240 tys. użytkowników
681285 zdjęć, 908213 komentarzy
227 osób online

Jakie ciśnienie jest wytwarzane podczas procesu cięcia wodą?


Obróbka najtwardszych materiałów, takich jak kamień czy metal, nie należy do prostych zadań. Niezbędne jest stosowanie specjalistycznych technologii, takich jak cięcie wodą. Mowa o cięciu możliwym dzięki zastosowaniu wody pod ciśnieniem. Jak wysokie jest ciśnienie? Co jeszcze warto wiedzieć o cięciu strumieniem wody?Cięcie wodą – na czym polega?

Jeśli chodzi o cięcie wodą, to jakie ciśnienie zostanie ustawione to jeden z najważniejszych parametrów. Jednak zanim omówimy tę kwestię nieco dokładniej, powinniśmy wyjaśnić, na czym polega cięcie wodą. Nie dla każdego jest to bowiem oczywiste.

Z czysto praktycznego punktu widzenia, nie jest to zabieg zbyt skomplikowany. Otóż cięcie wodą to proces obróbki materiałów, polegający na emisji strumienia wody pod ciśnieniem. Stąd też często mówi się o cięciu strumieniem wody. Zadanie to realizuje się z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Jest to proces, który umożliwia zastosowanie ścierniwa. W takim przypadku do wody dodaje się materiały tnące. Dzięki temu rosną możliwości urządzenia w zakresie szybkości przecinania i materiałów, które jest w stanie przeciąć.


Cięcie wodą – jakie ciśnienie wytwarza maszyna?

Sprzęt służący do cięcia wody to złożone urządzenie. Jednym z jego kluczowych elementów jest sprężarka. To dzięki niej dochodzi do zwiększenia ciśnienia wody. W tym przypadku sprężarki to specjalistyczne pompy. Kiedy woda ma już odpowiednie ciśnienie, zostaje przetransportowana do głowicy. Kolejny etap to emisja wody w stronę poddawanego obróbce materiału. W wielu przypadkach przed wypuszczeniem wody z urządzenia jest do niej dodawane ścierniwo.

Na etapie sprężania wody powstaje energia potencjalna. Jednak aby doszło do przecięcia materiału, niezbędna jest energia kinetyczna. Powstaje ona w momencie kontaktu wody z materiałem. Dzisiaj możliwe do przeprowadzenia są takie zabiegi, jak cięcie szkła wodą, czy cięcie wodą płytek i innych, jeszcze twardszych materiałów. Aby to było możliwe, woda musi przyjmować bardzo wysokie ciśnienie. Średni zakres ciśnienia wykorzystywanego do cięcia wodą to 2000 do 6000 barów.


Cięcie wodą – jakie znaczenie ma konkretna wartość ciśnienia?

Wskazaliśmy przedział wartości, jakie może przyjmować ciśnienie wody wykorzystywane do cięcia. Jednak jakie znaczenie ma konkretny wybór? Przede wszystkim wpływa on na efektywność cięcia. W przypadku najtwardszych materiałów niezbędne jest zwiększenie ciśnienia, aby przecięcie było w ogóle możliwe. Kolejna sprawa to przyspieszenie procesu. Im wyższe ciśnienie, tym szybsza obróbka. Ponadto cięcie wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem pozwala stosować nieco mniej ścierniwa. Tym samym jest to pewna oszczędność.


Dlaczego cięcie wodą to dobry wybór?

Zastanawiasz się, czy cięcie płytek wodą, bądź cięcie wodą szkła lub metalu to dobry pomysł? Warto wybrać tę metodę, czy może lepiej poszukać innego sposobu obróbki? Naszym zdaniem sprawa jest oczywista. Obecnie w wielu przypadkach absolutnie najlepszy wybór to cięcie wodą.

Przede wszystkim cięcie strumieniem wody jest po prostu skuteczne. Pozwala przeciąć niemal każdy materiał. Elementy poddawane obróbce mogą być małe lub duże. Dokładność cięcia jest bardzo wysoka, nawet jeśli zabieg przeprowadza się pod dużym skosem. Ponadto proces trwa szybko i jest relatywnie prosty do przeprowadzenia. Co bardzo ważne, podczas cięcia wodą nie wytwarza się żadnych szkodliwych gazów.

Jak widać, cięcie wodą to zabieg, który wyróżnia się wieloma zaletami. Kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów jest jednak posiadanie profesjonalnego sprzętu. Dobrze też, aby obsługiwał go specjalista, który wie, jakie ciśnienie cięcia wodą będzie w danej sytuacji optymalne.

artykuł partnera
Błyskawicznie rosnące ceny węgla, a także świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem kotła gazowego. W jaki sposób dobrać jego moc do domu?
więcej
artykuł partnera
Gniazda internetowe to nowoczesne i powszechnie stosowane rozwiązania, które znalazły miłośników zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i firmach oraz biurach. Są wyjątkowo różnorodne, zarówno pod względem zastosowań, jak i budowy, wykonania czy nawet kolorystyki.
więcej
artykuł partnera
Sercem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Wymagamy od niego kilku rzeczy, ale przede wszystkim tego, żebyśmy mogli się na nim dobrze wyspać i każdego ranka budzić w pełni sił. Jak się jednak okazuje – wybór odpowiedniego materaca nie jest zadaniem aż tak prostym, jak mogłoby się wydawać.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.