240 tys. użytkowników
680278 zdjęć, 903874 komentarzy
153 osoby online

Jak wybrać materac? To ważniejsze, niż myślisz!


Sercem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Wymagamy od niego kilku rzeczy, ale przede wszystkim tego, żebyśmy mogli się na nim dobrze wyspać i każdego ranka budzić w pełni sił. Jak się jednak okazuje – wybór odpowiedniego materaca nie jest zadaniem aż tak prostym, jak mogłoby się wydawać. Jak zatem zyskać pewność, że postawimy na ten właściwy? I dlaczego to aż tak istotne?
Właściwy materac – czyli jaki?

Oczywiście odpowiedź na tak sformułowane pytanie wydaje się oczywista: materac musi być przede wszystkim wygodny! Na wygodę użytkowania wpływa jednak wiele czynników. Materac powinien być bowiem dostosowany zarówno do naszej wagi czy wzrostu, jak i do łóżka do sypialni. Duże znaczenie mają też nasze nawyki związane z pozycją, w której śpimy oraz to, czy spędzamy noce sami, czy też z druga osobą. To nadal nie wszystko! Kupując nowy materac, powinniśmy wziąć pod uwagę także nasz wiek czy stan zdrowia – dotyczy to zarówno zdrowia kręgosłupa, jak i potencjalnych alergii. Przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym parametrom materacy.

Grubość i twardość materaca

Grubość materacy dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych może wahać się od dziesięciu do nawet dwudziestu centymetrów. Te najcieńsze stanowią wybór optymalny dla dzieci i młodzieży. Standardowe kilkanaście centymetrów powinno zapewnić komfort leżenia osobom dorosłym o standardowej wadze, osoby starsze, cięższe lub cierpiące na dolegliwości kręgosłupa powinny zaś wybierać materace najgrubsze.

Równie istotna co grubość materaca jest jego twardość. Materace opisywane jako H2 traktowane są jako odpowiednie dla osób ważących mniej niż 80 kg, H3 – dla osób do 100 kg, użytkownicy ciężsi powinni zaś decydować się na materace H4. Co więcej, pod uwagę warto wziąć też nasz wzrost – inaczej 80 kg rozkłada się na powierzchni materaca, gdy ktoś mierzy 170 cm, a inaczej, gdy jego wzrost przekracza 190 cm.

Rodzaj materaca i jego pokrowca

Konstrukcja materaca i rodzaj wykorzystanych do jego produkcji surowców ma oczywiście olbrzymie znaczenie dla stopnia jego twardości, lecz nie tylko dla niego. Elastyczne materace piankowe są np. powszechnie uważane za bardziej wytrzymałe od sprężynowych i zdecydowanie mniej podatne na odkształcenia.

Jeśli natomiast mowa o pokrowcach, powinny zainteresować nas zwłaszcza trzy kwestie. Łatwość zdejmowania, możliwość bezproblemowego prania oraz właściwości materiału, z którego powstał. Zwłaszcza to, czy wykazuje on działanie antyalergiczne i przeciwbakteryjne. Możemy również zastanowić się, czy zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza (sprzyjają jej włókna naturalne) oraz ochronę przed zabrudzeniami (np. dzięki membranie z tworzyw sztucznych). Jeśli natomiast zależy nam na pokrowcu zapewniającym wysoki komfort cieplny, warto zwrócić uwagę na dodatek wełny.

Konstrukcja stelaża

Na jakość wypoczynku wpływa w końcu nie tylko materac, lecz również stelaż do łóżka. Spełnia on wiele istotnych funkcji – nie tylko zapobiega przemieszczaniu się i odkształcaniu materaca, lecz także wpływa na jego żywotność i ułatwia przepływ powietrza. Istnieje kilka różnych rodzajów stelaży – elastyczne, ruchome (jak zwijany szczebelkowy) i nieruchome (jak np. metalowe ramy łóżka). Co więcej, stelaże mogą być dostosowywane do materaca ręcznie lub automatycznie.

Jeden materac… czy dwa?

Kwestia ta z pozoru wydaje się oczywista – do łóżka dwuosobowego powinniśmy kupić materac dwuosobowy, do jednoosobowego – przeznaczony dla jednego użytkownika. Co jednak w sytuacji, gdy partnerzy bardzo różnią się od siebie pod względem gabarytów, a zwłaszcza – pod względem wagi? W takim przypadku korzystnym rozwiązaniem może okazać się zakup do łoża małżeńskiego dwóch materacy spełniających indywidualne wymagania każdego z partnerów, dotyczące m.in. stopnia twardości czy elastyczności. Uwaga – decydując się dwa materace do jednego łóżka, powinniśmy upewnić się, że są tej samej wysokości!

Wierzymy, że dzięki naszym poradom w pełni zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniego materaca i wiesz już, jak dokonać właściwego wyboru w oparciu o swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Przy okazji sprawdź, jakie akcesoria do materacy mogą okazać się przydatne w Twojej sypialni!

autor: Antonioguillem

artykuł partnera
Olej opałowy to wydajne i łatwo dostępne paliwo grzewcze, chętnie wybierane zwłaszcza w przypadku, gdy w pobliżu budynku brakuje infrastruktury zaopatrującej w gaz. Decydując się na ogrzewanie olejowe ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.