Co to jest droga wewnętrzna i jak ją wybudować?
Nie każdy kierowca wie, że droga wewnętrzna (a więc np. taka, po której porusza się podczas jazdy przez osiedle) to nie to samo co droga publiczna. Odróżniają je zarówno przepisy prawa drogowego, jak i budowlanego. Sprawdź, na czym dokładnie polegają różnice!
Co to znaczy „droga wewnętrzna”?
Czym jest droga wewnętrzna? Definicja znajduje się w przepisach ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z tym dokumentem, jako drogę wewnętrzną traktuje się wszystkie drogi, drogi rowerowe, place i parkingi, na których dopuszczalny jest ruch pojazdów, ale drogi te nie są zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, ani zlokalizowane w pasie drogowym tych dróg. Bardziej przystępnie można więc powiedzieć, że droga wewnętrzna to np. droga osiedlowa, dojazd do posesji, placu budowy albo sklepu.
Warto przy tym wiedzieć, że początek i koniec drogi wewnętrznej zawsze oznaczony jest znakami drogowymi. Na jej początku znajduje się znak D-46 oraz informacja o tym, kto jest zarządcą drogi. Na końcu z kolei zawsze należy ustawić znak D-47.
Droga wewnętrzna – przepisy
Droga wewnętrzna, jak już wiadomo, nie jest drogą publiczną. Co to oznacza z prawnego punktu widzenia? Nie obowiązują na niej dokładnie te same przepisy, co na innych typach dróg! Jadąc drogą wewnętrzną, wciąż musisz przestrzegać przepisów kodeksu drogowego, choć w nieco ograniczonym zakresie. Nie możesz oczywiście stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników drogi czy też prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu. Powinieneś też przestrzegać zasad wynikających z ustawionych przez zarządcę drogi znaków drogowych i sygnałów świetlnych.
Jednak na drodze wewnętrznej nie grozi Ci mandat karny za złamanie przepisów, które nie powodują zagrożenia. Możesz więc prowadzić pojazd bez OC lub tablic rejestracyjnych czy też przejechać odcinek drogi bez włączonych świateł. Mandat nie grozi Ci również np. za zaparkowanie w miejscu niedozwolonym. Z drugiej jednak strony zawsze warto zastanowić się, czy któreś z naszych działań na takiej drodze nie przysporzy innych problemów – np.: konfliktu z sąsiadami czy sprawy cywilnej. Przykładowo, jeśli wyrządzimy szkodę samochodem bez OC innej osobie, to musimy się liczyć się z koniecznością jej pokrycia w całości z własnej kieszeni.
Budowa drogi wewnętrznej
Skoro na drodze wewnętrznej nie obowiązuje część zasad ruchu drogowego, to czy jej budowa (albo budowa zjazdu z drogi wewnętrznej) została obwarowana przepisami? Tak! Droga wewnętrzna prywatna może powstać dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu, że utwardzenie drogi i położenie na niej nawierzchni, wymaga zawsze przeprowadzenia prac budowlanych. Niezależnie więc czy jest to droga dojazdowa do działki rekreacyjnej, budowlanej, czy sklepu, inwestycja musi zostać zgłoszona.
Jednak, o ile nie ma szczegółowych regulacji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tylko od właściciela terenu zależy jaki typ nawierzchni znajdzie się na drodze dojazdowej. Budowa będzie tańsza i przebiegnie znacznie szybciej, jeśli zamiast klasycznych betonowych płyt drogowych czy kostki wykorzystane zostaną np. płyty drogowe z tworzywa. Są one niewielkie i lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Wato podkreślić, że tworzywo wykorzystane do przygotowania płyt drogowych jest nieszkodliwe dla środowiska oraz wód gruntowych.
Droga wewnętrzna – prawo budowlane
O czym jeszcze warto wiedzieć, kiedy planowana jest budowa drogi wewnętrznej? Przepisy prawa budowlanego jasno precyzują, że budowa taka (w tym utwardzenie drogi) nie może ingerować zbyt mocno w układ terenu. Nie wolno więc np. naruszać stosunków wodnych. Jeśli przeprowadzona przez urzędników analiza skutków podjętej inwestycji wykaże, że może dojść do takiego naruszenia, nie otrzymasz pozwolenia na budowę drogi.
Przed budową drogi wewnętrznej warto również dokładnie sprawdzić, jak w dokumentach określone zostało przeznaczenie działki. Inne warunki zabudowy drogi wewnętrznej obowiązują, gdy powstaje ona na działce budowlanej, a inne – gdy planujesz zabudowę działki rolnej.
Budowa drogi na prywatnym terenie wydaje się w pierwszej chwili sprawą banalnie prostą. Jednak zanim przystąpisz do prac, dokładnie sprawdź, co to jest droga wewnętrzna. Dobrze również od razu gruntownie przemyśleć wybór rodzaju nawierzchni. Nowoczesne rozwiązania, takie jak płyty drogowe Roadsystem, okazują się jednym z lepszych pomysłów. Nie tylko pozwalają łatwo i szybko przeprowadzić prace budowlane – a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze. Systemy płyt drogowych są również bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych i duże obciążenia – stworzona z nich droga posłuży Ci więc przez długie lata!