Jak bez kucia zlokalizować pękniętą rurę?
Nie zawsze źródło wilgoci w mieszkaniu i wyciekającej wody można zlokalizować od razu bez fachowej pomocy. Jeśli tak nie jest, wydaje się, że jedyną opcją, jest kucie ścian w celu dotarcia do instalacji hydraulicznej. Tymczasem jest kilka metod wykrywania wycieków wody, które pozwolą uniknąć uszkodzeń w ścianach.
Skąd woda w ścianie?
Zdarza się, że walka z wilgocią nie przynosi pożądanych efektów i plamy na ścianach wciąż się pojawiają. Pomimo osuszania woda wciąż się pojawia. W takim przypadku często przyczyną jest uszkodzona rura ukryta w ścianie. Przyczyną może być jej awaria lub naturalne zużycie, co najczęściej jest charakterystyczne dla starego budownictwa.
Rury ukrywa się w ścianie ze względów estetycznych. Pozostają niewidoczne, ale trudniej jest się do nich dostać. Kiedyś wszelkie awarie wymagały kucia w ścianach, po czym okazywało się, że przyczyna znajduje się zupełnie w innym miejscu. Dzisiaj wyszukiwanie przecieków w Warszawie i w innych miastach przeprowadza się w sposób nieinwazyjny.
Wykrywanie wycieków za pomocą prób ciśnieniowych
To jedna z metod, z której korzystają firmy specjalizujące siię wykrywaniem wycieków w Warszawie, jak chociażby Optimal-Osuszanie. Próby ciśnieniowe przeprowadza się zarówno w instalacjach wody ciepłej i zimnej, jak i centralnego ogrzewania. Wyniki z wykonywanych czynności pozwalają stwierdzić, czy instalacja jest szczelna i czy występują na niej wycieki. Zazwyczaj próbom ciśnieniowym towarzyszą dalsze działania.
Technika termowizyjna
Wykorzystuje się w niej specjalną kamerę termowizyjną. Wykonuje ona zdjęcia, a wykrywanie wycieków wody jest możliwe dzięki różnicy temperatur, którą widać na obrazie. Przy pomiarach nie ma konieczności kucia ścian w celu dotarcia do instalacji hydraulicznej. Dopiero po przeprowadzeniu badania, wyznaczany jest ten obszar, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo występowania wycieków.
W ten sposób kucie następuje tylko w tym miejscu, gdzie faktycznie pojawia się usterka – w ścianie, ale i pod posadzką. To minimalizuje ryzyko błędu i niepotrzebnej inwazyjnej ingerencji w strukturę ścian.
Gaz znacznikowy i czynnik UV
Gaz znacznikowy wykorzystywany jest najczęściej po wykonaniu wcześniej próby ciśnieniowej, kiedy zaobserwuje się, że ciśnienie spada. Do instalacji wprowadzany jest wtedy specjalny gaz znacznikowy. Wydostaje się on miejscu występowania wycieku, które jest następnie lokalizowane przy pomocy specjalnego detektora. To właśnie w ten sposób możliwa jest precyzyjna lokalizacja źródła problemu.
Wykrywanie wycieków w Warszawie odbywa się ponadto za pomocą czynnika UV. Podobnie jak gaz znacznikowy, jest on wpuszczany do rur kanalizacyjnych przez umywalkę, zlew lub toaletę. Wydostaje się on w miejscu nieszczelności, a przy pomocy promieni UV można go precyzyjnie ustalić.
Kucie ścian przy wilgoci w mieszkaniu oznacza podwójny problem – niesprawność instalacji i remont. Można tego uniknąć, decydując się na profesjonalne wykrywanie wycieków wody nowoczesnymi technikami. Pozwalają one na zlokalizowanie źródła problemu bez ingerencji w strukturę ściany.