240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
494 osoby online

Jak dobrać moc kotła gazowego do domu i zaoszczędzić na ogrzewaniu?


Błyskawicznie rosnące ceny węgla, a także świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem kotła gazowego. W jaki sposób dobrać jego moc do domu? Dlaczego warto kupić kocioł z usługą montażu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.




Dlaczego warto wymienić stary piec na kocioł gazowy?

Jak wspomniano we wstępie za wymianą starego pieca węglowego na nowoczesny kocioł gazowy przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne. Błyskawicznie drożejący węgiel, którego w dodatku może nam tej zimy zabraknąć powoduje, że ogrzewanie domu w ten sposób przestaje mieć sens. Przyczynia się do tego również fakt, że nie tylko stare kotły węglowe, ale również automatyczne kotły na ekogroszek z podajnikiem wymagają określonego poziomu obsługi. Nowoczesne kotły gazowe są natomiast nie tylko tańsze w eksploatacji, ale również bezobsługowe oraz czyste. Ten ostatni aspekt odnosi się zarówno do ilości emitowanych zanieczyszczeń, jak i czystości we wnętrzu kotłowni.

Kocioł gazowy jedno- czy dwufunkcyjny?

Decydując się na zakup kotła gazowego należy dokonać wyboru pomiędzy modelami jedno- oraz dwufunkcyjnymi. Czym się one różnią, skoro oba rozwiązania służą zarówno do CO, jak i CWU? To właśnie sposób ogrzewania wody użytkowej w obu przypadkach znacznie się różni. W przypadku kotłów gazowych jednofunkcyjnych woda użytkowa ogrzewana jest w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym, który wisi obok kotła lub jest ustawiony bezpośrednio pod nim. Znajduje się w nim wężownica, przez którą przepływa gorąca woda z kotła ogrzewając tym samą wodę użytkową znajdującą się w zbiorniku. Procesem tym steruje automatyka kotła, dzięki czemu podgrzewanie włącza się wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne. Inaczej funkcjonują kotły gazowe dwufunkcyjne, w przypadku których woda użytkowa podgrzewana dopiero w momencie odkręcenia kranu, co następuje w sposób przepływowy. Zimna woda przepływa bowiem przez wymiennik, gdzie następuje jej ogrzanie, a następnie trafia do kranu. Tego typu rozwiązania zalecane są do małych mieszkań lub domów, w przypadku których kocioł znajduje się w bliskiej odległości od łazienki i kuchni, ponieważ skraca to czas oczekiwania na ciepłą wodę.

Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?

Najważniejszą kwestią przy doborze kotła gazowego do domu jest odpowiedni dobór jego mocy. Wynika to z faktu, że powinna ona odpowiadać zarówno zapotrzebowaniu budynku na energię, jak i zapotrzebowaniu jego mieszkańców na wodę użytkową. W związku z tym określając niezbędną moc kotła gazowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię domu oraz grubość jakość jego ocieplenia. Warto bowiem mieć świadomość, że zapotrzebowanie na energię budynku energooszczędnego będzie zupełnie inne niż starego, nieocieplonego domu. W związku z tym zapotrzebowanie na energię powinno się wyliczać dla każdego budynku indywidualnie, korzystając przy tym ze wzoru:

powierzchnia budynku (w metrach kwadratowych) x wysokość pomieszczeń (w metrach) x 30 (współczynnik W/m3) / 1000

Otrzymany wynik to zapotrzebowanie budynku na energię, jednak warto uwzględnić w nim również jakość ocieplenia. W przypadku dobrej izolacji termicznej budynku współczynnik W/m3 wynosi około 20, a słaba izolacja powoduje jego wzrost do 30. Co więcej, minimalna moc kotła powinna przewyższać zapotrzebowanie budynku na energię, co sprawi, że dom zostanie odpowiednio dogrzany nawet w najchłodniejsze dni. Bardzo ważna jest również szeroka modulacja mocy, co sprawi, że wydajność kotła będzie dostosowywała się do aktualnego zapotrzebowania (m.in. temperatury na zewnątrz), a co za tym idzie przełoży się na mniejsze zużycie energii, czyli realne oszczędności.

Dlaczego warto kupić kocioł gazowy z usługą montażu?

Dodatkowe oszczędności przy wymianie starego pieca na nowoczesny kocioł gazowy można uzyskać dzięki zakupowi kotła gazowego wraz z usługą montażu. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ zakup towaru z usługą powoduje objęcie transakcji 8% stawką VAT (standardowo jest to 23%). W efekcie końcowa cena kotła oraz montażu jest to porównywalna do kosztu zakupu samego kotła z wyższą stawką VAT. Kupujący oprócz oszczędności pozbywa się także problemów z poszukiwaniem odpowiedniego fachowca, czy oczekiwaniem na jego wolny termin.


Podsumowując należy stwierdzić, że wymiana starego pieca na kocioł gazowy przy obecnych cenach węgla jest jak najbardziej warta rozważenia. Co więcej, decydując się na zakup kotła gazowego z montażem, który odbywa się na terenie całego kraju można nie tylko oszczędzić, ale również skorzystać z usług fachowców z odpowiednim doświadczeniem.
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.