Bezpieczne i efektywne instalacje elektryczne na placu budowy
Bezpieczne i efektywne instalacje elektryczne na placu budowy
Zaraz po opuszczeniu terenu pod planowaną inwestycję przez geodetę, kolejnym fachowcem, którego obecność jest niezbędna przed uruchomieniem robót, jest elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Warunki budowy określane są jako trudne środowisko pracy, przede wszystkim z uwagi na konieczność prowadzenia frontu robót na zewnątrz, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Niska temperatura powietrza, opady deszczu czy śniegu albo ekstremalne upały – to okoliczności, które mają wpływ nie tylko na wydajność pracy ludzkiej, ale także instalacji elektrycznej zasilającej plac budowy. Właściwe rozplanowanie instalacji elektrycznej oraz dobór poszczególnych jej elementów, to gwarancja efektywności i ciągłości prowadzonych robót oraz bezpieczeństwa dla osób przebywających na terenie budowy.
Doprowadzenie zasilania elektrycznego na terenie budowy
Żaden plac budowy nie może obejść się bez zasilania prądem. Sprawna instalacja elektryczna umożliwia korzystanie z różnych maszyn budowlanych, urządzeń grzejnych, elektronarzędzi czy oświetlenia. Sercem każdej elektrycznej instalacji budowlanej, jest rozdzielnica zasilająca, czyli popularna „erbetka”. Przy kompletowaniu elementów do budowy sieci zasilającej, należy uwzględnić jej tymczasowy charakter, mobilność oraz parametry umożliwiające obsługę różnych specjalistycznych sprzętów. Poszczególne komponenty instalacji prądowej muszą być dostosowane do specyfiki budowy, a więc m. in. do częstego demontowania oraz transportowania do różnych miejsc/pomieszczeń.
Ważną częścią instalacji elektrycznej na budowie jest odpowiednie oświetlenie. Wybierając składowe systemu oświetleniowego, w tym m. in. oprawy i źródła, konieczne jest uwzględnienie komfortu widzenia, a także bezpieczeństwa osób zaangażowanych w proces budowy. Ze względu na specyficzne warunki pracy, w tym podwyższony stopień wilgotności, należy zaopatrzyć się w oprawy hermetyczne – o odpowiednim stopniu szczelności (IP). Szeroki wybór oświetlenia, w tym również dla potrzeb budowlanych i przemysłowych, oferuje hurtownia elektryczna Preis-Zone. Warto pamiętać, że rozmieszczenie punktów świetlnych, powinno zapewniać doświetlenie dróg komunikacyjnych, w tym ewakuacyjnych, tablic oraz znaków ostrzegawczych.
Bezpieczeństwo elektryczne w trakcie realizacji inwestycji budowlanej
Główną celem zaprojektowania i wykonania instalacji elektrycznej na terenie budowanego czy remontowanego obiektu, jest jej funkcjonalność dla potrzeb prowadzonych prac. Nie należy jednak zapominać o kwestii bezpieczeństwa elektrycznego. Instalacja zasilająca budowę nie może stanowić zagrożenia pożarowego, wybuchowego ani stwarzać ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Dobór konkretnych materiałów oraz elementów ochronnych zintegrowanych z instalacją, powinien zostać dopasowany do typu i mocy odbiorników (maszyn, urządzeń, narzędzi itp.).
Podstawowe elementy instalacji elektrycznej zasilającej plac budowy
Właściwe rozprowadzenie prądu to zadanie dla kompatybilnych rozdzielnic budowlanych, które stanowią kluczowy element instalacji elektrycznej na placu budowy. Wśród „erbetek” wyróżnia się modele stacjonarne oraz wersje przenośne (zestawy ACS). Rozdzielnice ruchome doskonale sprawdzają się podczas sukcesywnego przemieszczania się frontu robót do kolejnych pomieszczeń, np. ekipy obsługującej agregat tynkarski. Wszelkie połączenie pomiędzy zestawami ACS, zasilającymi urządzenia/sprzęty, wykonuje się za pośrednictwem giętkich przewodów miedzianych. Z obudową rozdzielnicy głównej zintegrowane są m. in. gniazdka wtykowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe (ograniczenie 30 mA). Na terenie budowy często można także spotkać przemysłowe przedłużacze bębnowe, umożliwiające podłączenie elektronarzędzi (np. młotowiertarki czy szlifierki).
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu i montażu sieci elektrycznej na budowie?
Istotną sprawą jest też, aby na obszarze prowadzonej budowy lub rozbiórki, w odpowiedni sposób zabezpieczyć rozłożone przewody elektryczne. Transport ciężkiego sprzętu stanowi poważne zagrożenie dla przewodów zasilających, dlatego w granicach drogi przejazdowej, należy je ułożyć w tzw. najeździe kablowym. Wszelkie połączenia kablowe muszą zostać zrealizowane w sposób ograniczający ryzyko powstania naprężenia, które mogłoby doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia przewodu. Konieczne jest również zabezpieczenie dostępu do rozdzielnic osobom postronnym, co najłatwiej osiągnąć przy zastosowaniu obudowy zamykanej na klucz.