240 tys. użytkowników
681819 zdjęć, 903256 komentarzy
53 osoby online

5 zasad skutecznego oddymiania

Dym – czyli produkt spalania, którego ośrodkiem jest rozpraszający się gaz. Jest o zawiesina bardzo drobnych cząstek stałych, które powstają na skutek m.in. pożaru w danym lokalu. Dym jest nierzadko bardziej szkodliwy i niebezpieczny niż bezpośredni kontakt z ogniem. Przebywanie w jego towarzystwie może doprowadzić do urazów cieplnych, podrażnienia płuc (wywołane tlenkiem węgla) oraz zatrucia związkami chemicznymi, takimi jak np. fosgen.


Z tego też względu niezwykle ważne jest, aby montować w swoich wnętrzach systemy skutecznego oddymiania – przestrzegając przy tym 5., poniższych zasad.


Bezpieczeństwo pożarowe – czyli?

Zanim jednak przejdziemy do pięciu zasad, przypomnijmy czym jest bezpieczeństwo pożarowe, które powiązane jest z systemami oddymiania. W ogólnym ujęciu – bezpieczeństwo rozumiane jest jako zapewnienie budynkom odpowiednich warunków środowiskowych, w momencie występowania pożaru [1]. Mowa tu głównie o odpowiedniej, sprawnej ewakuacji mieszkańców/personelu, jak i umożliwianiu akcji ratowniczo-gaśniczej.

Stwórz projekt

Podstawą skutecznego i efektywnego oddymiania jest projekt, który spełni wymagania danego lokalu. Ostatecznie powinien on być dostosowany do wielkości wnętrza, jest zastosowania, formy i z uwzględnieniem innych, przynależnych lokali. Warto więc dostosować go do m.in. kubatury, strefy klimatycznej (czyli czynników zewnętrznych), nachylenia dachu i specyfiki pomieszczenia. Nieco inne rozwiązanie sprawdzi się bowiem w małej klatce schodowej, a inne w wielokondygnacyjnym budynku z kilkoma, odrębnymi strefami.

Zaufany producent

Na systemie oddymiania nie ma co oszczędzać – w końcu w grę wchodzi Twoje bezpieczeństwo i komfort. Nie szukaj więc dróg na skróty i tanich materiałów – tu liczy się jakość każdego komponentu. Dlatego też zarówno czujki dymu, jak i centrala oddymiania czy okna i klapy z siłownikami powinny spełniać najwyższe wymagania jakościowe. Tylko zaufany producent da ci gwarancję niezawodności – wartości niezbędnej, gdy chodzi o zabezpieczenie pracowników i całej kondygnacji. Upewnij się więc, że kompatybilne urządzenia posiadają wymagane certyfikaty i świadectwa CNBOP. Wybierz także firmę, która ma doświadczenie w montażu danych systemów – np. D+H (https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-oddymiania.html)

Konserwacja

Systemy i urządzenia wymagają stałego przeglądu i analizy, dzięki której możliwe jest wyłapanie usterek, które mogą mieć kluczowe znaczenie w sytuacji alarmowej. Dlatego też konserwacja powinna odbywać się w sposób regularny, okresowo, w stałych odstępach czasu. Rekomenduje się, aby odbywać je nawet do 2 razy w roku – w zależności od zastosowanego sprzętu. Upewnij się również, że firma, która odpowiada za instalację ppoż. ma doświadczenie, posiada autoryzacje od producenta i może pochwalić się znajomością danych urządzeń. Dowiedz się więcej jeśli chodzi o przegląd systemów oddymiania - https://www.dhpolska.pl/baza-wiedzy/przeglad-i-serwis-systemu-oddymiania-w-budynku-jak-czesto.html 

Protokół

Konserwacja powinna mieć udokumentowany status, który wyraża się za pomocą tzw. protokołów. To w nich umieszcza się min.: informacje o urządzeniach, czynnościach, które przeprowadzono, zleceniach i niezbędnych naprawach (wraz z obowiązującymi terminami). Raport tego typu może być kluczowy w przypadku pożaru, gdy zarządca będzie musiał wykazać, że system był utrzymany w dobrym stanie i że dopilnowano wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

Upewnij się, że protokół prowadzony jest w sposób skrupulatny, posiada pieczątki oraz jasne potwierdzenie sprawności funkcjonującego systemu.

Okna CE

Przepisy bardzo jasno odnoszą się do poszczególnych komponentów, które muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Wśród nich wymienia się okna z napędem przeznaczonym do oddymiania (tzw. okna odmieniające), które muszą być zgodne z normą PN-EN 12101-2. Dodatkowo, okna te powinny być oznakowane symbolem CE, który odnosi się do m.in. norm, jakie powinna spełniać powierzchnia oddymiania. Tylko certyfikowane elementy systemów oddymiania dają nam gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności w przypadku alarmu pożarowego!

 

Bibliografia

[1] Węgrzyński, W. (2013). Przepływ dymu i ciepła w wielkokubaturowym obiekcie budowlanym w warunkach pożaru. Budownictwo i Architektura, 12(2).

 


artykuł partnera
Nie musisz od razu zatrudniać fachowca, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele zadań wykończeniowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie – wystarczy trochę czasu, podstawowe narzędzia i dobre przygotowanie. Zobacz, co możesz zrobić własnymi rękami!
więcej
artykuł partnera
Wynajem sprzętu stał się popularnym rozwiązaniem w wielu obszarach rynkowych, w tym w branży budowlanej, eventowej czy informatycznej. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, wynajem sprzętu oferuje elastyczność i oszczędność, co czyni go atrakcyjnym wyborem.
więcej
artykuł partnera
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku – nie tylko chroni przed kapryśną pogodą, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność budynków staje się w Polsce standardem – przepisy prawne w ostatnich latach znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych obiektów. Dotyczy to zarówno przepisów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Materace piankowe oferują szereg korzyści, które znacząco poprawiają jakość odpoczynku. Tego rodzaju modele są wykonane z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na odkształcenia i zachowuje swój unikalny kształt przez wiele lat.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.