojawia się w momencie, gdy usługa wykonywana jest w dłuższym okresie czasu. Niektóre budowy czy remonty trwają nawet kilka miesięcy, a więc trudno, by właściciel firmy tak długo oczekiwał na płatność. Dlatego też istnieje możliwość wystawienia faktury cząstkowej, na mocy której klient uiści stosowną zapłatę. Faktura końcowa powinna jednak wyszczególniać wszelkie pozycje, które zostały wystawione wcześniej, zmniejszając o nie wartość należności głównej. Pamiętajmy, że w przypadku wystawienia faktur cząstkowych istnieje obowiązek rozliczenia się z fiskusem, a więc opodatkowania transakcji. 

Rozliczenie z osobą fizyczną - jak je przeprowadzić?

Większość osób fizycznych, korzystających z usług firm budowlanych, prosi o wystawienie faktury. Firma ma obowiązek dostarczyć dokument na wyraźne żądanie klienta, nawet jeśli uprzednio został już wystawiony paragon fiskalny. Rozliczenie z osobą fizyczną, co do zasady, przebiega tak samo, jak z innym podmiotem gospodarczym. Należy bowiem uwzględnić przychody w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym oraz rozliczyć się z podatku VAT. Co istotne, rozliczenie z osobą fizyczną również może przebiegać stopniowo, zwłaszcza jeśli usługa wykonywana jest w dłuższym okresie czasu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest zawarcie poszczególnych informacji w umowie, którą z osoba prywatnymi także należy podpisywać. 

artykuł partnera
Nie musisz od razu zatrudniać fachowca, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele zadań wykończeniowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie – wystarczy trochę czasu, podstawowe narzędzia i dobre przygotowanie. Zobacz, co możesz zrobić własnymi rękami!
więcej
artykuł partnera
Wynajem sprzętu stał się popularnym rozwiązaniem w wielu obszarach rynkowych, w tym w branży budowlanej, eventowej czy informatycznej. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, wynajem sprzętu oferuje elastyczność i oszczędność, co czyni go atrakcyjnym wyborem.
więcej
artykuł partnera
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku – nie tylko chroni przed kapryśną pogodą, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność budynków staje się w Polsce standardem – przepisy prawne w ostatnich latach znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych obiektów. Dotyczy to zarówno przepisów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Materace piankowe oferują szereg korzyści, które znacząco poprawiają jakość odpoczynku. Tego rodzaju modele są wykonane z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na odkształcenia i zachowuje swój unikalny kształt przez wiele lat.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.