240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
404 osoby online

Rozliczanie usługi budowlanej - o czym warto pamiętać?


Prowadzenie firmy budowlanej to nie tylko pozyskiwanie klientów, ale również konieczność dopełnienia wielu formalności. Najważniejszym elementem jest prawidłowe rozliczenie się zarówno z klientem, jak i z urzędem skarbowym. O czym pamiętać w kontekście rozliczania usług budowlanych?



Rozliczenie zgodne z umową

O tym, w jaki sposób chcemy rozliczyć usługę budowlaną, warto pomyśleć już na etapie konstruowania umowy z klientem. To właśnie w kontrakcie zawieramy wszelkie wytyczne dotyczące na przykład sposobu regulowania płatności czy terminów, w jakich zostaną wykonane poszczególne prace. Warto zawrzeć także informacje odnośnie ewentualnych kar umownych, które mogą dotyczyć zarówno jednej, jak i drugiej strony. Określmy, kiedy można je nałożyć i w jakiej wysokości. Większość firm budowlanych dysponuje pewnym szablonem umów na usługi, jednak zawsze warto sprawdzić, czy kontrakt zawiera wszelkie, niezbędne zapisy.

Kiedy wystawić fakturę za usługi budowlane?

Co do zasady, faktura za usługi budowlane musi zostać wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania tejże usługi - tak mówią przepisy prawa podatkowego. Niemniej jednak problem pojawia się w momencie, gdy usługa wykonywana jest w dłuższym okresie czasu. Niektóre budowy czy remonty trwają nawet kilka miesięcy, a więc trudno, by właściciel firmy tak długo oczekiwał na płatność. Dlatego też istnieje możliwość wystawienia faktury cząstkowej, na mocy której klient uiści stosowną zapłatę. Faktura końcowa powinna jednak wyszczególniać wszelkie pozycje, które zostały wystawione wcześniej, zmniejszając o nie wartość należności głównej. Pamiętajmy, że w przypadku wystawienia faktur cząstkowych istnieje obowiązek rozliczenia się z fiskusem, a więc opodatkowania transakcji. 

Rozliczenie z osobą fizyczną - jak je przeprowadzić?

Większość osób fizycznych, korzystających z usług firm budowlanych, prosi o wystawienie faktury. Firma ma obowiązek dostarczyć dokument na wyraźne żądanie klienta, nawet jeśli uprzednio został już wystawiony paragon fiskalny. Rozliczenie z osobą fizyczną, co do zasady, przebiega tak samo, jak z innym podmiotem gospodarczym. Należy bowiem uwzględnić przychody w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym oraz rozliczyć się z podatku VAT. Co istotne, rozliczenie z osobą fizyczną również może przebiegać stopniowo, zwłaszcza jeśli usługa wykonywana jest w dłuższym okresie czasu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest zawarcie poszczególnych informacji w umowie, którą z osoba prywatnymi także należy podpisywać. 

artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.