240 tys. użytkowników
681285 zdjęć, 908213 komentarzy
233 osoby online

Kompostownik z palet w Twoim ogrodzie!


W ciągu całego roku na działce zbieramy bardzo dużo odpadków roślinnych. Z powodzeniem możemy je przeznaczyć i wykorzystać jako kompost. W ten sposób unikniemy konieczności wyrzucania lub co gorsze palenia odpadków, wystarczy zrobić kompostownik. Dodatkowo zyskamy bardzo cenny nawóz, który wzbogaci i użyźni naszą glebę. Kompost jest bogaty w materię organiczną. Jest zdecydowanie najtańszym i ekologicznym materiałem do użyźniania gleby. Aby móc samodzielnie go pozyskiwać warto wybudować kompostownik z palet, który ułatwi cały proces. O tym, jak wygląda budowa kompostownika z drewnianych palet, w jaki sposób prawidłowo dokładać kolejne warstwy kompostu i jak najlepiej go stosować, dowiecie się czytając nasz poradnik.Kompostownik z palet. Estetyka, porządek i zabezpieczenie przed wiatrem. 

Wielu właścicieli ogrodów i domów posiada odpady organiczne pochodzące z grządek warzywnych, czy prac ogrodowych. Resztki roślinne z powodzeniem można wykorzystać ponownie w postaci kompostu. Wystarczy zrobić kompostownik z palet lub z tworzywa sztucznego. Drewniane palety, dostępne niemal wszędzie, będą wygodne i łatwe do przerobienia. Samodzielne wykonanie kompostownika będzie korzystne z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na przepisy prawne, które wyraźnie wymagają tego, aby segregować odpady organiczne w przygotowanym wcześniej miejscu. Po drugie, jeśli mamy możliwość wykonać kompostownik samodzielnie, możemy do tego zaangażować całą rodzinę i spędzić czas wspólnie. Po trzecie kompost, który z biegiem czasu uzyskamy, będzie cennym nawozem, który ponownie wykorzystamy w naszym ogrodzie. Zaletą kompostowania jest również niezależność. Nie musimy kupować pojemników na zielone odpady, a tym samym pilnować terminów ich wywozu. Możemy wykonać go niemal ze wszystkiego. Świetnie sprawdzą się stare palety i kawałki drewna, które nikomu nie są potrzebne. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

DIY, czyli jak zrobić swój pierwszy kompostownik z palet

Największą popularnością cieszą się kompostowniki wykonane samodzielnie z palet. Jak zrobić kompostownik z wykorzystaniem takich materiałów, aby praca poszła szybko i sprawnie? Przede wszystkim musimy zgromadzić cztery palety. Trzy z nich wykorzystamy w całości, a czwartą będziemy musieli przeciąć w dolnej części, na około 1/3 wysokości. Swoje działania rozpoczynamy od ustawienia palet. Kąt prosty jest tutaj obowiązkowy. W przeciwnym razie konstrukcja nie będzie stabilnie i prosto stała. Palety najlepiej ustawić gładkimi powierzchniami do środka, tak aby wszelkie prace można było wykonywać komfortowo. Kolejny etap prac to montaż. Jeśli posiadamy wkrętarkę i wkręty do drewna, to warto mieć je pod ręką. Boczne elementy przybijamy do tylnego elementu. Do tego zadania możemy użyć również klasycznych gwoździ i młotka. Każdy sposób wykonania będzie dobry.

Przedostatni etap to montaż przedniej ścianki. Boki przybijamy w taki sposób, aby krótsza, odcięta część, była wyjmowana. To dość istotne, aby móc w łatwy sposób opróżniać przetworzoną zawartość kompostownika. Ostatni etap, to wykonanie pokrywy. Przystępujemy do niego tylko wtedy, jeśli uznamy posiadanie pokrywy jako niezbędne. Z pewnością przyda się w przypadku ulewnych deszczy, które mogą sprawić, że kompost zacznie gnić. Jeśli kompostownik znajduje się w widocznym miejscu, to również warto go przykryć, głównie ze względów estetycznych. Pokrywę możemy wykonać z wielu tworzyw. Świetnie sprawdzą się do tego celu deski. Należy je dopasować wymiarem do zbudowanego kompostownika. To dość istotne, bowiem źle dobrana pokrywa, nie będzie zabezpieczała zawartości kompostownika. Deski odpowiednio przycinamy na wymiar, układamy blisko siebie i przybijamy na dwóch lub trzech listewkach. Tak stworzona zwarta powierzchnia będzie spełniała swoją funkcję.

Prawidłowe kompostowanie

Kiedy postawimy swój pierwszy kompostownik z palet możemy rozpocząć kompostowanie. Czynność z pozoru prosta, ale nietrudno o pomyłki. Zanim zaczniemy działać i produkować własny kompost, warto poznać najczęściej popełniane błędy. Przede wszystkim podczas kompostowania obowiązuje zasada zdrowego rozsądku. Jeśli nasze rośliny były nawet minimalnie porażone przez choroby, nie powinny lądować w kompostowniku. Dodawanie do pryzmy resztek chorych roślin może negatywnie wpłynąć na jakość kompostu i zagrozić innym roślinom w kolejnych latach. Tworząc kompost powinniśmy być cierpliwi. To naturalny proces, który musi trwać. Nie powinniśmy do naszego kompostu dodawać związków wapnia, które z pozoru przyspieszają rozkład substancji organicznej, ale jednocześnie pozbawiają ją azotu, a więc bardzo potrzebnej substancji. Kolejny często popełniany błąd to umieszczanie kompostu w zbiornikach betonowych lub dołach. Tak magazynowany kompost nie będzie miał swobodnego dostępu do powietrza. Problemem może także okazać się niedostateczne rozdrabnianie materiału, który dodajemy do kompostu. Zbyt grube warstwy również będą ograniczały dostęp powietrza. Unikanie tych błędów sprawi, że nasz wartościowy kompost nie będzie wydzielał nieprzyjemnych zapachów.

artykuł partnera
Błyskawicznie rosnące ceny węgla, a także świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem kotła gazowego. W jaki sposób dobrać jego moc do domu?
więcej
artykuł partnera
Gniazda internetowe to nowoczesne i powszechnie stosowane rozwiązania, które znalazły miłośników zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i firmach oraz biurach. Są wyjątkowo różnorodne, zarówno pod względem zastosowań, jak i budowy, wykonania czy nawet kolorystyki.
więcej
artykuł partnera
Sercem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Wymagamy od niego kilku rzeczy, ale przede wszystkim tego, żebyśmy mogli się na nim dobrze wyspać i każdego ranka budzić w pełni sił. Jak się jednak okazuje – wybór odpowiedniego materaca nie jest zadaniem aż tak prostym, jak mogłoby się wydawać.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.