240 tys. użytkowników
681285 zdjęć, 908213 komentarzy
229 osób online

5 zasad skutecznego oddymiania

Dym – czyli produkt spalania, którego ośrodkiem jest rozpraszający się gaz. Jest o zawiesina bardzo drobnych cząstek stałych, które powstają na skutek m.in. pożaru w danym lokalu. Dym jest nierzadko bardziej szkodliwy i niebezpieczny niż bezpośredni kontakt z ogniem. Przebywanie w jego towarzystwie może doprowadzić do urazów cieplnych, podrażnienia płuc (wywołane tlenkiem węgla) oraz zatrucia związkami chemicznymi, takimi jak np. fosgen.


Z tego też względu niezwykle ważne jest, aby montować w swoich wnętrzach systemy skutecznego oddymiania – przestrzegając przy tym 5., poniższych zasad.


Bezpieczeństwo pożarowe – czyli?

Zanim jednak przejdziemy do pięciu zasad, przypomnijmy czym jest bezpieczeństwo pożarowe, które powiązane jest z systemami oddymiania. W ogólnym ujęciu – bezpieczeństwo rozumiane jest jako zapewnienie budynkom odpowiednich warunków środowiskowych, w momencie występowania pożaru [1]. Mowa tu głównie o odpowiedniej, sprawnej ewakuacji mieszkańców/personelu, jak i umożliwianiu akcji ratowniczo-gaśniczej.

Stwórz projekt

Podstawą skutecznego i efektywnego oddymiania jest projekt, który spełni wymagania danego lokalu. Ostatecznie powinien on być dostosowany do wielkości wnętrza, jest zastosowania, formy i z uwzględnieniem innych, przynależnych lokali. Warto więc dostosować go do m.in. kubatury, strefy klimatycznej (czyli czynników zewnętrznych), nachylenia dachu i specyfiki pomieszczenia. Nieco inne rozwiązanie sprawdzi się bowiem w małej klatce schodowej, a inne w wielokondygnacyjnym budynku z kilkoma, odrębnymi strefami.

Zaufany producent

Na systemie oddymiania nie ma co oszczędzać – w końcu w grę wchodzi Twoje bezpieczeństwo i komfort. Nie szukaj więc dróg na skróty i tanich materiałów – tu liczy się jakość każdego komponentu. Dlatego też zarówno czujki dymu, jak i centrala oddymiania czy okna i klapy z siłownikami powinny spełniać najwyższe wymagania jakościowe. Tylko zaufany producent da ci gwarancję niezawodności – wartości niezbędnej, gdy chodzi o zabezpieczenie pracowników i całej kondygnacji. Upewnij się więc, że kompatybilne urządzenia posiadają wymagane certyfikaty i świadectwa CNBOP. Wybierz także firmę, która ma doświadczenie w montażu danych systemów – np. D+H (https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-oddymiania.html)

Konserwacja

Systemy i urządzenia wymagają stałego przeglądu i analizy, dzięki której możliwe jest wyłapanie usterek, które mogą mieć kluczowe znaczenie w sytuacji alarmowej. Dlatego też konserwacja powinna odbywać się w sposób regularny, okresowo, w stałych odstępach czasu. Rekomenduje się, aby odbywać je nawet do 2 razy w roku – w zależności od zastosowanego sprzętu. Upewnij się również, że firma, która odpowiada za instalację ppoż. ma doświadczenie, posiada autoryzacje od producenta i może pochwalić się znajomością danych urządzeń. Dowiedz się więcej jeśli chodzi o przegląd systemów oddymiania - https://www.dhpolska.pl/baza-wiedzy/przeglad-i-serwis-systemu-oddymiania-w-budynku-jak-czesto.html 

Protokół

Konserwacja powinna mieć udokumentowany status, który wyraża się za pomocą tzw. protokołów. To w nich umieszcza się min.: informacje o urządzeniach, czynnościach, które przeprowadzono, zleceniach i niezbędnych naprawach (wraz z obowiązującymi terminami). Raport tego typu może być kluczowy w przypadku pożaru, gdy zarządca będzie musiał wykazać, że system był utrzymany w dobrym stanie i że dopilnowano wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

Upewnij się, że protokół prowadzony jest w sposób skrupulatny, posiada pieczątki oraz jasne potwierdzenie sprawności funkcjonującego systemu.

Okna CE

Przepisy bardzo jasno odnoszą się do poszczególnych komponentów, które muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Wśród nich wymienia się okna z napędem przeznaczonym do oddymiania (tzw. okna odmieniające), które muszą być zgodne z normą PN-EN 12101-2. Dodatkowo, okna te powinny być oznakowane symbolem CE, który odnosi się do m.in. norm, jakie powinna spełniać powierzchnia oddymiania. Tylko certyfikowane elementy systemów oddymiania dają nam gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności w przypadku alarmu pożarowego!

 

Bibliografia

[1] Węgrzyński, W. (2013). Przepływ dymu i ciepła w wielkokubaturowym obiekcie budowlanym w warunkach pożaru. Budownictwo i Architektura, 12(2).

 


artykuł partnera
Błyskawicznie rosnące ceny węgla, a także świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem kotła gazowego. W jaki sposób dobrać jego moc do domu?
więcej
artykuł partnera
Gniazda internetowe to nowoczesne i powszechnie stosowane rozwiązania, które znalazły miłośników zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i firmach oraz biurach. Są wyjątkowo różnorodne, zarówno pod względem zastosowań, jak i budowy, wykonania czy nawet kolorystyki.
więcej
artykuł partnera
Sercem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Wymagamy od niego kilku rzeczy, ale przede wszystkim tego, żebyśmy mogli się na nim dobrze wyspać i każdego ranka budzić w pełni sił. Jak się jednak okazuje – wybór odpowiedniego materaca nie jest zadaniem aż tak prostym, jak mogłoby się wydawać.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.