240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
72 osoby online

Jaki styrodur na fundamenty i dlaczego nie styropian?


Jednym z częściej wybieranych do izolacji fundamentów materiałów jest styrodur i chociaż jest jeszcze nieco mniej popularny od styropianu, to jest polecany przez wielu fachowców. Dlaczego? Bo ma o wiele lepsze właściwości od styropianu, a tym samym gwarantuje uzyskanie lepszych parametrów izolacyjnych niż on. Tylko jaki styrodur na fundamenty wybrać? Odkrywamy przed Tobą tajemnice ocieplania fundamentów tym materiałem.




Czym jest styrodur

Planujesz kupić styrodur? Zrób to tutaj. Dlaczego warto? Styrodur to polistyren ekstrudowany, używany jako materiał budowlany do ocieplania ścian fundamentowych, konstrukcyjnych i innych powierzchni w budynkach. Jego właściwości czynią go niezwykle odpornym na działanie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak niskie temperatury, a ponadto wykazuje dobre parametry izolacji przeciwwilgociowej. Chociaż często mylony jest ze styropianem, to wyróżniają go wyraźnie lepsze właściwości, takie chociażby jak współczynnik przenikania ciepła, który wynosi aż 0,035 do 0,045 Wat/metr.

Styrodur jest także twardszy niż styropian EPS i zdecydowanie mniej nasiąkliwy (os ≤ 0,30 do ≤ 0,70), dlatego zaleca się go do stosowania w izolacji fundamentów na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych. Z uwagi na te właściwości jest chętnie wybierany także do izolacji parkingów wielopoziomowych, garaży czy piwnic. Ponadto jest wysoce odporny na ściskanie i znosi duże obciążenia od 200 do 700 kPa. Styrodur o niższej nośności stosuje się zwykle na ściany budynków, zaś ten o wyższej na ściany fundamentów i dachy. Jeśli ktoś spyta, czy to wszystko, czyni go lepszym materiałem od styropianu, to odpowiedź brzmi „zdecydowanie TAK”.

Izolacja fundamentów — Jaki styrodur na fundamenty

Styrodur dostępny jest w różnych grubościach. Jednak z uwagi na swoje świetne właściwości izolacyjne, nie potrzeba stosowania grubego styroduru na fundamenty. Do ocieplania ściany fundamentu najczęściej używa się płyt styroduru o grubości 15 cm, ale co z płytą fundamentową? Izolacja termiczna tego rodzaju fundamentu musi być szczególnie dobra.

Jaki styrodur pod płytę fundamentową?

Płytę fundamentową stosuje się na gruntach o słabej nośności, często o wysokim poziomie wód gruntowych i aby zapobiec przenikaniu wilgoci i zlikwidować mostki cieplne należy ułożyć pod nią warstwę płyt z polistyrenu ekstrudowanego. Styrodur XPS doskonale przenosi obciążenia budynku i jest mniej podatny na odkształcanie niż polistyren ekspandowany EPS czy inaczej mówiąc styropian EPS. Dlatego płyty XPS to materiał, który o wiele lepiej sprawdza się pod fundament w postaci płyty. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła pozwala skutecznie ocieplić fundamenty, a niska nasiąkliwość kłaść go na wilgotnym gruncie. Tylko jak to zrobić? Jak wykonać ocieplenie fundamentów styrodurem?

Jak układać polistyren ekstrudowany XPS

Przy ocieplaniu fundamentów w postaci płyty, styrodur układasz zarówno pod jej powierzchnię, jak i na brzegi, tworząc opaskę, która początkowo jest szalunkiem do wylania betonu. Zanim jednak ułożysz płyty styroduru na powierzchnię, musisz ją odpowiednio przygotować. Przed wylaniem płyty należy usunąć warstwę humusu, wykonać podsypkę żwirową i wypoziomować, dopiero na niej układasz płyty. Dobrym sposobem jest układanie ich na zakładkę i łączenie pióra i wpustu za pomocą kleju. Tak ułożone płyty pozwolą wyeliminować ewentualne mostki termiczne i zapewnią skuteczną izolację fundamentów.

W przypadku tradycyjnych fundamentów, płyty polistyrenu ekstrudowanego XPS układasz jedynie od strony zewnętrznej, robiąc to również na zakładkę, budujesz bardzo efektywną izolację. Jednak to nie wszystko, co musisz wiedzieć o układaniu płyt polistyrenowych na ocieplenie ścian fundamentowych.

Jak kleić styrodur?

Aby wykonać prawidłowy montaż warstwy izolacyjnej z użyciem płyt ekstrudowanych, stosuj się do poniższych rad:

1. Jeżeli wybrałeś płyty z piórem i wpustem, to kleisz je sobą, nakładając warstwę kleju właśnie na ich krawędzie.

2. Jednak jeśli wybrałeś płyty o równych krawędziach, to musisz je najpierw pociąć, jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy układasz styrodur pod płytą fundamentową.

3. Czym ciąć styrodur? Najlepiej z tym zadaniem poradzi sobie piła płatnica. Aby wykonać układanie styroduru o gładkich krawędziach na zakładkę z klejeniem, ścinaj krawędzie pod skosem i układaj naprzemiennie.

4. Czym kleić styrodur? Do klejenia styroduru stosuj klej bitumiczny lub poliuretanowy, przeznaczony do klejenia styropianu. Rób to najlepiej przy użyciu specjalnego pistoletu do nanoszenia kleju, dzięki czemu zapobiegniesz nadmiernemu brudzeniu.

Wysoka jakość ocieplenia fundamentów

Wśród wielu zalet z ocieplania powierzchni fundamentowych styrodurem warto powtórzyć jego dobry współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki któremu eliminujesz jego straty i dopuszczasz ciepło z zewnątrz. Płyty tego materiału o obniżonej nasiąkliwości i wysokiej odporności na ściskanie są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie jego cechy sprawiają, że jest coraz chętniej wykorzystywany do budowy domu.


artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.